Szkółka FCB Escola Varsovia nie zostanie zlikwidowana

Jak poinformował na swoim Twitterze minister sportu i turystyki Witold Bańka szkółka piłkarska Barcelony nie zostanie zlikwidowana. Zagrożenie likwidacji powstało tydzień temu, gdy Polfa Tarchomin wypowiedziała umowę dzierżawy boisk przy Fleminga, na których trenowali młodzi adepci Varsovii.

Informację o wycofaniu wypowiedzenia umowy dzierżawy zamieścił we wtorek na swoim Twitterze minister sportu i rekreacji Witold Bańka, który osobiście zaangażował się w sprawę.

W poprzednim tygodniu minister rozmawiał z władzami spółki, a w poniedziałek razem z wiceprezydentem Warszawy Jarosławem Jóźwiakiem udał na Tarchomin, gdzie spotkał się z władzami Polfy. Interwencja Witolda Bańki najwyraźniej przyniosła skutek, ponieważ zarząd stołecznej szkółki Polfa Tarchomin cofnął wypowiedzenie dzierżawy tego samego dnia.

"Wczoraj cofnęliśmy wypowiedzenie umowy. Zrobiliśmy to głównie ze względu na dobro dzieci. Od początku podkreślaliśmy, że nie chodzi nam o to, żeby uniemożliwić młodzieży treningi i zmusić ich do opuszczenia terenu" - powiedział w rozmowie z TVN Warszawa kierownik działu PR Polfa Tarchomin Tomasz Trela.

Pracownik Polfy dodał jednocześnie, że odejście od wypowiedzenia umowy nie oznacza zmiany stanowiska w sprawie łamania umowy przez spółkę WM Sport, która prowadzi akademię Varsovii.

Jak twierdzi Trela sprawa rozchodzi się o wybudowanie trzeciego boiska przy Fleminga, na które WM Sport nie uzyskała zgody władz Polfy.

Zatarg o boisko

Spółka WM Sport, która prowadzi szkółkę Barcelony od dwóch lat dzierżawi od Polfy Tarchomin teren przy ul. Fleminga. Tydzień temu władzę Polfy postanowiły wypowiedzieć umowę najmu, ponieważ według nich WM Sport złamało jej warunki. Według Tomasza Treli umowa nie zawierała klauzuli o możliwości budowy trzeciej płyty boiska bez zgody Polfy. Kierownik działu PR podkreślił, że kontrakt zawierał jedynie zapis, że dzierżawca ma prawo do modernizacji istniejących obiektów (między innymi dwóch boisk), ale w przypadku chęci przeprowadzenia innych prac będzie wymagana zgoda najemcy.

Odrębne stanowisko zajęli przedstawiciele Varsovii, którzy oznajmili, że aprobata Polfy nie była potrzebna. Jak stwierdził założyciel i honorowy prezes FC Escola Varsovia Wiesław Wilczyński boisko powstało w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się podobny obiekt.

"Ten teren był tak zaniedbany, że trudno było powiedzieć, czy coś się tam jeszcze znajduje. Tam, gdzie zbudowaliśmy trzecie boisko, wcześniej też istniało boisko. Mamy oświadczenia piłkarzy i trenerów, którzy potwierdzili, że tam trenowali. Mówimy więc o odtworzeniu funkcji, a nie budowie nowego obiektu. Na takie działania zgoda nie była nam potrzebna" - argumentował Wilczyński.

Jedyna taka akademia w Polsce

Szkółki FC Barcelony są znane na całym świecie. Wzorowana na słynnej La Masii FCB Escola Varsovia funkcjonuje w Warszawie od czterech lat. W akademii pod opieką około 50 trenerów ćwiczy blisko 1000 dzieci. Młodzi adepci piłkarscy trenują w czterech miejscach, między innymi w stolicy, w tym na Tarchominie przy ul. Fleminga.

Adepci akademii są powoływani regularnie do reprezentacji Polski. Dziewięciu z nich otrzymało listy z zaproszeniami na zgrupowania młodzieżowych kadr PZPN.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.