Kajakowe żniwa naszej akademickiej ekipy: jeden medal, dwie kwalifikacje olimpijskie

Na podium seniorskich mistrzostw świata w Mediolanie stanął kanadyjkarz AZS AWF Gorzów Wiktor Głazunow. Razem z Vincentym Słomińskim zgarnęli srebro w C-2 na 500 metrów. Dwie przepustki na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro ma już w garści kolejna przedstawicielka naszego akademickiego klubu - Karolina Naja. Na razie pozostaje jednak bez medalu.

Gorzów.sport.pl i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

Pierwszą kwalifikację dla Polski Karolina Naja z AZS AWF Gorzów wywalczyła w rywalizacji kajakowych czwórek, gdzie biało-czerwona osada wygrała w Mediolanie wyścig eliminacyjny. W ten sposób Polki awansowały prosto do dziewięcioosobowego finału, a przepustki do Rio zyskuje dziesięć najlepszych łódek w tej konkurencji w mistrzostwach świata. Naja i jej koleżanki w K-4 popłyną o medale w niedzielę.

I to będzie już ostatnia szansa Nai na podium w tegorocznym światowym czempionacie. W koronnej konkurencji K-2 na 500 metrów Karolina razem z Beatą Mikołajczyk zajęły w finale czwarte miejsce. W połowie dystansu nasza osada była nawet na ósmym miejscu, ale znakomicie finiszowała, pokazała moc. Udało się wyprzedzić Brytyjki, Chinki, Rumunki i Rosjanki, ale do miejsca na podium ostatecznie zabrakło Polkom ponad sekundę. - Karolina z Beatą udowodniły, że cały czas są w ścisłej światowej czołówce, ale brak medalu to z pewnością dla nich niedosyt - opowiadał oglądający zmagania we Włoszech Marek Zachara, trener klubowy AZS AWF.

To nie był łatwy rok dla tej osady, która przecież w 2012 roku przywiozła brąz z igrzysk w Londynie. W czasie przygotowań Mikołajczyk musiała leczyć złamaną nogę. Mimo to w najważniejszej imprezie sezonu dwójka jest bardzo wysoko, tuż za podium. Na ostatniej prostej przygotowań do Rio de Janeiro z pewnością Naja i Mikołajczyk wrzucą najwyższy bieg i znów podczas olimpijskich zmagań dadzą nam całą masę radości.

22-latek z AZS AWF Wiktor Głazunow razem z o rok starszym Vincentym Słomińskim ze Stomilu Poznań stanęli na podium w kanadyjkowej konkurencji nieolimpijskiej - C-2 na 500 m. Młodzi Polacy byli świetni w eliminacjach, znakomicie rozegrali także finałowy wyścig, gdzie trzymali się mocnych Rosjan. Z nimi ostatecznie przegrali o pół sekundy, ale zdążyli wyprzedzić pierwszą na półmetku osadę Ukrainy i drugich Białorusinów. Głazunow i Słomiński przed Rio będą robić wszystko, aby pokazać, że to im należy się start w Brazylii w kanadyjkowej dwójce na 1000 m. - Rozmawiałem chwilę z Wiktorem przy podium, był bardzo szczęśliwy - opowiadał trener Zachara. - Obaj medaliści obiecywali, że ostro powalczą też o podium w C-2 na 200 metrów. O finał i olimpijską kwalifikację walczy też kajakarz AZS AWF Paweł Kaczmarek. Już przeżyliśmy więc sporo radości, a emocje jeszcze się dla nas w gorącym Mediolanie nie skończyły. Z niecierpliwością czekamy na kolejne starty Pawła, Wiktora i Karoliny na stojącym na niebywałym poziomie światowym szczycie.

Więcej informacji sportowych szukajcie na Gorzów.sport.pl

FINAŁ C-2 500 M:

1. Paweł Petrow, Michaił Pawłow (Rosja) - 1.42,035

2. Wiktor Głazunow, Vincent Słomiński (Polska) - 1.42,575

3. Dmitro Janczuk, Taras Miszczuk (Ukraina) - 1,42,759

4. Pal Sarudi, Christopher Forgo (Węgry) - 1.43,759

5. Dmitrij Rabczenko, Aleksandr Wałczewski (Białoruś) - 1.43,842

FINAŁ K-2 500 M:

1. Gabriella Szabo, Danuta Kozak (Węgry) - 1.39,865

2. Milica Starović, Dalma Ruzicić-Benedek (Serbia) - 1.41,075

3. Franziska Weber, Tina Dietze (Niemcy) - 1.41,335

4. Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (Polska) - 1.42,345

5. Jelena Anyszina, Kira Stiepanowa (Rosja) - 1:42.385

Więcej o: