Śląska piłka nożna. Kluby obawiają się zgrupowania w Turcji

W poprzednim sezonie piłkarskie kluby z naszego regionu poleciały na styczniowe zgrupowanie do Turcji jednym samolotem. Działacze naszych ligowców zgodnie mówili wtedy, że za rok chcą powtórki. Czy to się uda?

Zostań najlepszym managerem w lidze!

Ekipy Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze, Piasta Gliwice i Podbeskidzia Bielsko-Biała w styczniu jednym samolotem poleciały w kierunku tureckiej riwiery. To było wydarzenie bez precedensu. Kluby z innych części Polski zazdrościły tej współpracy i dopytywały, czy w kolejnym roku będą mogły się dosiąść na pokład samolotu.

Nikt nie wchodził sobie w drogę

Wspólne zgrupowanie budowało wizerunek śląskiej piłki. Pozwalało uwierzyć, że znajdą się sponsorzy, którzy będą chcieli zainwestować w projekt "śląska piłka", a nie w poszczególne kluby. W Zabrzu zapewne jeszcze pamiętają, jak kibice Ruchu rezygnowali z polis ubezpieczeniowych w firmie Allianz, gdy niemiecki gigant zainwestował w Górnika.

Ważny był również wymiar ekonomiczny. Kluby nie musiały już na własną rękę lecieć do Antalayi z lotnisk w Wiedniu czy w Berlinie. Wyczarterowany samolot czekał na piłkarzy w Pyrzowicach, podróż była więc zdecydowanie mniej męcząca i tańsza. Po przylocie do Turcji też nikt nie wchodził sobie w drogę. Zespoły rozjechały się po Side i Larze, a po prawie dwóch tygodniach pracy wróciły na pokład samolotu.

Prezes Ruchu: Czasu nie zostało wiele

Działacze naszych ligowców zgodnie mówili wtedy, że za rok chcą powtórki. Czy to się uda? - Jest taka wola. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o szczegółach. Czasu nie zostało wiele. Za dwa, trzy tygodnie wszystko powinno być już ustalone - mówi Dariusz Smagorowicz, prezes Ruchu.

Jest jednak mały problem, gdyż Turcja nie jest już tak bezpieczna jak przed rokiem. Niedawny zamach w Ankarze tylko podsycił obawy, czy warto jechać w ten rejon świata w poszukiwaniu zielonej trawy i wartościowych sparingpartnerów.

- Bezpieczeństwo naszych piłkarzy i pracowników klubu jest dla nas najważniejsze. Dlatego sondujemy możliwość wyjazdu w inne miejsce - mówi Wojciech Borecki, prezes Podbeskidzia. Według niego dobrym rozwiązaniem może być zgrupowanie na Cyprze. - Z bazą hotelową nie będzie tam najmniejszego problemu. Dla nas najistotniejsza jest infrastruktura, ale z ofert, jakimi dysponuję, wynika, że nie będzie z tym kłopotów. Podobnie jak z doborem kilku solidnych sparingpartnerów - zaznacza.

- Latem kilka cypryjskich klubów przebywało na zgrupowaniach w Polsce. Razem z nimi przyjechali również menedżerowie, którzy teraz proponują rewizytę na Cyprze. To ciekawy kierunek - dodaje Smagorowicz.

Hiszpania znacznie droższa

W grę wchodzi jeszcze podróż do Hiszpanii, ale ta byłaby już zdecydowanie droższa. Szacuje się, że osobodzień zgrupowania w Turcji to 60-65 euro, a w Hiszpanii około 100 euro. - Zapewniam, że Podbeskidzie tyle za pobyt na zgrupowaniu nie płaci. Wszystko zależy od klasy hotelu, a jak już mówiłem, nie to jest podczas obozu najważniejsze. Decyzje muszą zapaść w ciągu najbliższych tygodni. Trzeba już się rozglądać za biletami lub decydować się na wyczarterowanie samolotu. O wszystkim zadecyduje ekonomia - kończy Borecki.

Więcej o: