Szkolne korytarze idą do kąta. Są baseny, hale i boiska

Lekcje wychowania fizycznego prowadzone na szkolnym korytarzu powoli odchodzą do lamusa. Lublin prężnie rozwija swoją bazę sportową, która pozwala zaspokoić potrzeby mieszkańców aktywnych fizycznie. Tegorocznym hitem ma być planowane na październik otwarcie basenu olimpijskiego - Aqua Lublin

Jednym z ważniejszych elementów decydujących o upowszechnianiu kultury fizycznej i wysokim poziomie sportu jest infrastruktura sportowa i rekreacyjna. Miejską bazę obiektów sportowych stanowią obiekty będące w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji "Bystrzyca" Sp. z o.o., udostępniane szkołom na potrzeby kształcenia klas sportowych oraz profilowanych zajęć wychowania fizycznego, również na potrzeby programu ,,Umiem pływać" . Powodzeniem wśród młodzieży cieszą się obiekty szkolne, jak również ogólnodostępne boiska osiedlowe i tereny rekreacyjne na terenie miasta, które zaczynają tętnić życiem po skończonych zajęciach lekcyjnych.

Szkolna infrastruktura sportowa

Obiekty szkolne tworzy 80 sal gimnastycznych i 49 wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych, w tym 14 kompleksów sportowych "Orlik" i jeden zimowy "Biały Orlik" oraz osiem przyszkolnych pływalni, które poza zajęciami dydaktycznymi udostępniane są na potrzeby sportu szkolnego i młodzieżowego, a także na przeprowadzanie rozgrywek lig szkolnych i młodzieżowych. Szkolne sale gimnastyczne są również udostępniane stowarzyszeniom sportowym. W roku szkolnym 2015/2016 z programu skorzysta 43 podmiotów w 56 placówkach szkolnych.

Znaczącą rolę w kształtowaniu nawyków uprawiania sportu pełnią ogólnodostępne obiekty sportowo-rekreacyjne w postaci 26 osiedlowych boisk z możliwością gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Aktywny wypoczynek umożliwiają również siłownie terenowe, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców, w tym seniorów.

Baseny i pływalnie

Sporą popularnością cieszą się miejskie pływalnie. Oddany pod koniec maja 2014 roku basen przy ul. Łabędziej kosztował miasto 20 milionów złotych. Powstał tam 25-metrowy basen z sześcioma torami do pływania. Oprócz niego jest też drugi, nieco mniejszy, rekreacyjny, o wymiarach 15 na 12 metrów. Do tego jest też jacuzzi oraz sauny - sucha i parowa. Jest też 82-metrowa zjeżdżalnia. W centrum sportowo-rekreacyjnym zaplanowano też pomieszczenia do masażu, kinezyterapii i światło- czy ciepłolecznictwa. Godzina pływania kosztuje 12 zł (normalny) i 9 zł (ulgowy).

Po rocznej przerwie MOSiR ponownie otworzył też basen pod szyldem Strefy H2O przy Al. Zygmuntowskich 4. Ośrodek kusi mieszkańców różnymi atrakcjami. Nauka pływania, aqua fitness czy aerobic to tylko niektóre z propozycji. Dzieci, jak i dorośli do godz. 15 z basenu skorzystają za 6 zł. W późniejszych godzinach ceny idą w górę. Jednorazowy bilet normalny kosztuje wtedy 11 zł, ulgowy 8 zł, a rodzinny 12 zł. Dostępne będą również dwa rodzaje karnetów: za 40 zł i 28 zł.

W oczekiwaniu na Aqua Lublin

Tegorocznym hitem ma być otworzenie centrum Aqua Lublin ze sztandarową inwestycją - basenem olimpijskim na czele. Budowa kompleksu pływackiego już się zakończyła i trwają teraz niezbędne odbiory. Inwestycja kosztowała ponad 100 mln zł. W Aqua Lublin jest duży 50-metrowy basen, który można dzielić na mniejsze, dwie niecki z hydromasażem, jacuzzi, rwącą rzeką, trzema zjeżdżalniami i wodnym placem zabaw. Oprócz tego można też skorzystać z pięciu saun, groty lodowej, miejsca wypoczynku i balii z zimną wodą, w której można się zanurzyć.

Pływalnia będzie ogólnodostępna. I tak, za godzinny bilet zapłacimy 22 zł, ulgowy będzie kosztował 17 zł. Można będzie też wejść tylko na część rekreacji wodnej, bez saun. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, zapłacimy 18 zł (normalny) lub 14 zł (ulgowy). Można też będzie wybrać opcję trzygodzinnego korzystania z basenów. Za wejście do strefy wody zapłacimy 36 zł (ulgowy 26). Jeśli zdecydujemy się skorzystać także z saun, trzeba będzie zapłacić 44 zł (ulgowy 34 zł).

Aqua Lublin przy al. Zygmuntowskich 4 będzie też stanowiła bazę szkoleń dla lubelskich klubów pływackich oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego.