Synowiec: Szykujemy się do żużlowych derbów o niewyobrażalnej temperaturze

Pewne zwycięstwo w tygodniu tarnowskich ?Jaskółek? nad zawodnikami Falubazu podgrzało temperaturę niedzielnych żużlowych derbów do niewyobrażalnej temperatury i wcale nie zrobiło tego piekielnie palące ostatnio słońce. Zielona Góra - tak jak Gorzów - stanęła pod ścianą. Granicy błędu już nie ma. Zwycięstwo na stadionie im. Edwarda Jancarza uratuje gościom przeciętny sezonu i bezpośredni awans do rundy play-off. Sukces Gorzowa oddali widmo spadku i podtrzyma matematyczne szanse na medale.

Gorzów.sport.pl i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

Waga niedzielnego spotkania jest potężna. Wielkie inwestycje Zielonej Góry, czyli powrót Grzegorza Walaska, zakup Krystiana Pieszczka oraz awaryjny transfer Darcy Warda mogą dać kibicom z południowej części naszego województwa jedynie piąte miejsce w tabeli i ogromne zobowiązania finansowe. Taktyka zachowania zwycięskiego składu z poprzedniego roku, który także w tym sezonie miał bić się o medale, nie sprawdza się nad Wartą. Tercet Krzysztof Kasprzak - Niels Iversen -Matej Zagar także kosztuje. Brak awansu do rundy finałowej dla obu ekip może okazać się brzemienny w skutkach. Być może przegrany będzie musiał w przyszłym roku zacisnąć pasa maksymalnie, albowiem od końca sierpnia do kwietnia przyszłego roku przyjdzie mu radzić sobie bez pieniędzy za bilety.

Przed derbami wrze więc w klubowych sekretariatach, parku maszyn, ale także na trybunach. Klimat w Zielonej Górze może poprawić tylko sukces w niedzielę. Ryzykowny transfer Warda popsuł atmosferę, a brak wyniku oraz chuligańskie wybryki pseudokibiców podzieliły fanów Falubazu. Strach się bać co będzie, gdy Zielona Góra przegra w Gorzowie tak wysoko jak w zeszłym roku - cały czas pamiętamy mecz w półfinale play-off 2014 i 62:28 dla gospodarzy.

Wydaje się, że Stal na swoim owalu już się pozbierała, lecz tak naprawdę nikt nie może przewidzieć, co na torze wyczyniać będą Kasprzak, Świderski oraz Gapiński. Znowu ciężar spoczywa przede wszystkim na ramionach kosmicznego w tym sezonie Bartka Zmarzlika oraz solidnych już na "Jancarzu" Iversena oraz Zagara. Najważniejszy w niedzielę będzie początek spotkania. Jeśli z letargu obudzi się Adrian Cyfer i gorzowianie odskoczą po biegu młodzieżowców, Falubaz będzie miał arcytrudne zadanie. Forma Jonssona, Walaska czy Pieszczka to na gorzowskim torze wielka niewiadoma.

Jak zaprezentuje się Patryk Dudek, który wreszcie może oficjalnie ubrać kewlar i zacząć na torze zarabiać pieniądze? Czy do twardych biegów można przygotować się wyłącznie jeżdżąc na treningach? A może w tym roku znowu odpali ktoś, kto zaprzeczy wszelkim dywagacjom i sprawi, że derby do ostatniego wyścigu będą emocjonujące?

Jedno jest pewne - szkoda, że w Gorzowie nie pojawi się Jarosław Hampel oraz najprawdopodobniej Piotr Protasiewicz. W tym zakresie w pełni zgadzam się, z trenerem Stali Stanisławem Chomskim, że tylko derby w pełnej obsadzie, w najmocniejszych składach, smakują najlepiej.

Jerzy Synowiec - znany gorzowski adwokat, niegdyś prezes Stali, obecnie radny

MONEYMAKESMONEY.PL STAL GORZÓW - FALUBAZ ZIELONA GÓRA

Niedziela - godz. 17, stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie, transmisja w nSport+.

FALUBAZ: 1. Grzegorz Walasek, 2. Jarosław Hampel - zawodnik zastępowany, 3. Krzysztof Jabłoński, 4. Andreas Jonsson, 5. Darcy Ward, 6. Krystian Pieszczek, 7. Alex Zgardziński.

STAL: 9. Niels Kristian Iversen, 10. Piotr Świderski, 11. Matej Zagar, 12. Tomasz Gapiński, 13. Krzysztof Kasprzak, 14. Adrian Cyfer, 15. Bartosz Zmarzlik.

PROGRAM 12. KOLEJKI:

niedziela 9 sierpnia:

godz. 17 nSport+ MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów - Falubaz Zielona Góra

godz. 17 Unia Tarnów - Betard Sparta Wrocław

godz. 19.30 nSport+ KS Toruń - Fogo Unia Leszno

godz. 19.30 PGE Stal Rzeszów - MrGarden GKM Grudziądz

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

PROGRAM 13. KOLEJKI:

piątek 14 sierpnia:

godz. 19.30 nSport+ Fogo Unia Leszno - Falubaz Zielona Góra

niedziela 16 sierpnia:

godz. 17 nSport+ MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów - Betard Sparta Wrocław

godz. 17 MrGarden GKM Grudziądz - KS Toruń

godz. 19.30 nSport+ Unia Tarnów - PGE Stal Rzeszów

PROGRAM 14. KOLEJKI, niedziela 23 sierpnia: PGE Stal Rzeszów - MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów, Falubaz Zielona Góra - MrGarden GKM Grudziądz, Fogo Unia Leszno - Betard Sparta Wrocław, KS Toruń - Unia Tarnów.

Chomski przed derbami: Protasiewicz? Nie pojedzie. Wskoczy Dudek, zostanie zetzetka

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.