KSZO po totalnej rewolucji kadrowej: są zawodniczki, ale czy jest zespół ?

Czwartkowym wyjazdowym pojedynkiem z naszpikowanym gwiazdami światowej siatkówki Impelem Wrocław (godz. 17:30) ekipa Dariusza Parkitnego rozpocznie swój drugi sezon w siatkarskiej elicie. Bezpośrednią transmisję z Hali Orbita przeprowadzi Polsat Sport.

To, co wydarzyło się w ostatnich dwóch miesiącach w KSZO na tym poziomie rozgrywkowym jest rzadkością. Po minionych, nadspodziewanie udanych dla ówczesnego beniaminka rozgrywkach, z Ostrowcem pożegnało się wszystkie trzynaście siatkarek. W różnych okolicznościach: zarówno tych bardziej (ciąża Katarzyny Brojek i Małgorzaty Ścibisz, rozwijający się talent Kamili Ganszczyk) jak i dużo mniej przyjemnych (zaległości finansowe). - Postawa niektórych dziewczyn trochę nas rozczarowała, gdy sytuacja się ustabilizowała już ich u nas nie było, a wystarczyło nieco więcej cierpliwości. Ale nie mieliśmy wyjścia, musieliśmy zaakceptować ich decyzję i rozpocząć budowę zupełnie nowej drużyny - mówi trener Dariusz Parkitny.

W przeciwieństwie do kilku poprzednich sezonów kadrę udało się skompletować błyskawicznie, ale nawet dwa miesiące przygotowań przy tak gruntownie przemeblowanym składzie nie może dać gwarancji zgrania. - Jasne, że to zbyt krótki okres czasu, trochę go musiało upłynąć zanim dziewczyny się ze sobą poznały. Okres przygotowawczy na pewno nie był łatwy. Nam, trenerom, na zajęciach praktycznie nie zamykała się buzia, co chwila musieliśmy wyjaśniać pewne rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o taktykę. Ale jestem zbudowany zaangażowaniem i podejściem dziewczyn do treningów. Wszyscy musimy jednak pamiętać, że cały sezon będzie dla nas wszystkich nauką - podkreśla szkoleniowiec KSZO.

Średnia wieku jego nowego zespołu jest co prawda o ponad dwa lata mniejsza niż kadry z ubiegłego sezonu, ale nie oznacza to, że tworzą go zawodniczki z zerowym doświadczeniem w Orlen Lidze. Najbardziej rutynowana z tego grona, kapitan drużyny Dorota Ściurka, przez wiele lat była filarem m.in. Stali Mielec i Budowlanych Łódź. Tercet Zuzanna Pieczka - Kinga Dybek - Anna Korabiec stanowił podstawę składu Pałacu Bydgoszcz, występy w ekstraklasie mają też za sobą obie nowe rozgrywające. - Wiele z tych dziewczyn na prawdę ma potencjał i umiejętności. Potrzeba im jednak trochę luzu. Gdy grają swobodnie są w stanie powalczyć z dużo silniejszymi kadrowo rywalami, gdy wkrada się nerwowość wygląda to już niestety gorzej - ocenia Parkitny.

W inauguracyjnym spotkaniu nowego sezonu nawet jednak ogromna wola walki może jego podopiecznym nie pomóc. Poważnie wzmocniony tak znanymi zawodniczkami jak m.in. Katarzyna Skowrońska-Dolata czy Carolina Costagrande, wrocławski Impel stawia sobie za cel zdetronizowanie nieosiągalnego w ostatnich latach Chemika Police. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że to trochę zestawienie "malucha" z Mercedesem. Ale myślę, że największe gwiazdy po mistrzostwach Europy dostaną od trenerów trochę odpoczynku i w tym upatrujemy swojej szansy. Nie da się ukryć, że każdy wygrany set będzie dla nas sukcesem - przyznaje trener ostrowieckiej drużyny.

Faza zasadnicza potrwa do 12 marca przyszłego roku. Ze względu na kwalifikacje olimpijskie, sezon ligowy musiał zostać nieco skrócony i runda play-off rozegrana zostanie według zmienionej formuły. Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej awansują do półfinałów, w których rywalizacja toczyć się będzie tylko do dwóch zwycięstw. Finały i mecze o trzecie miejsca rozgrywane będą do trzech wygranych. Drużyny z drugiej czwórki tabeli zagrają play-off o lokaty 5-8, a cztery najsłabsze ekipy - o miejsca 9-12.

Kadra KSZO na sezon 2015/16:

rozgrywające: 3. Ewelina Polak (22 lata, 179 cm wzrostu), 7. Paulina Szpak (24, 185);

atakujące: 17. Zuzanna Pieczka (20, 181), 16. Sandra Szczygioł (25, 180);

środkowe: 4. Karolina Bednarek (26, 190), 14. Julia Piotrowska (19, 192), 9. Alicja Wójcik (20, 186);

przyjmujące: 1. Roksana Brzóska (22, 180), 8. Kinga Dybek (20, 185), 2. Beata Mielczarek (24, 178), 5. Dorota Ściurka (34, 180);

libero: 11. Angelika Bulbak (24, 172), 10. Anna Korabiec (20, 172);

Trener: Dariusz Parkitny

II trener: Rafał Dytkowski

Statystyk: Piotr Brodawka

Fizjoterapeuta: Daniel Walenda

Więcej o: