W Katowicach odbyły się mistrzostwa Europy w karate kyokushin

Żeby uprawiać karate kyokushin trzeba mieć mnóstwo samozaparcia. Kto śledził walki w tej dyscyplinie sportu wie o co chodzi. Najlepsi karatecy kontynentu walczyli w Katowicach o mistrzostwo i Puchar Europy.

Nie od dziś wiadomo, że wiele do powiedzenia w tej dyscyplinie mają Polacy. Tak było i tym razem, choć lepiej poszło im w kata (sformalizowanym rodzaju ćwiczeń będącym układem walk) niż w kumite (klasycznej walce). Dla niektórych kumite w kyoukushin może być pokazem brutalności - walczy się przecież bez ochraniaczy na korpus i głowę. Nie wolno wprawdzie bić po twarzy, ale można za stosować kopnięcia okrężne w głowę. Okazuje się, że w Europie najlepsi są w tym Ukraińcy. Finałowa walka między nimi stała na wysokim poziomie, była bardzo wyrównana, niezwykle rozpaliła publiczność. Sędziowie zarządzili dwuminutową dogrywkę, po walce karategi finalistów były obryzgane krwią. Zawodnicy odznaczali się niezwykłą wytrzymałością na ciosy. Przeciętny człowiek bez przygotowania nie wytrzymałby takiej walki nawet przez dziesięć sekund. Zawodnicy na najwyższym poziomie są niezwykle wytrzymali, ale czasami też jednak nie dają rady. Pojedynek o trzecie miejsce nie odbył się, bo jeden z zawodników po przegranym półfinale nie był już w stanie wyjść do kolejnej walki.

Świetną wiadomością dla Katowic jest zwycięstwo Moniki Sowy w kata. To jej rodzinne miasto, choć reprezentowała klub Karate Kyokushin z Chorzowa. - To był dla mnie niezwykły rok. Skończyłam studia na Politechnice Gliwickiej, dostałam pierwszą pracę (mam posadę w laboratorium analitycznym), a teraz wygrałam w takich zawodach - cieszy się Monika Sowa. - Mam 25 lat, karate uprawiam od czternastu. Od czterech lat startuję w międzynarodowych zawodach. Postawiłam na kata gdzie liczy się technika. Wiadomo jednak, że żeby to było karate a nie balet podczas występu oceniane są dynamika i siła uderzeń - tłumaczy.

Wyniki

Kumite kobiet

1. Marianna Kraszakowa (Rosja); 2. Agnieszka Winek (Polska); 3. Maria Jasko (Polska)

Kumite mężczyzn

1. Ołeksandr Jeromienko (Ukraina); 2. Eldar Ismaiłow (Ukraina); 3. Damian Galiński (Polska)

Kata kobiet

1. Monika Sowa (Polska); 2. Elsa Alvarez (Hiszpania); 3.Vivien Halasz (Węgry)

Kata mężczyzn

1. Tomasz Staściuk (Polska); 2. Piotr Mol (Polska); 3. Zaur Mamiedow (Ukraina)