Siatkarz z Olsztyna mistrzem świata. Przyszłość przed nim

W Argentynie zakończyły się Mistrzostwa Świata siatkarzy do lat 19. Reprezentacja Polski, w której pierwsze skrzypce grał Jakub Kochanowski z AZS UWM Olsztyn zdobyła złoty medal.

Podopieczni trenerów Sebastiana Pawlika i Macieja Zendeła zdobyli w tym roku mistrzostwo Europy i wygrali w Tbilisi Olimpijski Festiwal Młodzieży. W żadnym z tych turniejów nie doznali porażki.

W fazie grupowej Polacy pokonali odpowiednio: Bułgarię, Iran, Chile oraz Tajwan. W fazie pucharowej wyższość biało-czerwonych musiały uznać takie reprezentacje jak Japonia, Chiny i Iran. Najtrudniejszy był mecz finałowy. Gospodarze imprezy dotrzymywali kroku do końca trzeciej partii. Set czwarty i piąty był popisem polskiego zespołu.

- Jest to ewenement - mówi Maciej Rejzner, trener Kochanowskiego w AZS-ie Olsztyn. - Zwłaszcza że w tym roku reprezentacja była również najlepsza podczas mistrzostw Europy. Jestem dumny z Kuby i całego zespołu.

Kochanowski może stać się wzorem do naśladowania dla młodszych kolegów, którzy chcieliby podążyć jego drogą. - Jest to bardzo ważna sprawa - mówi Rejzner. - Z pewnością jest to mobilizujące dla tych chłopaków, że mają w swojej drużynie mistrza świata. Obecnie przebywam z jego młodszymi kolegami na obozie sportowym. Cieszę się, że mają z kogo brać przykład

Sukces reprezentacji młodzieżowej pokazuje, na jak wysokim poziomie stoi polska siatkówka na świecie. - Ostatnio na ten temat rozmawiałem z Andreą Gardinim [szkoleniowiec pierwszego zespołu AZS-u - red.] - wspomina Rejzner. - Powiedział, żebym porównał nasze szkolenie młodzieży do tego co jest we Włoszech. Jest to niebo a ziemia. Stwierdził, że nasze sukcesy są fantastyczne.

Reprezentacja Polski występowała w następującym składzie: rozgrywający - Kamil Droszyński, Łukasz Kozub; atakujący - Damian Domagała, Jakub Ziobrowski; środkowi - Jakub Kochanowski, Dawid Woch, Patryk Niemiec; przyjmujący - Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Jakub Szymański, Jędrzej Gruszczyński; libero - Mateusz Masłowski.

Klasyfikacja końcowa : 1. Polska, 2. Argentyna, 3. Iran, 4. Rosja, 5. Włochy, 6. Brazylia, 7. USA, 8. Chiny.

W historii mistrzostw świata kadetów Polacy zdobyli wcześniej dwa brązowe medale - w 1999 roku w Rijadzie (Arabia Saudyjska) i w 2013 w Tijuanie (Meksyk).

Więcej o: