Zawodnik SPAR Falubazu chce kupić klub żużlowy

Andreas Jonsson, zawodnik SPAR Falubazu Zielona Góra, chce zainwestować w klub żużlowy, ale nie zielonogórski. Stanie do negocjacji kupna Polonii Bydgoszcz.

Szwedzki żużlowiec startuje w Falubazie od 2011 r., ale to nie Zielona Góra jest miastem, z którym "AJ" w Polsce jest najbardziej związany. Bardzo wiele łączy go z Bydgoszczą. Jego menedżerem i wspólnikiem jest bydgoszczanin Dawid Kozioł. Od wielu lat Andreas Jonsson prowadzi pozażużlowe biznesy w tym mieście. No i najważniejsze, 35-letni Szwed ścigał się w Polonii Bydgoszcz aż siedem lat (2004-2010). W Ekstralidze zdobył z bydgoszczanami każdy z medali. Ale to po przenosinach do Falubazu osiągnął największy indywidualny sukces, w sezonie 2011 wygrał trzy turnieje z cyklu Grand Prix i zdobył srebrny medal indywidualnych mistrzostw świata. Później jednak było już znacznie gorzej. W rozgrywkach ligowych też nie ścigał się tak, jak na to liczyli zarządcy i kibice zielonogórskiej drużyny. Dlatego nie wiadomo, czy w sezonie 2016 Andreas Jonsson znów będzie bronił barw Falubazu.

Szwed zamierza zająć się kolejnymi interesami, jest w trójce chętnych, z którymi władze Bydgoszczy będą negocjować sprzedaż spółki ŻKS Polonia. Dwoje pozostałych to Bydgoskie Towarzystwo Żużlowe i Bydgoskie Towarzystwo Sportowe. BTŻ jest mniejszościowym udziałowcem żużlowej spółki. BTS to klub kontrolowany przez Władysława Golloba, ojca Tomasza.

Bydgoski samorząd, właściciel 98 proc. akcji ŻKS Polonia, próbował je sprzedać już dwa razy. W tym roku wybrano już kupca. Był to BTŻ, ale w ostatniej chwili wycofał się z transakcji, choć cena była symboliczna - po jednym groszu za akcję, w sumie 1229 zł.

Na przeszkodzie stanęła kwestia wysokości miejskiej dotacji dla nowego właściciela - ratusz gwarantował 8,5 mln zł do 2019 r. Ważniejsza była jednak konieczność spłaty zadłużenia. Klub żużlowy od lat ma długi, które obecnie wynoszą prawie 4 mln zł. Nowy właściciel miał je spłacać - od tego zależała wypłata miejskiej dotacji.

Specjalna komisja powołana przez bydgoski ratusz wybierze w ciągu kilkunastu dni jednego oferenta, z którym będzie dalej prowadzić negocjacje.

Polonia Bydgoszcz w tym sezonie zajęła 4. miejsce na zapleczu PGE Ekstraligi, w rozgrywkach Nice Polskiej Ligi Żużlowej.

KIBICE FALUBAZU: NIE USIĄDZIEMY W JEDNYM MIEJSCU Z HOŁOTĄ

PROKURATOR CHCE DOPAŚĆ TYCH, KTÓRZY ZNIEWAŻALI WARDA

WIĘCEJ INFORMACJI SPORTOWYCH SZUKAJCIE NA ZIELONA GÓRA.SPORT.PL

Więcej o: