Lech Poznań - Fiorentina. W czym Lech Poznań jest lepszy od Fiorentiny? Podaje UEFA

Z zestawienia opublikowanego przed meczem Lecha Poznań z Fiorentiną przez UEFA wynika, że w ostatnich dziesięciu sezonach polski zespół tylko dwukrotnie opuścił rozgrywki pucharowe. Fiorentina natomiast aż pięciokrotnie

Rywalizacja w lidze włoskiej jest trudna, Fiorentina zatem nie ma tylu okazji do gry w europejskich pucharach co Lech Poznań. W ostatnich dziesięciu sezonach wystąpiła w nich jedynie pięciokrotnie. W latach 2005-2007 oraz 2010-2013 nie było jej w pucharach. Ma to także związek z aferą Calciopoli, po której w lipcu 2006 roku Fiorentina została karnie zdegradowana do Serie B z dwunastoma ujemnymi punktami na starcie. Przypomnijmy, że afera ta związana była z ustalaniem obsady sędziowskiej meczów ligowych przez cztery włoskie kluby (Fiorentina, Juventus Turyn, AC Milan i Lazio Rzym). Poza tym w 2002 roku Fiorentina z powodu problemów finansowych została nawet zdegradowana karnie do Serie C1.

Kiedy już jednak zespół z Florencji grał w pucharach, radził sobie bardzo dobrze. W 2008 i w tym roku był w półfinale rozgrywek Ligi Europejskiej (Pucharu UEFA). W pierwszym wypadku przegrał z Glasgow Rangers, natomiast w tym roku - z FC Sevillą, która została zdobywcą trofeum podczas finału w Warszawie. Fiorentinie do wyjazdu na finał do Polski zabrakło jednego szczebla.

Największym sukcesem Fiorentiny jest zdobycie Pucharu Zdobywców Pucharów w 1961 roku (po wygranym finale z Glasgow Rangers) oraz gra w finale Pucharu Europy w 1957 roku (porażka z Realem Madryt), Pucharze Zdobywców Pucharów w 1962 roku (porażka z Atletico Madryt) i Pucharze UEFA w 1990 roku (porażka z Juventusem Turyn).

Lech Poznań o takich sukcesach może tylko pomarzyć. Jego największe sukcesy to dwukrotne wyjście z grupy Ligi Europejskiej (Pucharu UEFA). Jednakże w ostatnich latach Kolejorz w pucharach gra częściej id rywali. Ma również więcej tytułów mistrza kraju - siedem przy tylko dwóch Fiorentiny (1956 i 1969 rok).

Kolejorz odniósł także wyższe zwycięstwo w pucharach - 6:0 ze szwajcarskim zespołem Grasshopper Zurich w 2008 roku. W wypadku Fiorentiny rekordem jest wygrana 6:1 ze szwedzką drużyną Elfsborg Boras w 2007 roku. Na wyjeździe rekord Lecha to 6:1 z norweskim Fredrikstad FK, natomiast Fiorentina wygrała maksymalnie 6:2 z Rapidem Wiedeń, a miało to miejsce dawno temu, w 1961 roku.

Jednakże Fiorentina nigdy nie przegrała w pucharach tak wysoko jak Lech, który w 1990 roku został rozgromiony 1:6 przez Olympique Marsylia. W wypadku włoskiego zespołu ten rekord to przegrana 2:6 z belgijskim Anderlechtem w 1984 roku.

Więcej o: