33. PKO Wrocław Maraton idzie na rekord: Wystartuje sześć tysięcy uczestników

33. PKO Wrocław Maraton będzie imprezą wyjątkową i rekordową. Ulicami stolicy Dolnego Śląska pobiegnie aż sześć tysięcy osób z 32 krajów z całego świata

Największą imprezę biegową na Dolnym Śląsku zaplanowano na 13 września, o godz. 9, a właściwie to o 8.59, bo chwilę wcześniej jako pierwsi na trasę wyruszą wózkarze.

- To będzie przełomowy rok dla biegania i biegaczy we Wrocławiu. Weszliśmy na taki poziom frekwencji, który lokuje naszą imprezę na najwyższych miejscach w Polsce - cieszy się Wojciech Gęstwa, dyrektor 33. PKO Wrocław Maratonu.

Do tej pory udział w imprezie potwierdziło 5,5 tys. biegaczy. To oznacza, że pozostało jeszcze ok. 500 wolnych miejsc do wyznaczonego przez organizatorów limitu. To będzie frekwencyjny rekord imprezy, ale niejedyny, bo po raz pierwszy w historii wystartują w niej biegacze z 32 krajów z całego świata. Organizatorzy liczą także na pobicie kolejnego - czyli 3994 osoby, które w ubiegłym roku ukończyły wrocławskie zawody.

- Nasze największe atuty to trasa, miasto, świetna organizacja i klimat imprezy - wylicza Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W porównaniu z poprzednimi edycjami trasa tegorocznego maratonu została zmieniona. Sercem zawodów w dalszym ciągu są okolice Stadionu Olimpijskiego, ale start i meta ze względu na prowadzony na nim remont zostały przeniesione z Pergoli w kierunku bram wjazdowych prowadzących na obiekt AWF-u od strony ul. Różyckiego i Mickiewicza. W tym roku maratończycy nie pobiegną przez Rynek, ale malowniczych obiektów i miejsc na trasie i tak nie zabraknie. Jak podkreślają organizatorzy, nowa trasa jest łatwiejsza, a co za tym idzie dużo szybsza.

- Wyznaczyliśmy trasę, która nie będzie zbyt wymagająca, a jednocześnie pozwoli uczestnikom zobaczyć piękno naszego miasta. Po drodze mijamy Operę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum, Halę Targową, Ostrów Tumski czy Stadion Wrocław. Chcielibyśmy, żeby biegacze przyjeżdżali do Wrocławia po życiówki, tak jak podróżują w tym celu do Berlina - tłumaczy Gęstwa.

Biegaczy przyciągają także atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe. Dziesięć najszybszych pań i panów w klasyfikacji generalnej dostanie odpowiednio: 15 tys., 12 tys., 9 tys., 7 tys., 5 tys., 4 tys., 3 tys., 2 tys., 1,5 tys. i 1 tys. zł. Dodatkowo przewidziane są premie dla biegaczek i biegaczy, którym uda się złamać wyznaczone bariery czasowe. Kobieta, która dotrze na metę w czasie poniżej 2:37:27, otrzyma dodatkowo 20 tys. zł. Tyle samo dostanie mężczyzna, który złamie czas 2:13:28. Oprócz tego wśród osób, które dobiegną do mety, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody, w tym samochód osobowy Kia Rio oraz iPady.

Dla tych, którzy nie czują się na siłach, żeby zmierzyć się z maratońskim dystansem 42 km i 195 m lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, przygotowano dwa biegi towarzyszące: sztafetę charytatywną "Bieg po Nadzieję" oraz "PKO Bieg Rodzinny - Mila Olimpijska" na dystansie 1609 m.

Maratonowi towarzyszyć będzie także cała masa imprez, w tym Targi Sport Expo, które potrwają od 11 do 13 września. Stoiska 45 wystawców pojawią się w Hali Sportów Walki AWF Stadion Olimpijski, którzy zaprezentują m.in. sprzęt do biegania, odzież, buty, odżywki oraz inne produkty dla biegaczy i sportowców.

Oprócz tego 12 września w sali 103 budynku P-1 AWF Wrocław odbędzie się panel dyskusyjny. Do grona prelegentów zostali zaproszeni prof. dr hab. Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. dr hab. Jan Chmura z wrocławskiego AWF-u, Jerzy Skarżyński - jeden z najlepszych maratończyków lat 80., dziennikarz TVP Maciej Kurzajewski oraz Piotr Przygoński - prezes Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017.

To nie koniec imprez towarzyszących maratonowi. - W tym roku maraton łączy siły z The World Games. W miasteczku, które zostanie ulokowane na terenie AWF, odbędzie się prezentacja niektórych dyscyplin igrzysk nieolimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się we Wrocławiu. Chcemy pokazać wrocławianom, jak widowiskowe są to konkurencje - wyjaśnia Gęstwa.

Organizacja maratonu to ogromne wyzwanie logistyczne, o czym najlepiej świadczą poniższe liczby. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy i bezpieczeństwem biegaczy i kibiców czuwać będzie blisko 300 osób, w tym: 100 policjantów z drogówki, 50 strażników miejskich, 150 ochroniarzy, 23 ratowników medycznych oraz blisko 50 wolontariuszy.

Więcej informacji o maratonie, utrudnieniach komunikacyjnych w trakcie imprezy i zmianach w organizacji ruchu na stronie internetowej wroclawmaraton.pl.

Trasa 33. PKO Wrocław Maratonu - główne ulice

Stadion Olimpijski (start) - al. Różyckiego - al. Kochanowskiego - ul. Toruńska - al. Kasprowicza - ul. Żmigrodzka - Obwodnica Śródmiejska - ul. Popowicka - ul. Pilczycka - al. Śląska - ul. Lotnicza - ul. Legnicka - Podwale - ul. Piłsudskiego - ul. Grabiszyńska - al. Hallera - al. Wiśniowa - ul. Armii Krajowej - ul. Borowska - ul. Komandorska - ul. Piłsudskiego - ul. Świdnicka - ul. Widok - ul. Kazimierza Wielkiego - ul. Nowy Świat - ul. Grodzka - most Piaskowy - mosty Młyńskie - pl. Bema - ul. Sienkiewicza - ul. Grunwaldzka - most Szczytnicki - al. Różyckiego - Stadion Olimpijski (meta)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.