Kolejne Muzeum Sportu w Olsztynie. Tym razem na UWM [FOTO]

Im poświęcone jest powstające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim muzeum sportu. Okazją jest podwójny jubileusz - 65 lat temu w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej powstało Studium Wychowania Fizycznego oraz Akademicki Związek Sportowy, czyli popularny AZS.

Ci, którzy jeszcze pamiętają lata powojenne, wspominają, że w zniszczonym Kortowie nie było żadnego obiektu sportowego. Wybudowanie wszystkiego od podstaw wymagało ogromnych sił i wyjątkowych zdolności. Zadania tego podjął się Adam Szostkiewicz, ówczesny dziekan wydziału zootechnicznego, oraz Leopold Szczerbicki, znany już wtedy polski lekkoatleta.

Tego drugiego miał okazję dobrze poznać prof. Jerzy Strzeżek, były rektor Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, a także zawodnik AZS-u i zdobywca srebrnego medalu w sztafecie 4x400 m podczas Akademickich Mistrzostw Polski w 1958 roku. - Szczerbickiego podziwialiśmy za umiejętność organizacji połączoną z umiejętnością współdziałania z innymi ludźmi. On przyciągał nas do siebie, a myśmy przychodzili do niego jak do swego przyjaciela - opowiada.

W latach 50. ubiegłego wieku w Kortowie powstała skocznia w dal, stumetrowa bieżnia z żużlu, boiska do piłki siatkowej i koszykówki nad Jeziorem Kortowskim czy skocznia narciarska za rzeką Kortówką. To przyniosło efekty. W 1956 roku ponad 80 proc. studentów startowało w różnego rodzaju zawodach sportowych. Z czasem zaczęły powstawać kolejne obiekty sportowe, w tym te najwspanialsze, jak ośrodek jeździecki, hala sportowo-widowiskowa, stadion lekkoatletyczny.

Tę sportową historię mają przypomnieć ekspozycje w akademickim muzeum sportu na UWM. Jego inicjatorem jest prof. Strzeżek. - Akademickie sukcesy sportowe tworzyły pokolenia ludzi, niektórych z nich już z nami nie ma i trzeba oddać im teraz należny szacunek - przekonuje.

W powstanie ekspozycji od wielu miesięcy zaangażowani byli pracownicy Archiwum i Muzeum UWM. - Część eksponatów była zbierana od 10 lat, inne były prezentowane na niewielkich wystawach w różnych obiektach sportowych uczelni, a jeszcze inne wypożyczyli nam zawodnicy, trenerzy bądź ich rodziny - mówi Danuta Kasparek, kierowniczka uniwersyteckiego archiwum i muzeum. - Dwa miesiące poświęciliśmy na samo czyszczenie pucharów z lat 50. i 60. Duży kłopot mieliśmy też z wyborem zdjęć. W naszych zbiorach są ich tysiące, ale niestety większość nie jest opisana. Wyszukiwaliśmy więc te, na których mogliśmy zidentyfikować ludzi.

Dzięki tej pracy w muzeum zobaczymy zdjęcia z występów sportowców na różnych arenach, a także wspomnienia o dziesięciu sekcjach sportowych olsztyńskiego AZS, zarówno tych najprężniej działających, jak siatkówka czy lekkoatletyka, jak i mniej znanych, których dziś już nie ma, jak chociażby gimnastyka. Dziesiątki gablot zajęły trofea w postaci pucharów, dyplomów i medali, w tym te najcenniejsze, jak za Mistrzostwo Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn w latach 1973, 1976 i 1978.

Na wystawie są też dawne stroje siatkarzy.

Muzeum zostanie otwarte w najbliższą sobotę w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.