Termalica Bruk-Bet Nieciecza - śladami Cracovii czy GKS-u Bełchatów?

Trzy mecze, trzy porażki - Termalica Bruk-Bet Nieciecza na razie ma w ekstraklasie pod górę. Słaby początek sezonu nie musi jednak wróżyć spadku. W ostatnich trzech latach rozgrywki podobnie rozpoczynało pięć drużyn. Ligę opuściła tylko jedna z nich.

Chcesz więcej? Polub Kraków - Sport.pl Awans Termaliki do ekstraklasy wywołał spore poruszenie, ale szampańskie nastroje szybko ustąpiły miejsca szarej rzeczywistości. Piłkarze z Niecieczy po trzech spotkaniach pozostają bez punktów. Nie zdołali zdobyć bramki, ich celne strzały można policzyć na palcach jednej ręki. W efekcie zamykają ligową tabelę.

Historia ostatnich lat pokazuje jednak, że taki początek sezonu wcale nie musi oznaczać spadku. W ostatnich trzech sezonach w podobnej sytuacji jak Termalica było pięć zespołów ekstraklasy. W sezonie 2012/2013 po pierwszych trzech kolejkach bez punktów pozostawały trzy drużyny: Ruch Chorzów, Korona Kielce i GKS Bełchatów.

Szczególnie chorzowianie znajdowali się w położeniu podobnym do Termaliki. Podobnie jak zespół z Niecieczy, Ruch pierwsze trzy spotkania rozgrywał na wyjeździe i nie zdołał w nich zdobyć ani jednej bramki. Przegrywał kolejno z Lechem, Widzewem i Śląskiem. W pierwszym meczu na własnym stadionie przełamał złą serię i zremisował 1:1 z Koroną. Zespół z Chorzowa zakończył rozgrywki na 15. miejscu, ale nie spadł z ekstraklasy, bo za brak licencji zdegradowana została Polonia Warszawa.

Trzema porażkami tamten sezon rozpoczęła też Korona. Drużyna z Kielc po słabej inauguracji radziła sobie jednak coraz lepiej, finiszując na 11. miejscu. Gorzej poszło GKS-owi Bełchatów. Bełchatowianie przegrali aż pięć pierwszych spotkań w lidze i spadli z ekstraklasy, zajmując w niej ostatnie miejsce. Warto jednak pamiętać, że w sezonie 2012/2013 nie było jeszcze podziału na grupę mistrzowską i spadkową, więc start rozgrywek miał większe znaczenie niż obecnie.

W kolejnym sezonie żadna z drużyn nie miała tak słabego początku. Natomiast przed rokiem ponownie nie najlepiej wystartował Ruch. Chorzowianie przegrali ze Śląskiem, Górnikiem Łęczna i Podbeskidziem. Potem przyszedł remis z Wisłą, ale Ruch dalej nie zachwycał. Za słabe wyniki posadą zapłacił trener Jan Kocian. Zastąpił go Waldemar Fornalik, który wyprowadził drużynę na prostą i zakończył sezon na 10. miejscu.

Równie słaby początek miała Cracovia. Porażki z Górnikiem Zabrze, Legią i Jagiellonią nie wróżyły udanego sezonu. Przełamanie przyszło w czwartej kolejce, w której krakowianie pokonali Koronę. Trener Robert Podoliński również nie dotrwał jednak do końca sezonu. W kwietniu zastąpił go Jacek Zieliński. W grupie spadkowej Cracovia nie przegrała już ani razu i zajęła dziewiąte miejsce w ekstraklasie. Niepokonana pozostaje do dziś.

Nieudany początek rozgrywek nie zawsze owocuje więc rozpaczliwą walką o utrzymanie. Do tego potrzebne jest jednak przełamanie złej serii. Najbliższą okazję do zdobycia punktów Termalica będzie mieć w piątek, kiedy w Mielcu podejmie Zagłębie Lubin.

Obserwuj @Anze_DG

Zobacz wideo

źródło: Okazje.info

Więcej o: