Ligowa siatkówka w Białymstoku. BAS wystawia do rywalizacji dwie drużyny

Trzy męskie drużyny i jedna żeńska z województwa podlaskiego wystartują w II lidze siatkówki, która w sobotę zainauguruje rozgrywki. Do zmagań centralnych wracają zespoły z Białegostoku.

BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Żeńska siatkówka ligowa w Białymstoku upadła w 2013 roku wraz ze spadkiem z ekstraklasy AZS-u. W tym sezonie w II lidze siatkarki będą występowały pod nazwą BAS Kombinat Budowlany Białystok. Jest to drużyna oparta na wychowankach Białostockiej Akademii Siatkówki, która szkoli młodzież w szkołach. Trenerem jest Sebastian Grzegorek, a pomagać mu będzie znana z występów w ekstraklasie w barwach AZS Białystok Joanna Szeszko.

- Joanna będzie drugim trenerem, ale także jest w planach aby pomagała dziewczynom na boisku - mówi Grzegorek. - Ze starszych zawodniczek jest jeszcze pochodząca z Białowieży Marta Kutikow (rocznik 1993), także w przeszłości grająca w ekstraklasie w AZS-ie. Jest także Fatima Piasta (rocznik 1992), która pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, a w ostatnim sezonie grała w Wiśle Warszawa i z tą drużyną wywalczyła awans do I ligi. Pozostałe to młode zawodniczki z naszego województwa.

Dziewczęta z BAS-u zaczną sezon od wyjazdowego meczu ze Spartą Warszawa.

Natomiast męską drużynę BAS-u poprowadzi wracający także do ligowej siatkówki Czesław Tobolski, mający za sobą między innymi pracę w ekstraklasowych drużynach żeńskich. Drugim trenerem jest Eugeniusz Iwaniuk.

- W kadrze jest siedmiu młodych chłopaków, naszych wychowanków z roczników 1997 i 98 - mówi Iwaniuk. - W tej grupie jest trzech zawodników o wzroście blisko dwóch metrów i wiążemy z nimi duże nadzieje. Ponadto mamy w drużynie siatkarzy już ogranych na II-ligowych parkietach w różnych klubach jak Janusz Ignaciuk, Rafał Kuźma, Tomasz Leik, Artur Karniłowicz, Marcin Tyszkowski, Rafał Maluchnik, Krzysztof Kowalewski.

BAS zagra na wyjeździe z Huraganem Wołomin.

Na wyjeździe zmagania w II lidze rozpocznie także SKS Hajnówka. W drużynie, która w ostatnim sezonie broniła się przed spadkiem, doszło do istotnych zmian w kadrze. Do Hajnówka wrócili siatkarze, którzy już w przeszłości grali w tym klubie, rozgrywający Bartosz Małachowski (z Caro Rzeczyca) oraz dwójka z Pekpolu Ostrołęka atakujący Damian Wierzbicki i przyjmujący Daniel Saczko. Ponadto trener Witold Kaczmarek będzie miał do dyspozycji zawodników ostatnio występujących w Legii Warszawa Tomasza Kusia oraz rozgrywającego Marcina Górskiego oraz Dawida Daraszkiewicza z MOS-u Warszawa. Nowi są także Cezary Sapiński z Centrum Augustów, Damian Fiszer i Paweł Drobniuch (grał między innymi w Norwid Częstochowa).

Hajnowski zespół zagra na wyjeździe z Huraganem Międzyrzec Podlaski.

Natomiast spotkaniem u siebie z Metrem Warszawa ligowe rozgrywki rozpocznie Centrum Augustów, które w ubiegłym sezonie walczyło w play-off o awans do I ligi. Ze składu z ubiegłego sezonu w tej drużynie zostało tylko trzech siatkarzy Mariusz Szlejter, Mateusz Ostaszewski i grający trener Wojciech Iwanowicz. Doszło dziewięciu nowych. W Centrum będzie grał czołowy przyjmujący w ostatnich sezonach I-ligowego Ślepska Suwałki Kamil Skrzypkowski. Nowi środkowi to Radosław Nowak, ostatnio MOS Wola Warszawa i Mateusz Maron z Legii Warszawa. Nowym atakującym będzie Jacek Gościński z II-ligowego Orła Międzyrzecze, a na przyjęciu Marek Józefowski, który przyszedł z MDK Warszawa. Jest także Karol Jankiewicz (rocznik 1996) z Chemika Olsztyn. Kadrę uzupełnili młodzi zawodnicy z Augustowa.

Mecz Centrum - Metro w sali SP 4 przy ul. Konopnickiej rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Więcej o: