Takafumi Akahoshi może zostać liderem istotnej klasyfikacji w Pogoni

Mecz z Jagiellonią Białystok był już 126. oficjalnym występem Takafumiego Akahoshiego w Pogoni Szczecin. Co to oznacza?

Japończyk jest już o krok od dogonienia w liczbie rozegranych spotkań brazylijskiego stopera Julcimara (129 występów w Pogoni, w latach 2003-2007). "Julci" aktualnie zajmuje 2. miejsce na liście obcokrajowców w tej klasyfikacji, więc "Aka" wkrótce go zluzuje. Jeśli nie stanie się nic nieprzewidzianego, to 29-latek w tym sezonie może wskoczyć także na fotel lidera. Na tym na razie siedzi inny zawodnik z kraju kawy - Edi Andradina. Żywa legenda reprezentowała Pogoń w 149 spotkaniach, więc przy regularnej grze Akahoshi wyprzedzi go na finiszu trwających rozgrywek.

Gdyby Julcimarowi odjąć cztery występy w Pucharze Intertoto, to już teraz Akahoshi byłby wiceliderem. - Naprawdę? Jestem bardzo zaskoczony, ale to świetna informacja - mówi Akahoshi.

Pomocnik zdradził też swoją receptę na długowieczność w Pogoni. - Zawsze podkreślałem, że świetnie się tutaj czuję. Po pierwsze dlatego, że każdy okazał się bardzo pomocny i szybko się odnalazłem, a po drugie zawsze doceniałem i czułem wsparcie od kibiców Pogoni. To motywowało mnie i pchało do przodu. Dlatego jestem tutaj tak długo - tłumaczy.

Akahoshi w poniedziałek zdobył też swoją jubileuszową, 10. bramkę w ekstraklasie w granatowo-bordowych barwach. Dzięki temu awansował na trzecie miejsce w kolejnej klasyfikacji i jest o krok od prześcignięcia nieżyjącego już Urugwajczyka Claudio Milara. Lider wciąż jest jednak bardzo daleko. Tutaj na pierwszym miejscu także jest Edi Anadradina. W tym przypadku prześcignięcie go jest niemal niemożliwe i o ten rekord Brazylijczyk jeszcze długo będzie mógł być spokojny.

Obcokrajowcy z największą liczbą występów w Pogoni:

149 - Edi Andradina (Brazylia)

129 - Julcimar de Souza (Brazylia)

125 - Takafumi Akahoshi (Japonia)

78 - Sergio Batata (Brazylia)

75 - Hernani (Brazylia)

73 - Takuya Murayama (Japonia)

Pod uwagę bierzemy wszystkie rozgrywki (ekstraklasa, I liga, Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy, Puchar Intertoto)

Gole obcokrajowców w barwach Pogoni Szczecin w Ekstraklasie:

26 - Edi Andradina (Brazylia)

11 - Claudio Milar (Urugwaj)

10 - Takafumi Akahoshi (Japonia)

9 - Takuya Murayama (Japonia)

6 - Brasilia (Brazylia)

5 - Ferdinand Chi Fon (Kamerun)

3 - Donald Djousse (Kamerun), Radek Divecky (Czechy), Elton, Julcimar (obaj Brazylia), Siergiej Nikitin (Kirgistan), Hernani (Brazylia)

2 - Anderson, Batata (Brazylia), Francois Endene Elokan (Kamerun)

1- Amaral, Cleison, Danilo, Leandro, Matheus, Tiago Martins, Wiliam (wszyscy Brazylia), Veselin Djoković (Czarnogóra), Damir Maretić (Chorwacja), Emil Noll (DR Konga), Edin Saranović (Bośnia i Hercegowina), Cesar Fernando Silvera (Urugwaj), Mouhamadou Traore (Senegal)