Justyna Kowalczyk nie wystartuje w 40. Biegu Piastów

Obchody jubileuszu największej polskiej imprezy narciarskiej odbędą się bez mistrzyni olimpijskiej. - W tym samym czasie jest pucharowy Tour po Kanadzie - poinformowała na Twitterze Justyna Kowalczyk.

Zwyciężczynię ostatniej edycji legendarnego biegu Vasaloppet na jubileuszową edycję Biegu Piastów kilka miesięcy temu zaprosił założyciel i wieloletni komandor zawodów Julian Gozdowski. - Jestem w stałym kontakcie z trenerem Aleksandrem Wierietielnym, który tak opracuje kalendarz startów i treningów Justyny, by mogła pojawić się na naszej imprezie - mówił w marcu Gozdowski w rozmowie z PAP.

Justyna Kowalczyk brała pod uwagę przyjazd do Jakuszyc, ale wtedy jeszcze nie były znane kalendarze cyklu Ski Classics oraz Pucharu Świata. Na kwietniowej gali PZN w Krakowie zawodniczka przyznała, że plan startów będzie układany w kolejnych miesiącach i poszczególne imprezy, poza "zaklepanym" Tour de Ski, nie są jeszcze zatwierdzone. Gdy oba te harmonogramy opublikowano, stało się jasne, że szanse na występ mistrzyni w 40. Biegu Piastów zmalały do minimum.

- Niestety nie dam rady. W tym samym czasie jest pucharowy Tour po Kanadzie - zdradziła na Twitterze Kowalczyk. Mistrzyni olimpijska dodała, że decyzja została podjęta już jakiś czas temu.

Obok Kowalczyk organizatorzy jubileuszowego Biegu Piastów zaprosili do Jakuszyc m.in. mistrza świata z 1978 roku - Józefa Łuszczka, pierwszego polskiego medalistę MŚ - Jana Staszela czy uczestnika wszystkich edycji "Piastów" - Waltera Judkę.

Bieg główny na 50 km stylem klasycznym zaplanowano na 5 marca 2016 roku.

Więcej o: