Specjaliści alarmują, że tylko co siódme spośród ponad 1500 dzieci przebadanych na zlecenie Instytutu Sportu nie cierpi na żadną wadę postawy. I nic w tym dziwnego, skoro z badań przeprowadzonych niedawno przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że aż 15 proc. uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej w ogóle nie bierze udziału w zajęciach z wychowania fizycznego. Najprostszym i najtańszym lekarstwem na przeciwdziałanie tym niepokojącym tendencjom jest regularna aktywność fizyczna. WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, rekomenduje, aby każde dziecko w wieku szkolnym przynajmniej przez godzinę dziennie było aktywne ruchowo. Jeśli wziąć pod uwagę lekcje wf, to uczestnicy programu MultiSport ten wymóg spełniają.
MultiSport, jeden z projektów realizowanych w ramach Programu "Sport Wszystkich Dzieci", to program aktywności sportowej przeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest finansowany w równym stopniu przez resort oraz samorządy województw, a w niektórych regionach także ze środków gminnych. Program wystartował w 2014 roku w czternastu województwach, a obecnie - jako jedyny projekt MSiT - po przyłączeniu się pozostałych dwóch, ma już zasięg ogólnopolski. W pierwszej edycji utworzono 858 grup, w których trzy razy w tygodniu ćwiczyło ponad 17 tysięcy dzieci. Druga, właśnie dobiegająca końca, cieszy się jeszcze większą popularnością - liczba uczestników przekroczyła 20 tysięcy. Zajęcia są bezpłatne. W badaniach przeprowadzonych przez socjologów Uniwersytetu Warszawskiego uczestnicy programu najbardziej chwalili różnorodność ćwiczeń (w tej edycji nauczyciele wybierali spośród 65 dyscyplin sportu), a ich rodzice dostrzegli związek między uczestnictwem dzieci w zajęciach a poprawą stanu zdrowia, mniejszą nadwagą i lepszymi wynikami w nauce.
Zajęcia prowadzone są w trzech blokach tematycznych. Pierwszy skupia się na podnoszeniu sprawności ogólnej, do czego najczęściej wykorzystywane są lekka atletyka, gimnastyka i zapasy. Drugi to gry i zabawy ruchowe oraz gry zespołowe, z których najpopularniejsze są siatkówka, piłka nożna i koszykówka. Trzeci blok obejmuje dyscypliny charakterystyczne dla danego regionu, wyrastające z lokalnych tradycji oraz sporty sezonowe - przede wszystkim piłkę nożną, tenis stołowy i badminton. Nad prawidłowym przebiegiem zajęć czuwają nauczyciele i trenerzy wciąż podnoszący kwalifikacje. W 2015 roku Instytut Sportu, operator krajowy programu, zorganizował trzy ogólnopolskie konferencje szkoleniowe.
Bliżej mistrzów
W tym roku uczestnicy programu MultiSport mieli przyjemność trenować razem z Anitą Włodarczyk i Piotrem Małachowskim, a także obejrzeć z trybun Stadionu Narodowego Memoriał Kamili Skolimowskiej. Taka była nagroda dla laureatów konkursu fotograficznego "Jesteśmy lekkoatletami". Z kolei autorzy najlepszych zdjęć w konkursie "Jesteśmy kibicami" cieszyli się ze zdobycia nowego sprzętu sportowego dla siebie i wszystkich kolegów ze szkoły oraz uczestniczyli w warsztatach. Ich celem było zapoznanie dzieci z zupełnie nowymi formami aktywności. Multisportowcy poznali m.in. speedball, speedbadminton, trickboard czy slackline.
Instytut Sportu jest państwowym instytutem badawczym, wyspecjalizowanym w prowadzeniu badań na rzecz sportu. Stale współpracuje z wybitnymi polskimi sportowcami, a w ramach projektu Klub Polska zapewnia najlepszym zawodnikom optymalne warunki przygotowań do igrzysk olimpijskich. Ponadto analizuje i monitoruje system sportu młodzieżowego, a prowadząc Akademię Trenerską, wspiera rozwój kadr szkoleniowych.
Od 2013 roku Instytut Sportu uczestniczy również w projektowaniu programów upowszechniających sport wśród dzieci i młodzieży. W tym roku ponownie został operatorem krajowym programu MultiSport.