Halą Urania zawładną sztuki walki. Nie będzie udawania

Gwiazdy aż ośmiu dyscyplin zaprezentują swoje umiejętności podczas X edycji Olsztyńskiego Festiwalu Sztuk Walki. - Gdy na macie spotyka się dwóch równorzędnych rywali, to o zwycięstwie zawsze decydują detale. W piątek nikt nie będzie się nudził - mówi Michał Staszewski, trener Budowlanych Olsztyn

To niepowtarzalna okazja by w jednym miejscu, na własne oczy zobaczyć tak dużą różnorodność form walki. Wystarczy wspomnieć, że w piątek w hali Urania wystąpią przedstawiciele m.in. judo, boksu, zapasów, karate, krav magii, aikido czy capoeiry. - Tego nie można przegapić - mówi Marcin Chorzelewski, trener taekwondo w klubie Start Olsztyn. - Jest to wspaniała okazja by zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Jestem pewny, że każdy klub będzie chciał wypaść jak najlepiej.

Piątkowym pokazom towarzyszyć ma wyjątkowa oprawa zarówno muzyczna jak i świetlna, a gościem specjalnym będzie instruktor aikido z Japonii Hiroyuki Sakurai Shinan. W tym roku organizatorzy przygotowali dla widzów także kilka zmian.

- Większy nacisk zostanie położony na walki sportowe - mówi Marek Wieczorek, trener Olsztyńskiego Klubu Kyoukushin Karate. - Nasi reprezentanci wezmą udział w dwóch pojedynkach, które odbędą się na dystansie 2 x 2 minuty. Zapewniam wszystkich, że nie będą to starcia symulowane. Zapowiada się bardzo ciekawe widowisko.

Przedstawicielem taekwondo będzie z kolei 20-letni Patrik Chrapkowski. - Jest to jeden z młodszych zawodników w swojej kategorii wiekowej [w dorobku ma młodzieżowe mistrzostwo Polski - red.] - zauważa trener Chorzelewski. - Walka, którą stoczy w Uranii, również nie będzie ospała. Znam Patrika i wiem, że zawsze i za wszelką cenę chce wygrywać. Żeby było ciekawiej, jego przeciwnik też ma na swoim koncie wiele osiągnięć [Eryk Rodzik AZS AWF Warszawa to medalista mistrzostw Europy - red.].

Podczas Olsztyńskiego Festiwalu Sztuk Walki nie zabraknie zapasów na dobrym poziomie. W akcji będzie można zobaczyć Łukasza Karpińskiego, który zmierzy się z Brunonem Sawickim. - Obaj są bardzo doświadczonymi zawodnikami, którzy trenują z reprezentacją Polski - mówi Michał Staszewski, szkoleniowiec zapaśników z klubu Budowlani Olsztyn. - Łukasz regularnie zdobywa miejsca na podium, a w tym roku przywiózł brązowy krążek z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

I dodaje: - Gdy na macie spotyka się dwóch równorzędnych rywali, to o zwycięstwie zawsze decydują detale. Mogę zapewnić, że moi podopieczni pokażą wiele rzutów i elementów zapasów, które na pewno przyciągną uwagę. W piątek nikt nie będzie się nudził.

Nie zabraknie również pokazów, których lepiej nie powtarzać w domu. - Prawdopodobnie nasi instruktorzy zaprezentują rozbijanie specjalnych suporeksów [betonu komórkowego - red.] - zapowiada Wieczorek, trener karate kyoukushin. - Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że jeśli ktoś wykona takie uderzenie zbyt lekko, może się to zakończyć złamaniem ręki. Dlatego przez te kilka sekund trzeba zachować maksymalne skupienie. W przeszłości zdarzały się bowiem sytuacje, kiedy zawodnicy pochodzili do tego asekuracyjnie i w konsekwencji doznawali poważnej kontuzji.

Początek piątkowego festiwalu w hali Urania o godz. 18. Wstęp wolny.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o:
Copyright © Agora SA