Hokej. Jarosław Byrski, trener gwiazd NHL, szkoli w Katowicach polskich graczy

W Katowicach trwa obóz, który prowadzi Jarosław Byrski - jeden z najlepszych trenerów od szkolenia indywidualnego w światowym hokeju.

W najnowszym zestawieniu najważniejszych ludzi hokeja, przygotowanym przez wydawany w USA i Kanadzie prestiżowy branżowy magazyn Hockey News, Byrski znalazł się na 81. miejscu. Pochodzący ze Szczecina trener jest jedynym Polakiem w pierwszej setce rankingu.

Byrski od 1993 roku prowadzi w Toronto hokejową szkołę. Jego podopiecznymi są aktualne i byłe gwiazdy NHL: Bryan Bickell, Brent Burns, Michael Cammalleri, Rick Nash, Alex Pietrangelo, Jeff Skinner, Jason Spezza, Steven Stamkos czy Wojtek Wolski.

Od piątku Byrski pracuje w Katowicach. W obozie bierze udział 68 młodych hokeistów w wieku od 12 do 16 lat. W szkoleniu uczestniczą również trenerzy, których przyjechało na Śląsk 65.

- To będzie cykl szkoleń. Nowa jakość w polskim hokeju. Skoro możemy mieć szkolenia na poziomie NHL, to po prostu zacznijmy to robić! Na pierwszy ogień poszły Katowice. Nie przez przypadek, kwietniowe mistrzostwa świata z udziałem Polski odbędą się przecież w Spodku. Władze miasta są przychylne naszej dyscyplinie - mówi Dawid Chwałka, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, który zapowiada już kolejne obozy z udziałem Byrskiego. Pierwszy na maj przyszłego roku w Poznaniu.

- Hokej pasjonował mnie od dziecka. Od pierwszego dnia, gdy założyłem łyżwy. To było jak magia. Kończyłem psychologię na Uniwersytecie w Poznaniu, ale nie mogłem odnaleźć się w tej profesji. Mnie pisany był hokej. Nie było mi łatwo. Byłem przecież spoza hokejowego środowiska. Spotykałem i spotykam na swojej drodze znakomitych zawodników, którzy grali na najwyższym poziomie. I ja ich uczę, podpowiadam im. Ja, który nigdy nie strzeliłem nawet bramki, a w hokeja grałem tylko rekreacyjnie. Na szczęście ludzie, których spotykam, mają w sobie pasję. Oni też mają olbrzymi wpływ na mają pracę. Mam wielką satysfakcję, że wielu z nich przerodziło się potem w gwiazdy - podkreśla 54-letni Byrski, który jest związany kontraktami z klubami NHL Ottawa Senators i Tampa Bay Lightning.

Facebook?  | A może Twitter? 

Więcej o: