Najlepsze europejskie drużyny ultimate frisbee zagrają we Wrocławiu

We Wrocławiu odbędą się X Finały Klubowych Mistrzostw Europy w Ultimate Frisbee - dyscyplinie The World Games 2017. Rozpoczną się one w piątek i potrwają do niedzieli.

Na Polach Marsowych zagra w nich łącznie 48 drużyn, które w trzech kategoriach (open, kobiet, drużyny mieszane) wezmą udział w kilku etapach kwalifikacji do niedzielnych finałów.

Wśród faworytów są polskie zespoły: Whatever (kobiety) i Grandmaster Flash (skład mieszany). W zeszłym roku we Frankfurcie Grandmaster Flash zajął drugie miejsce, a wrocławska drużyna AZS AWF FLOW była czwarta.

Od piątku na wszystkich kibiców będzie czekała ekipa The World Games 2017 wraz z konkursami wiedzy o igrzyskach i okularami do wirtualnej rzeczywistości, w których wyświetlane są filmy z dyscyplinami TWG2017.

W sobotę kilku sportów będzie można spróbować samemu - organizatorzy przygotowali stanowiska dla chętnych, którzy chcą postrzelać z łuku, założyć strój futbolisty amerykańskiego, poznać zasady tej dyscypliny oraz zagrać w korfball i lacrosse, czy wreszcie spróbować swoich sił na ergometrze wioślarskim.

Czym jest Ultimate Frisbee?

Ultimate Frisbee to gra zespołowa z użyciem popularnego "latającego dysku". Dyscyplina jest niezwykle widowiskowa, wymagająca sprawności fizycznej i myślenia taktycznego. Przede wszystkim gra słynie z wysokiego poziomu fair play. Nawet na poziomie międzynarodowym nie ma sędziów, a wszystkie wątpliwości zawodnicy rozstrzygają między sobą. Dyscyplina bardzo szybko rozwija się na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych rozgrywki tamtejszej ligi transmitowane są przez ogólnokrajowy kanał sportowy.

Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej wydarzenia - www.eucf2015.com. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Zasady gry w Ultimate Frisbee

Gra odbywa się na boisku o wymiarach 37x100 m, z dwiema głębokimi na 18 m strefami punktowymi (End Zone). Drużyna po losowaniu wystawia na linię siedmiu graczy (w zależności od losowania atak/obrona). Akcję rozpoczyna pierwszy rzut (pull) do drużyny grającej w ataku. Po złapaniu dysku gracz musi zatrzymać się możliwie najszybciej i podać dysk do zawodnika ze swojej drużyny (ma na to 10 sekund). Celem gry jest złapać dysk w strefie końcowej, co oznacza zdobycie punktu. W przypadku gdy dysk dotknie podłoża (zbity lub zablokowany przez przeciwnika/źle rzucony lub niezłapany), następuje strata i grę wznawia drużyna przeciwna. Podczas EUCF 2015 mecze będą trwały 90 minut lub do zdobycia 15 punktów. Ultimate jest grą bezkontaktową, w której wszelkie sporne sytuacje rozwiązują sami zawodnicy w myśl rozbudowanych zasad fair play, zgodnych z "duchem gry".

Więcej o: