Rywal Stomilu Olsztyn w przeszłości był piłkarską potęgą

Sezon 2007/2008 był ostatnim, w którym piłkarze Zagłębia Sosnowiec występowali w rozgrywkach ekstraklasy. W tym roku podopieczni trenera Artura Derbina debiutują w pierwszej lidze. Po efektownym zwycięstwie z Bytovią w piątek zmierzą się w Olsztynie ze Stomilem.

Historia klubu z województwa śląskiego sięga początków XX wieku. W 1906 roku przy hucie "Milowice" w Sosnowcu powstał pierwszy na tym obszarze klub sportowy. Jego założycielami byli Edward Michałkowski, Józef Komander oraz Aleksander Rene. W 1908 roku powstał drugi klub piłkarski o nazwie "Union", który staje się następca dla "Milowic". Było to możliwe za to za sprawą zawodników, którzy przechodzili do nowego klubu.

Piłkarze "Union" Sosnowiec rozgrywali swoje mecze z drużynami z Będzina, Częstochowy oraz Olkusza. Ich stadion znajdował się u zbiegu ulic Swobodnej i Starososnowieckiej. Klub rozwijał się na tyle szybko, że już 4 lata od jego powstania dysponował dwiema drużynami seniorów i trzema młodzieżowymi. W 1931 roku doszło do fuzji KS "Sosnowiec" i "Victorii", w wyniku której powstała Unia "Sosnowiec", będąca piłkarską reprezentacją całego Zagłębia.

W 1962 roku klub nosi już nazwę Górniczy Klub Sportowy "Zagłębie" Sosnowiec. Następne dwie dekady to największe sukcesy klubu w historii "Zagłębia". Tytuł wicemistrza Polski zdobyli w latach 1964, 1967,1972. Trzecie miejsce w I lidze przypadło im w udziale w 1962,1963 i 1965 roku, a Puchar Polski w 1962, 1963, 1977, 1978. Piłkarze z Sosnowca z powodzeniem startowali w 1964 r. w Pucharze Ameryki i w Pucharze Lata w 1966, 1967, 1975. Sześciokrotnie wystartowali także w pucharowych rozgrywkach europejskich: w Pucharze Zdobywców Pucharów w 1977 i 1978 i w Pucharze UEFA w 1972 roku.

Początek XXI wieku to występy piłkarzy Zagłębia na przemian w rozgrywkach drugiej i trzeciej ligi. Przełomowy stał się sezon 2006/2007, kiedy to sosnowiczanie awansowali do ekstraklasy (wtedy Orange Ekstraklasa). Po dość słabym sezonie zespół został zmuszony do opuszczenia najsilniejszej klasy rozgrywkowej w Polsce. Ponadto Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej ukarał Zagłębie Sosnowiec degradacją o jedną klasę rozgrywkową. Przyczyną tak wysokiej kary był udział w największej w historii polskiego futbolu ujawnionej aferze korupcyjnej. Do tego klub z Sosnowca otrzymał karę czterech ujemnych punktów na starcie nowego sezonu ligowej oraz grzywną w wysokości 50 tys. złotych.

Od tego momentu ponownie piłkarze Zagłębia tułali się po niższych ligach w naszym kraju. Taki stan rzeczy miał miejsce do zeszłego sezonu. Zdobycie aż 58 punktów w 34 spotkania pozwoliło wrócić drużynie na zaplecze ekstraklasy. Swój wkład w awans do pierwszej ligi mieli m.in. byli gracze Stomilu Olsztyn - Łukasz Tumicz oraz Arkadiusz Koprucki.

Dla sosnowiczan inauguracja tegorocznych rozgrywek nie była zbyt udana. Po trzech kolejkach na koncie mieli dwie porażki, z Wisłą Płock (0:1) i Wigrami Suwałki 2:3. Podopieczni szkoleniowca Artura Derbina rozkręcali się jednak każdym następnym meczem, a tego dowodem były zwycięstwa z Arką Gdynia 4:2, Pogonią Siedlce 2:1 czy Miedzią Legnica 4:1. Przed tygodniem pokonali zaś u siebie Bytovię Bytów 3:0 i to daje im na chwilę obecną 5. miejsce w tabeli z dorobkiem 21 punktów.

Gwiazdą zespołu jest niewątpliwie Jakub Arak, który gra na pozycji napastnika. 20-letni zawodnik w zeszłym sezonie został wicekrólem strzelców drugiej ligi, gdzie zdobył 17 bramek. W tym sezonie na swoim koncie ma już 6 trafień, co plasuje go na czwartej pozycji wśród najskuteczniejszych piłkarzy. Piłkarze Stomilu muszą się obawiać nie tylko jego. Trener Artur Derbin ma w swojej talii kart również byłego mistrza kraju ze Śląskiem Wrocław (sezon 2011/2012), pomocnika Sebastiana Dudka. Groźna na boisku jest również para obrońców Łukasz Sołowiej i Krzysztof Markowski, która skutecznie broni dostępu do własnej bramki. Efektem tego jest tylko 13 goli straconych przez ekipę Zagłębia.

W swojej historii Stomil z ekipą Zagłębia mierzył się trzykrotnie. W rozgrywkach drugiej ligi sezonu 1988/1989 OKS na wyjeździe przegrali aż 1:6. W rewanżu lepsi okazali się biało-niebiescy, wygrywając 1:0. Po raz ostatni oba zespoły zagrały w pucharze Polski 11 września 2002 roku. Stomil przegrał wygrał wtedy 1:3, a honorowego gola dla biało-niebieskich zdobył Grzegorz Lech. Co ciekawe, to wciąż jeden z czołowych zawodników OKS-u, ale w piątek na murawie go nie zobaczymy. Razem z dwójką innych graczy (Tomasz Wełna, Irakli Meschia) będzie pauzował z powodu przekroczenia limitu żółtych kartek.

Początek spotkania na stadionie przy alei Piłsudskiego, w piątek o godz. 20.30.

Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o: