Lech Poznań ma najgorszą passę od pięciu lat. Wtedy klub zmienił trenera

Lech Poznań ostatni raz cztery mecze ligowe z rzędu przegrał jesienią 2010 roku. Wtedy z pracy zwolniony został Jacek Zieliński

Pięć lat minęło od ostatniej tak fatalnej passy Lecha. Miała ona miejsce w sezonie 2010/2011. Wtedy też Kolejorz bronił mistrzowskiego tytułu. Seria porażek zaczęła się od przegranej w spotkaniu z Legią w Warszawie (1:2) - meczu, w którym piłkarze Jacka Zielińskiego całą drugą połowę grali z przewagą jednego piłkarza. Pomimo tego w końcówce dali sobie strzelić decydującą bramkę. Następnie Lech przegrywał w Bełchatowie z GKS (0:1), u siebie z Zagłębiem Lubin (0:1) oraz z Górnikiem w Zabrzu (0:2).

Ówczesnego trenera Lecha nie uratowały nawet dobre wyniki w europejskich pucharach oraz Pucharze Polski. W Lidze Europy Lech najpierw w dwumeczu wyeliminował silne Dnipro Dniepropietrowsk, a następnie w fazie grupowej zremisował na wyjeździe z Juventusem (3:3) oraz pokonał u siebie RB Salzburg (2:0). Natomiast w Pucharze Polski Kolejorz najpierw wygrał na wyjeździe z GKS Tychy (1:0), a w kolejnej rundzie wyeliminował w Krakowie Cracovię (4:1).

Chociaż Lech przerwał serię porażek jeszcze za kadencji Jacka Zielińskiego, kiedy efektownie pokonał Wisłę Kraków 4:1, to decyzja o jego zwolnieniu zapadła. - Trener Jacek Zieliński mówi, że nie zna przyczyn słabych wyników w lidze. A powinien znać - mówił ówczesny wiceprezes klubu Arkadiusz Kasprzak. Ponadto władze Lecha uważały, że trener nie ma pomysłu, jak wyprowadzić drużynę z kryzysu. W kolejnym meczu z Manchesterem City zespół z Poznania prowadził już Jose Mari Bakero. Jego kadencja okazała się jednak także nieudana. Hiszpan trenował Lecha niespełna półtora roku i został zwolniony, gdy Lech przegrał dwa pierwsze mecze rundy wiosennej w sezonie 2011/2012.

Maciej Skorża w przeciwieństwie do trenera Zielińskiego stara się na bieżąco szukać powodów słabej gry zespołu. Wskazuje przede wszystkim na bardzo krótki okres przygotowawczy, wiele kontuzji oraz trudności z łączeniem rozgrywek ligowych z meczami w europejskich pucharach.

Najbliższy ligowy mecz Lech zagra w Białymstoku z Jagiellonią. Jeżeli przegra, zanotuje piątą porażkę z rzędu. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce za kadencji Czesława Michniewicza w sezonie 2004/2005. Wtedy Lech był zdobywcą Pucharu Polski.

Zobacz wideo
Więcej o: