• Link został skopiowany

Zagłębie Sosnowiec. Projektant Stadionu Narodowego chce też stworzyć nowy stadion w Sosnowcu

Trzydzieści pracowni chce zaprojektować Zagłębiowski Park Sportowy, czyli nowy stadion, halę i lodowisko Zagłębia Sosnowiec.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu zgłosiły się 32 pracownie. Do drugiego etapu Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach dopuściło 30 biur.

Wśród potencjalnych projektantów Zagłębiowskiego Parku Sportowego można znaleźć między innymi Riegler Riewe Architekten z Austrii, to projektanci Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także JSK Architekci, projektantów Stadionu Narodowego w Warszawie oraz stadionu we Wrocławiu i Legii Warszawa. - Cieszę się, że naszym konkursem zainteresowało się tak wiele poważanych i doświadczonych firm. Z niecierpliwością czekam na otwarcie prac konkursowych - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Teraz wszystkie biura mają czas do 22 października na złożenie swoich koncepcji. - Dokumentacja będzie się składać z części graficznej i opisowej. W pierwszej musi się znaleźć koncepcja zagospodarowania całego Zagłębiowskiego Parku Sportowego łącznie z drogami, zielenią i oczywiście stadionem, halą oraz lodowiskiem. W części opisowej czekamy na propozycję rozwiązań technicznych, konstrukcyjnych, instalacyjnych i materiałowych - tłumaczy Dariusz Pieczka, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich.

26, 27 i 28 października sąd konkursowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele SARP w Katowicach oraz Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, oceni prace i wyłoni około 5 projektów. Do 3 grudnia wybrane pracownie będą musiały przedstawić końcowe efekty prac, dwa tygodnie później planowane jest ogłoszenie wyników.

Pracownia, która zwycięży w konkursie, zainkasuje 20 tys. zł nagrody oraz otrzyma zaproszenie do postępowania na przygotowanie projektu Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Najważniejsze kryteria, które będą decydowały o wyłonieniu najlepszej pracy, to walory urbanistyczno-architektoniczne (80 proc.) oraz walory ekonomiczne (20 proc.).

W konkursie przewidziano także cztery nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych.

Więcej o: