Rajd Barbórka. Olsztynianin w legendarnym polonezie

Adam Dowgird z Automobilklubu Warmińsko-Mazurskiego wystartuje w sobotnim rajdzie Barbórka w klasie Legend. - Cieszę się, że mogę wystartować w jednej z najbardziej prestiżowych imprez w Polsce - mówi kierowca repliki auta fabrycznego teamu FSO Polonez z 1987 roku.

89 załóg będzie rywalizować w tegorocznym 53. Rajdzie Barbórka, który odbędzie się sobotę w Warszawie. Oprócz zmagań zawodowych kierowców (na starcie pojawi się m.in. Kajetan Kajetanowicz, tegoroczny mistrz Europy), zostanie rozegrana także Barbórka Legend, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem rajdowych fanów. To jedna z niewielu okazji, by na własne oczy zobaczyć wiele historycznych samochodów, które rajdowe trasy pokonywały lata temu, jak Renault 5 Turbo, Lancia Delta Integrale, Porsche 911 S.C. czy Toyota Corolla GTI.

Wśród nich jest też olsztynianin

Jednym ze startujących zawodników będzie również Adam Dowgird, który z pilotem Michałem Syroką reprezentują barwy Automobilklubu Warmińsko-Mazurskiego. Jak przyznaje sam kierowca, nie każdy może wystartować w takim rajdzie. - Aby znaleźć się w tym zaszczytnym gronie, trzeba otrzymać zaproszenie od organizatora - wyjaśnia sportowiec. - Po cichu liczyłem jednak, że tak jak w ubiegłych latach otrzymam zaproszenie. Oficjalne potwierdzenie mojego startu przyszło na początku grudnia.

I dodaje: - Sportowo nie jest to zbyt wymagający rajd, lecz na tej imprezie wszyscy chcą się pokazać jak najlepiej. Trwa więc tzw. "wyścig zbrojeń". Dla mnie jest to piąty start z rzędu w tym rajdzie. Cieszę się, że mogę wystartować w jednej z najbardziej prestiżowych imprez w Polsce.

Polonez w roli głównej

Samochodem, którym będzie poruszał się olsztyński kierowca po stołecznych ulicach, jest replika auta fabrycznego teamu FSO Polonez z 1987 roku. - Swoje auto musiałem przygotować w dość ekspresowym tempie - opowiada olsztynianin. - Z drugiej strony wcześniej jeździłem już swoim drugim samochodem, gdzie ćwiczyłem różnego rodzaju nawroty oraz zakręty, które występują na trasie Rajdu Barbórka.

Impreza składa się z czterech odcinków specjalnych. W sobotę kibice będą mogli zobaczyć kierowców na odcinkach specjalnych na Bemowie, Torze Służewiec, błoniach stadionu PGE Narodowy i ul. Karowej. - Chcemy walczyć o jak najlepsze pozycje, lecz nie nastawiamy się na zwycięstwo - przyznaje Dowgird. - Tę imprezę bardziej traktujemy jako spotkanie z grupą ciekawych ludzi. Mam do tego dość hobbistyczne podejście

Najbardziej widowiskowym odcinkiem...

... specjalnym jest przejazd przez ul. Karową. Kręta nawierzchnia z kamiennej kostki jest trudnym sprawdzianem dla kierowców. Jest nazywana Ogólnopolskim Kryterium Asów i zarazem zwieńczeniem Rajdu Barbórka. - Aby móc zaprezentować się kibicom na legendarnym odcinku, trzeba znaleźć się w pierwszej czwórce kierowców w swojej klasie - zaznacza Adam Dowgird. - Będzie to bardzo trudne, ponieważ do Warszawy przyjechało wiele znakomitych załóg. Chcemy dobrze się bawić i pokazać się z jak najlepszej strony zgromadzonym na trasie kibicom.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl

Więcej o: