Koniec roku. Czas podsumowań [Styczeń-luty-marzec]

Nowy rok coraz bliżej, a więc czas na podsumowania. Jaki był ten mijający 2015? Zapraszamy na pierwszą część subiektywnego przeglądu najciekawszych wydarzeń. Dziś styczeń, luty i marzec

BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Dwa medale na mistrzostwach

Co było najważniejszą informacją w styczniu? Naszym zdaniem mistrzostwa Europy w short-tracku i kapitalny start na tej imprezie Patrycji Maliszewskiej. Łyżwiarka Juvenii Białystok na zawodach w holenderskim Dordrecht zdobyła dwa medale. Najpierw wywalczyła brązowy krążek na swym koronnym dystansie 500 metrów. W finałowym biegu od startu zajęła pozycję za faworytką Brytyjką Elise Christie. W połowie dystansu dała się wyprzedzić Rosjance Sofii Prosvirnovej i dojechała do mety na trzecim miejscu. To był trzeci medal indywidualny Patrycji Maliszewskiej mistrzostw Europy na 500 metrów. Wcześniej było srebro w 2011 roku w Heerenveen i brąz w 2013 roku w Malmo.

Zdecydowanie większą niespodzianką był z kolei brązowy krążek w wieloboju. Aby wskoczyć na trzecie miejsce w wieloboju Patrycja Maliszewska musiała wygrać superfinał i chociaż szanse na to nie wydawały się zbyt duże to zawodniczka Juvenii właśnie tego dokonała. Została pierwszą medalistką mistrzostw Europy w wieloboju w historii polskiego łyżwiarstwa.

- Ten medal na 500 metrów był bardziej pewny - mówiła później Maliszewska. - Ten drugi w wieloboju jeszcze do mnie nie dociera. Dookoła mówią mi, że tworzę historię. To nie Zbyszek Bródka, to nie Luiza Złotkowska czy jakieś inne wielkie nazwisko z długiego toru, tylko ja, Patrycja Maliszewska, z krótkiego toru zdobyłam pierwszy medal mistrzostw Europy w wieloboju.

Bardzo dobrze w Dordrecht wypadł również Bartosz Konopko z Juvenii. Zawodnik, który po blisko dwóch latach wrócił do rywalizacji międzynarodowej, wystartował w finale B na 500 metrów. Tam był czwarty i został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

Drużyna wycofana z gry

Co jeszcze zapadło w pamięci z wydarzeń styczniowych? M.in. fakt, że do rundy rewanżowej w II lidze nie przystąpili piłkarze ręczni MOKS Białystok.

- Niestety brakuje nam funduszy, aby utrzymać I ligę futsalu i II ligę piłki ręcznej. Musieliśmy zrezygnować z piłki ręcznej, aby w miarę dobrze funkcjonowała drużyna futsalu - tłumaczył wówczas Wacław Rekść, prezes MOKS-u.

Ciężarówka ma mecie Rajdu Dakar

Robin Szustkowski i Jarosław KazberukRobin Szustkowski i Jarosław Kazberuk Lotto Team

W 37. Rajdzie Dakar w klasie ciężarówek wystartowały 63 ekipy. Na mecie zameldowało się 51. W tym gronie był białostoczanin Jarosław Kazberuk, który stworzył załogę Tatry Jamal wraz z Robinem Szustkowskim i Czechem Filipem Skrobankiem. Ostatecznie Polacy uplasowali się na 19. miejscu.

- Zrealizowaliśmy cel, który sobie założyliśmy. Jesteśmy w czołowej dwudziestce, dlatego nie możemy być niezadowoleni. A czy można było osiągnąć więcej? Mieliśmy faktycznie mało awarii, ale spowolniła nas trochę moja choroba. Gdyby nie grypa, moglibyśmy być kilka pozycji wyżej - mówił na mecie rajdu Szustkowski.

Absolutny rekord

Kamila LićwinkoKamila Lićwinko WOJCIECH KARDAS

Jaka informacja wybija się na czoło wśród wiadomości z lutego? Jest to absolutny rekord Polski Kamili Lićwinko. Skoczkini wzwyż Podlasia Białystok podczas halowych mistrzostw Polski pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 202 cm. Oczywiście Lićwinko zdobyła wówczas złoty medal, a wynik ten jest absolutnym rekordem Polski. Świetny występ był też potwierdzenie wspaniałej formy lekkoatletki. Lićwinko sezon zaczęła od wyrównania własnego rekordu Polski 200 cm w pierwszym starcie. Potem na zawodach w Moskwie skoczyła 201 cm.

- Nie celowałam specjalnie w rekord Polski, chciałam po prostu oddawać dziś dobre skoki. A że udało się skoczyć wysokość 2,02 za trzecim razem - jestem bardzo zadowolona - mówiła po historycznym skoku zawodniczka Podlasia Białystok.

Impreza w Toruniu była w ogóle udana dla reprezentantów województwa podlaskiego. Oprócz Lićwinko medale zdobyli: srebrne - Kamil Kryński (Podlasie, 60 i 200 metrów), Martyna Dąbrowska (UKS Bojary Białystok, 200 metrów), Damian Czykier (Podlasie, 60 metrów przez płotki); brązowe - Ewelina Popowska (Podlasie, 200 metrów), Łukasz Parszczyński (Podlasie, 3000 metrów), Klaudia Kardasz (Podlasie, pchnięcie kulą).

Siedem razy na podium stawali lekkoatleci z województwa podlaskiego również podczas mistrzostw Polski juniorów (do lat 19) i juniorów młodszych (do lat 17), które odbyły się w lutym w Toruniu.

Z ciekawostek trochę związanych z lekkoatletyką można wspomnieć też, że w lutym Grzegorz Kossakowski, sprinter Podlasia Białystok, zajął szóste miejsce w mistrzostwach świata juniorów w bobsleju dwuosobowym.

Krążki badmintonistów

Kamila LićwinkoFot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

11 medali na rozegranych w lutym w Sobótce 51. indywidualnych mistrzostwach Polski seniorów w badmintonie wywalczyli reprezentanci województwa podlaskiego. Przedstawiciele Hubala Białystok zdominowali rywalizację w grze pojedynczej mężczyzn. Triumfował Mateusz Dubowski, srebro wywalczył Adrian Dziółko, a brąz Michał Rogalski. Wśród singlistek po raz 14. złoto w swej karierze zdobyła Kamila Augustyn (SKB Suwałki). W rywalizacji deblistów w finale para Adam Cwalina (SKB)/Przemysław Wacha (Technik Głubczyce) wygrała z duetem Łukasz Moreń (SKB)/Wojciech Szkudlarczyk (Sport-Art Lubin). Brązowe medale zdobyli z kolei Adrian Dziółko (Hubal)/Mateusz Szałankiewicz (UKS Unia Bieruń). W grze podwójnej kobiet na drugim miejscu uplasowała się para Monika Bieńkowska/Magdalena Witek (SKB), a na trzeciej Ewa Piotrowska/Aneta Tarasewicz (Hubal). W zmaganiach mikstów srebro wywalczyli z kolei Michał Łogosz/Kamila Augustyn (SKB), a brąz Miłosz Bochat (Solec Kujawski)/Magdalena Witek (SKB).

XIX Ranking Podlaskiej Rady Olimpijskiej

W lutym odbyła się też uroczysta gala na której ogłoszono wyniki XIX Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej. Najlepszym sportowcem została wybrana kajakarka Sparty Augustów Edyta Dzieniszewska. Tytuł najlepszego trenera trafił do Michała Lićwinki z Podlasia Białystok. Nadzieją olimpijską została Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki. W grach zespołowych tytuł dla najlepszego zawodnika trafił do Bartłomieja Drągowskiego z Jagiellonii Białystok, a szkoleniowca do Zbigniewa Kaczmarka z Wigier Suwałki.

Wygrana i kontuzje

Kamila LićwinkoKUBA ATYS

W lutym do walki o punkty w ekstraklasie wrócili też piłkarze Jagiellonii. W swym pierwszym spotkaniu białostoczanie zmierzyli się na wyjeździe z Legią Warszawa. Podopieczni Michała Probierza wygrali 3:1. Radość z wyniku została zmącona przez kontuzje. Marek Wasiluk zerwał więzadła krzyżowe w kolanie i musiał następnie przejść zabieg oraz długą rehabilitacje. Obrońca dopiero w listopadzie wrócił do gry w ekstraklasie. Urazu w meczu z Legią nabawił się również Przemysław Frankowski. Pomocnik podczas jeden z akcji dostał mocno piłką w głowę. Pojawiły się problemy ze wzrokiem. Frankowski pauzował przez dwa miesiące.

Brąz na mistrzostwach

W marcu cieszyliśmy się natomiast m.in. z medalu mistrzostw Europy. Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok zajęła trzecie miejsce w konkursie skoku wzwyż. Co prawda lekkoatletka do Pragi jechała jako główna faworytka (w lutym pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 202 cm), ale z miejsca na najniższym stopniu podium też była zadowolona. W Pradze Lićwinko uzyskała wyniki 194 cm. Konkurs wygrała Rosjanka Maria Kuczina, która skoczyła 197 cm, a drugie miejsce zajęła Włoszka Alessia Trost, także 197 cm.

- Może ta wysokość nie jest satysfakcjonująca, ale brąz jest nagrodą za cały udany sezon - mówiła po konkursie Lićwinko. - Przyjechałam tu po medal i na szczęście mam chociaż ten brązowy. Jestem bardzo szczęśliwa, że tak to wszystko przebiegało i że tak wysoko udało mi się skoczyć tej zimy.

Złote siostry

Reprezentanci Juvenii Białystok zdobyli niemal wszystkie medale na mistrzostwach Polski w short-tracku, które w marcu odbyły się w Elblągu. Na 500 metrów złoto wywalczyła Patrycja Maliszewska, druga była jej młodsza siostra Natalia, a trzecia Nikola Mazur (wszystkie Juvenia Białystok). W rywalizacji na 1500 metrów podium wyglądało podobnie. Różnica była jednak taka, że tym razem najlepsza była Natalia Maliszewska, na drugiej pozycji uplasowała się Patrycja Maliszewska, a trzecia ponownie była Nikola Mazur. W finale 1000 metrów kolejne złoto wywalczyła Natalia Maliszewska. Z kolei w superfinale na 3000 metrów była druga, a na pierwszej pozycji uplasowała się inna z reprezentantek Juvenii - Magdalena Warakomska. Na 1000 oraz 3000 metrów Patrycja Maliszewska nie startowała.

Natomiast jeśli chodzi o zmagania mężczyzn, to dość niespotykany był finał na 500 metrów. Na tym dystansie przyznano tylko jeden medal. Złoto zdobył Adam Filipowicz (AZS Politechnika Opolska), który jako jedyny dotarł do mety po upadku. Dwaj finaliści - Szymon Wilczyk i Wojciech Kamieński (Juvenia) zostali zdyskwalifikowani, natomiast czwarty uczestnik finału Bartosz Konopko (też Juvenia) doznał kontuzji i nie został sklasyfikowany. Podium w rywalizacji na 1500 oraz 1000 metrów wyglądało natomiast następująco: 1. Bartosz Konopko (Juvenia), 2. Szymon Wilczyk (Juvenia), 3. Adam Filipowicz (AZS Politechnika Opolska). W zmaganiach sztafet, tak wśród kobiet, jak też mężczyzn, najlepsi byli przedstawiciele białostockiej Juvenii.

Ślepsk wiceliderem, spadek Dojlid

W marcu zakończyła się runda zasadnicza w I lidze siatkówki. Ślepsk Suwałki zmagania w tej części sezonu zakończył na drugim miejscu w tabeli.

W marcu też swe występy we Wschodzący Białystok Superlidze zakończyli tenisiści stołowi Dojlid Białystok.

Białostoczanie w ostatnim spotkaniu przegrali 2:3 z Palmiarnią Zielona Góra i po jednym sezonie spadli do I ligi.