Robert Gaszyński nie jest już prezesem Wisły!

Poza nim dymisję z funkcji wiceprezesa złożył Mirosław Jankowski. Nowym prezesem piłkarskiej Wisły S.A. został Piotr Dunin-Suligostowski, który kieruje także Towarzystwem Sportowym Wisła.

"Na posiedzeniu w dniu 21 grudnia Rada Nadzorcza powołała nowy zarząd Wisły Kraków SA. To następstwo złożonej w dniu 18 grudnia przez Roberta Gaszyńskiego i Mirosława Jankowskiego rezygnacji z zajmowanych stanowisk z ważnych powodów osobistych. Na stanowisko prezesa zarządu Wisła Kraków SA powołany został Piotr Dunin Suligostowski. W skład nowego zarządu ponadto powołano Rafała Smalcerza, Zdzisława Kapkę i Macieja Krupę" - poinformował klub.

Gaszyński na stanowisku wytrwał prawie rok - rządy objął 5 stycznia. Miał wprowadzić nowe - korporacyjne standardy zarządzania klubem, których nauczył się poprzez kilkanaście lat pracy m.in. w firmie Procter&Gamble. Jego najważniejszym zadaniem było wyciągniecie klubu z finansowego kryzysu, który trwa w klubie od kilku lat. Bogusław Cupiał, właściciel klubu, liczył także, że Gaszyńskiemu uda się załatwić sponsora na koszulki. Prezes w styczniu zapowiedział też, że piłkarskim celem będzie zakwalifikowanie się drużyny do europejskich pucharów. Żadne z tych zadań nie zostało zrealizowane.

- Pan Gaszyński z Jankowskim naobiecywali Cupiałowi złote góry, m.in. że w trzy lata wyciągną klub z długów - mówi osoba znająca sprawę. - Tymczasem to był chyba najwięcej zarabiający zarząd w historii spółki akcyjnej, a nic nie zdziałał

Na dodatek co chwilę z szafy wypadał kolejne trupy jeszcze pogłębiające fatalną sytuację finansową klubu. Wisła przegrała proces z Cwetanem Genkowem (o około 2 mln zł) i menedżerem Adamem Mandziarą (3 mln zł), a niedawno z trenerem Franciszkiem Smudą (ponad 1 mln zł). Ostatnio Komisja Licencyjna Ekstraklasy zażądała wyjaśnień dotyczących spłaty zobowiązań właśnie wobec piłkarza i szkoleniowca. Jeśli Wisła nie przekona Komisji, jeszcze w tym sezonie może zostać ukarana odjęciem punktów.

Pozycja Gaszyńskiego powoli zaczęła słabnąć. Jeszcze w sierpniu udało mu się powstrzymać Cupiała przed zwolnieniem trenera Kazimierza Moskala. Po porażce derbach Krakowa nic szkoleniowca nie było już w stanie uratować. Dni prezesa były już wtedy policzone.

Gaszyńskiego zastąpił Dunin-Suligostowski, który pełni też funkcję prezesa Towarzystwa Sportowego Wisła. - To może być początek powrotu do rozmów z Towarzystwem w kwestii przejęcia udziałów klubu - twierdzi osoba z otoczenia Cupiała.

"W związku z powołaniem na stanowisko Prezesa Wisła SA pragnę wyrazić wdzięczność za zaufanie. To wyjątkowy zaszczyt pełnić funkcję Prezesa zarówno TS Wisła jak i Wisła SA w roku 110-lecia tak wielkiego Klubu. Plany nowego Zarządu postaramy się przekazać na specjalnej konferencji prasowej - prawdopodobnie w okresie międzyświątecznym." - napisał nowy prezes na facebooku.

Zobacz wideo
Co zrobią wiosną Cracovia i Wisła
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.