Mateusz Surwiło kajakiem popłynął po kwalifikację do Rio

Reprezentant Polski i Startu Zielona Góra Mateusz Surwiło, zajmując siódme miejsce w finale sprintu mistrzostw świata parakajakarzy, wywalczył przepustkę na igrzyska paraolimpijskie 2016 r. w Rio de Janeiro.

Od siedmiu lat światowy czempionat kajakarzy odbywa się wspólnie dla zawodników pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych. I tak było też teraz 19-23 sierpnia w Mediolanie.

Parakajakarze startowali w trzech grupach w zależności od rodzaju schorzenia narządu ruchu, na dystansie 200 m, w konkurencji K1 i V1 (kanadyjka).

W ośmioosobowym składzie reprezentacji Polski na Mediolan znalazło się aż czworo zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego Start Zielona Góra. I chociaż żadnemu z nich nie udało się wywalczyć medalu, to Mateusz Surwiło, podopieczny trenera Pawła Łukaszewicza, zdobył pierwszą kwalifikację paraolimpijską dla Startu Zielona Góra, a drugą dla Polski.

Mateusz startował w 35-osobowej, najsilniej obsadzonej grupie KL3. W jednym z biegów półfinałowych zajął pierwsze miejsce z czasem 42.150. W finale zajął siódme miejsce z bardzo dobrym czasem - 41,507. Od miejsca medalowego dzieliły go niespełna 2 sekundy. Zwycięzca tej konkurencji Tom Kierey (Niemcy) uzyskał czas 39,270.

Dobrze wypadła Kamila Kubas podopieczna trenera Jana Durczaka, startująca w grupie KL1 - osób z największą niepełnosprawnością. W finale zajęła siódme miejsce. Tu zawodniczce zabrakło niewiele do uzyskania kwalifikacji na igrzyska paraolimpijskie, bo kwalifikację dawała lokata w szóstce. Kamila będzie walczyć o udział w Igrzyskach podczas kolejnych mistrzostw świata - w przyszłym roku w Duisburgu.

Katarzyna Leśkiewicz i Mirosław Rosiński, podopieczni trenera Tomasz Głażewskiego, startowali w konkurencjach nie objętych programem igrzysk paraolimpijskich. Rosiński startujący na kanadyjce zajął w swojej grupie VL3 - ósme miejsce. Natomiast w konkurencji Katarzyny Leśkiewicz VL1 startowały tylko dwie zawodniczki i z uwagi na to nie prowadzono klasyfikacji medalowej. Leśkiewicz wygrała.