Wisła Kraków. Arkadiusz Głowacki już widzi metę

Występ przeciwko Termalice sprawił, że Arkadiusz Głowacki jest najstarszym piłkarzem w historii Wisły, który zagrał w ekstraklasie. - Wiek piłkarza znacząco się wydłużył - zauważa Krzysztof Bukalski, były pomocnik klubu

Chcesz więcej? Polub Kraków - Sport.plW spotkaniu z beniaminkiem Głowacki miał dokładnie 36 lat, 7 miesięcy i 4 dni. Był dzień starszy niż dotychczasowy rekordzista Angelo Hugues, który po raz ostatni zagrał w Wiśle w kwietniu 2003 roku. Francuz spędził przy Reymonta tylko rok, a Głowacki rozgrywa tu już 15. sezon.

Obrońca o rekordzie dowiedział się dopiero po spotkaniu. - Chyba to uczczę. Naprawdę szybko to zleciało. Ostatnio doszedłem do wniosku, że każdy mecz muszę rozgrywać na pełnym gazie. Musi być w tym dużo radości, bo za wiele ich już nie zostało - podkreśla.

Chociaż kapitan Wisły jest najstarszym piłkarzem drużyny, niejeden mógłby mu pozazdrościć kondycji. W poprzednim sezonie rozegrał 34 z 37 ligowych spotkań, w tym opuścił dwa mecze. - To profesjonalista. Od pierwszych chwil, w których go poznałem, było widać, że wie, czego chce. Nawet w wieku 36 lat jest zdyscyplinowany, dzięki temu trzyma formę - zaznacza Tomasz Kulawik, który najpierw grał z Głowackim, a później był jego trenerem.

Były trener Wisły zaprzecza, by obrońca mógł liczyć na specjalne względy. - Uczestniczył we wszystkich treningach, może tylko czasem w nieco innej formie niż pozostali. Ale zawsze był przygotowany, nigdy nie kalkulował - zapewnia Kulawik.

Grają coraz starsi

Oprócz Głowackiego w kadrze Wisły jest jeszcze kilku piłkarzy po trzydziestce - 32 lata mają Paweł Brożek czy Radosław Cierzniak, rok młodszy jest Rafał Boguski. Jedenastka, która wybiegła na boisko przeciw Termalice, miała średnio 28,6 roku. Skład wystawiany przez Kazimierza Moskala jest średnio piątym najstarszym w lidze. Najbardziej wiekowy skład wystawia Piotr Mandrysz, trener Termaliki - prawie 30,2.

Głowacki nie jest jeszcze "piłkarskim dinozaurem". Na liście najstarszych piłkarzy ekstraklasy zajmuje dopiero dziewiąte miejsce. Otwiera ją Krzysztof Kotorowski. Bramkarz Lecha w tym sezonie grał jednak tylko w rezerwach, a na boiskach ekstraklasy ostatnio pojawił się ponad rok temu. Na co dzień biega po nich o dwa miesiące młodszy Radosław Sobolewski. Ponad 38 lat ma śrubujący rekord ligowych występów Łukasz Surma. Co ciekawe, aż czterech piłkarzy z pierwszej dziesiątki grało w Wiśle (patrz tabelka). - Kiedy w latach 90. zaczynałem grać w ekstraklasie, nie było tylu zawodników po trzydziestce. Już piłkarzy w wieku 28-29 lat uważało się za starych - podkreśla Bukalski.

Wiek piłkarza się wydłużył, bo dziś inaczej wygląda podejście do zajęć. - Zmieniły się treningi, sposób przygotowania do nich, odżywiania. Teraz zawodnikom łatwiej jest dłużej utrzymać formę. Za moich czasów w klubach była jednak większa rywalizacja - dodaje Bukalski.

Meta w czerwcu

Kulawik zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik: - Dawniej po kontuzji trudniej było wrócić do formy. Teraz medycyna znacznie się rozwinęła. Kiedyś piłkarze po urazach więzadeł krzyżowych kończyli przygodę z piłką, dziś po roku, półtora wracają na boisko.

Głowackiego kontuzje nie omijały, ale wciąż stanowi podporę defensywy Wisły. W ekstraklasie rozegrał już 369 meczów. Zapowiedział jednak, że w czerwcu kończy karierę i nie chce słyszeć o zmianie decyzji. - W tej chwili nie biorę tego pod uwagę. Muszę być rozsądny. W tym wieku kilka meczów to dla mnie jak maraton - mówi.

Wiosną kapitan Wisły będzie miał 37 lat. W takim samym wieku w Górniku Zabrze karierę kończył Bukalski. - Arek wybiegł bardzo daleko do przodu. Ja decyzję podjąłem szybciej, w trakcie sezonu. Zauważyłem, że raz, drugi czy trzeci na treningu nie zdążyłem za młodszymi. Wtedy pomyślałem: o, na mnie już czas.

Najstarsi piłkarze w ekstraklasie

Nazwisko Klub Wiek Mecze w ekstraklasie (w tym sezonie)

Krzysztof Kotorowski Lech 39 lat 226 (0)

Radosław Sobolewski Górnik Z. 38 lat 366 (9)

Łukasz Surma Ruch 38 lat 499 (12)

Pavol Stano Termalica 38 lat 225 (8)

Zbigniew Małkowski Korona 37 lat 157 (9)

Marek Sokołowski Podbeskidzie 37 lat 289 (10)

Marek Zieńczuk Ruch 37 lat 396 (12)

Marek Saganowski Legia 36 lat 310 (5)

Arkadiusz Głowacki Wisła 36 lat 369 (10)

Paweł Sobolewski Korona 36 lat 174 (8)

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.