Lech Poznań pierwszym polskim zespołem, który w pucharach wygrał we Włoszech

Polskie drużyny eliminowały już włoskie zespoły z europejskich pucharów, ale nigdy nie wygrywały z nimi w Italii. Aż do czwartku, gdy mistrz Polski, a teraz ostatni zespół ekstraklasy, pokonał 2:1 Fiorentinę, lidera Serie A.

Przed czwartkowym meczem we Florencji Lech Poznań grał dotąd dwa razy na Półwyspie Apenińskim. Plamy nigdy tam nie dał. Wiosną 2009 roku musiał w Udine odwracać losy rywalizacji w Pucharze UEFA po tym, jak zremisował na swoim stadionie 2:2. I drużyna prowadzona przez Franciszka Smudę, m.in. z Robertem Lewandowskim w składzie zaskoczyła Włochów w rewanżu. Do przerwy grała znakomicie i prowadziła po golu Hernana Rengifo. Potem jednak gospodarze wyrównali i "Kolejorz" musiał zdobyć kolejną bramkę, by myśleć o awansie. Nie zdobył jej jednak, a na dodatek w ostatnich sekundach dał sobie strzelić gola i odpadł z rozgrywek.

Ponad półtora roku później lechici znów gości w Italii. Pierwszy mecz wyjazdowy w Lidze Europejskiej rozgrywali w Turynie i bój z Juventusem rozpoczęli znakomicie! Prowadzili 2:0, ale potem musieli ratować wynik, bo zrobiło się 3:2 dla gospodarzy. W doliczonym czasie gry Artjoms Rudnevs pięknym strzałem, po którym piłka odbiła się od poprzeczki, skompletował hat-tricka, a "Kolejorz" wywiózł z Turynu punkt.

To był niewątpliwy sukces drużyny Jacka Zielińskiego, ale Lech dołączył wówczas do długiej listy polskich zespołów, którym nie udało się wygrać pucharowego meczu we Włoszech. W sumie do czwartku mieliśmy 28 takich przypadków, w których zespoły znad Wisły przegrywały lub co najwyżej remisowały z Włochami na ich stadionach. Nie oznacza to, że polscy piłkarze nie świętowali tam sukcesów. W sezonie 1974/75 na przykład Gwardia Warszawa wyeliminowała Bolonię z Pucharu Zdobywców Pucharów po rzutach karnych. W ten sam sposób Widzew Łódź awansował w Turynie, w rewanżu z Juventusem w Pucharze UEFA. Z czasów bardziej współczesnych, choć odległych: w marcu 1991 roku Legia Warszawa świętowała awans do półfinału Pucharu Zdobywców po heroicznym boju i remisie 2:2 z Sampdorią w Genui.

Bilans wszystkich wcześniejszych meczów włosko-polskich w Europie to zaledwie pięć remisów i aż 23 porażki. Dopiero w meczu numer 29 Lech Poznań Jana Urbana jako pierwszy reprezentant ekstraklasy wygrał we Włoszech!

Mecze polskich drużyn we Włoszech w europejskich pucharach

Czy po wygranej we Florencji Lech Poznań zacznie wygrywać w ekstraklasie?