Osiem ofert na budowę hali sportowo-widowiskowej i stadionu przy Struga

Osiem firm złożyło oferty w przetargu na wykonanie prac projektowych i budowę hali sportowo-widowiskowej i nowego stadionu przy ul. Struga. Najdroższa oferta opiewa na ponad 159 mln zł, najtańsza złożona przez radomską firmę Rosa-Bud niecałe 110 mln zł

- Cieszy nas tak duże zainteresowanie oferentów. To daje gwarancję uzyskania dobrej ceny - mówi prezydent, Radosław Witkowski. Podkreśla, że budowa hali sportowo-widowiskowej i stadionu to jeden z inwestycyjnych priorytetów miasta. - W 2018 roku hala z pięcioma tysiącami miejsc dla widzów będzie najnowocześniejszym obiektem na Mazowszu. Zamierzamy zabiegać o organizację dużych imprez, również o zasięgu międzynarodowym. Sądzimy, że efektem będzie duży kibicowski ruch turystyczny, a to pobudzi gospodarkę Radomia - dodaje prezydent.

Zamawiający, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu przeznaczył na realizację zadania 138 mln złotych brutto. Połowa ofert złożonych w przetargu przekraczała tę kwotę. Najwięcej, bo prawie 159,5 mln zł. chce za wybudowanie hali i stadionu firma Unibep S.A. z Bielska Podlaskiego. Warszawski Budimex zażądał 141 mln zł, Mirbud ze Skierniewic 140,8 mln zł, Mostostal Warszawa 139 mln zł. Czterech oferentów zaoferowało realizację wykonania zadania za kwotę niższą od wskazanej. To oferty: konsorcjum firm, Pre-Fabrykat i Przedsiębiorstwa Przemysłu Betonów "Prefabet - Białe Błota" z kwotą 131,8 mln zł., konsorcjum firm Alstar Grupa Budowlana i AGB 2 z kwotą 129 mln zł, konsorcjum firm Molewski Sp. z o.o, i Molewski S.A. z kwotą 115,3 mln zł, oraz radomskiej firmy Rosa-bud, która za budowę kompleksu chce 109,9 mln zł. Wszystkie firmy dają od 5 do 5,5 roku gwarancji. Jak zaznacza zamawiający, czyli MOSiR, najniższa cena nie jest jedynym kryterium oceny ofert. Termin związania ofertą wynosi 60 dni.

Przypomnijmy, że hala sportowo-widowiskowa zostanie wybudowana przy Struga. Równocześnie rozpocznie się budowa nowego stadionu sąsiadującego z halą. Zadaniem wykonawcy będzie: w przypadku hali widowiskowo-sportowej opracowanie projektów wykonawczych i budowa obiektu, a w przypadku stadionu piłkarskiego - opracowanie całego projektu i budowa dwóch pierwszych trybun.

"Hala w Radomiu będzie wielofunkcyjnym obiektem odpowiadającym światowym standardom. Jej parametry funkcjonalno-przestrzenne i spełnienie wymogów międzynarodowych federacji sportowych umożliwią przeprowadzenie rozgrywek w rożnych dyscyplinach sportów halowych, takich jak: koszykówka, siatkówka, piłka ręczna. Na widowni zasiąść będzie mogło 5000 widzów, z czego ok. 3700 miejsc znajdzie się na trybunach stałych a ok. 1300 miejsc na trybunach ruchomych teleskopowych. W obiekcie znajdzie się także hala treningowa wraz z szatniami oraz pomieszczeniami administracyjnymi. Hala będzie dawała także możliwość wykorzystania jej jako miejsca do organizacji widowisk kulturalnych, konferencji, wystaw, koncertów i targów" - informuje magistrat. Stadion ma mieć podgrzewaną murawę.

"W pierwszym etapie budowy ma być wykonany budynek główny wraz z trybuną główną. Będzie ona kompleksowo zadaszona z liczbą miejsc siedzących nie mniej niż 3,5 tys. W tym etapie ma również powstać trybuna równoległa do trybuny głównej z liczbą miejsc siedzących nie mniej niż 2 tys. W sumie, po realizacji pierwszego etapu prac, na trybunach stadionu będzie mogło zasiąść 5,5 tysiąca kibiców. Obiekt ma być wyposażony w system sztucznego oświetlenia" - czytamy w komunikacie urzędu.