Lech Poznań. Niespodziewana porażka rywala mistrza Polski w Lidze Europy. To dopiero trzecia przegrana w tym sezonie!

FC Basel dość niespodziewanie przegrało w lidze z St. Gallen 1:2. To dopiero trzecia porażka mistrza Szwajcarii w tym sezonie ligowym. Zespół z Bazylei 10 grudnia zagra w Lidze Europy przeciwko Lechowi Poznań.

Niedzielna porażka FC Basel w mecz z St. Gallen nie zachwieje sytuacją w tabeli ligi szwajcarskiej. Mistrz kraju mimo przegranej 1:2 utrzymał pozycję lidera, a drugi w tabeli Grasshopper ma do Bazylei wciąż siedem punktów straty. Basel nie traci często punktów - porażka z St. Gallen była dopiero trzecią w tym sezonie! Rywal Lecha Poznań w Lidze Europy wygrał dwanaście na szesnaście meczów ligowych.

A nic nie wskazywało na to, że Bazylea może się potknąć. Urs Fischer wystawił niemal najsilniejszy skład - z Janko, Embolo, Kuzmanoviciem czy Suchym. Szybko, bo już w szóstej minucie wspomniany Marc Janko wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Austriak wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i celnym strzałem głową posłał piłkę do siatki.

Później wszystko się posypało. Najpierw... śnieg. Z tego też powodu w pierwszej połowie zamieniono białą piłkę na pomarańczową. Później posypały się bramki, ale tym razem dla gospodarzy. Jeszcze przed przerwą Yannis Tafer strzelił gola wyrównującego. Francuz z algierskimi korzeniami w drugiej połowie jeszcze raz trafił piłką do siatki. Zespół z Bazylei nie odpowiedział już żadnym golem, choć szans nie brakowało. W samej końcówce doskonałą okazję na wyrównanie miał wprowadzony z ławki Bjarnason, ale w nieprawdopodobny sposób jego strzał obronił bramkarz rywali:

Mecz Lecha Poznań z FC Basel odbędzie się 10 grudnia w Poznaniu. Będzie to ostatnie spotkanie fazy grupowej Ligi Europy. Niewykluczone, że dla "Kolejorza" będzie to spotkanie o awans do fazy pucharowej. Najpierw lechici muszą jednak pokonać na wyjeździe Belenenses, a Szwajcarzy muszą ograć Fiorentinę. W tej sytuacji mistrz Polski przed meczem z Basel miałby wszystko we własnych rękach.

St. Gallen - FC Basel 2:1 (1:1)

Bramki: Yannis Tafer (31. i 68.) - Marc Janko (6.)

Skład FC Basel: Tomas Vaclik - Michael Lang, Manuel Akanji (46. Luca Zuffi), Marek Suchy, Behrang Safari - Zdravko Kuzmanović (73. Albian Ajeti), Mohamed Elneny - Shkelzen Gashi (67. Birkir Bjarnason), Taulant Xhaka, Breel Embolo - Marc Janko.