Koczan Beach Volleyball. Legendy AZS zagrały na piasku

Dokładnie 21 lat temu nad Jeziorem Ukiel ostatni raz zagrali uczestnicy turnieju Koczan Beach Volleyball. - Do Olsztyna przyjechali prekursorzy siatkówki w naszym mieście - mówi Piotr Koczan, organizator turnieju.

Siatkówka plażowa w Olsztynie debiutowała właśnie za sprawą Piotra Koczana. - Doświadczenie przy organizacji takich zawodów zdobyłem, będąc jeszcze w Stanach Zjednoczonych - mówi Piotr Koczan, były siatkarz AZS-u Olsztyn. - Cieszę się, że turniej powraca po tylu latach przerwy. Do Olsztyna przyjechali prekursorzy siatkówki w naszym mieście.

Swój udział w turnieju potwierdziło wiele gwiazd siatkówki. Obecne były m.in. legendy AZS Olsztyn i reprezentacji Polski: Wojciech Grzyb, Leszek Urbanowicz, Maciej Dobrowolski czy Mariusz Sordyl. W sumie na trzech boiskach spotkania rozgrywało piętnaście par. Najważniejsza była dobra zabawa, a nie wynik. Ale odnotujmy dla porządku, że zwyciężyła para Marcin Dobrowolski - Wojciech Grzyb.

Dla Mariusza Sordyla impreza był doskonałą okazją do spotkania się z wieloma przyjaciółmi z dawnych lat. - Są z nami ludzie, którzy tworzyli ten sport w Olsztynie - mówi były trener AZS Olsztyn (2008-2010). - Cieszę się, że możemy spotkać się po wielu latach i porozmawiać.

Wśród uczestników imprezy nie zabrakło również Pawła Papke, prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - Gdy tylko się dowiedziałem o turnieju, od razu zadzwoniłem do Piotra [Koczana - red.] i zgłosiłem swój udział - mówi były siatkarz klubu z Warmii i Mazur. - Mile i sympatycznie jest spędzić czas na świeżym powietrzu.

Zawody odbyły się na około trzy tygodnie przed prestiżowymi zawodami z cyklu World Tour (25-30 sierpnia). - Jest to przetarcie przed zbliżającym się wielkimi krokami Grand Slamem - mówi Papke. - Jestem dumny z tego, że w Olsztynie siatkówka plażowa jest jednym z wiodących sportów letnich.

Otwarte Mistrzostwa Olsztyna

Weekend nad jeziorem Ukiel upłynął również pod znakiem VII Otwartych Mistrzostw Olsztyna. Do rywalizacji w turnieju mężczyzn przystąpiło 14 par. - Patrząc na to, ile Olsztyn ma mieszkańców [około 170 tysięcy - przyp. red.], to liczba uczestników była mała - mówi Arkadiusz Truskowski, który wraz z Krzysztofem Czetyrką zajęli trzecie miejsce. - Mimo wszystko jestem zadowolony ze startu w zawodach. Czuję jedynie lekki niedosyt, gdyż byliśmy w stanie wygrać cały turniej.

Turniej wśród mężyczyzn wygrała para Patryk Tyszka / Piotr Loba. W finale pokonali oni byłego siatkarza AZS Olsztyn Michała Ruciaka, którego partnerem był Michał Michalak. Wśród kobiet natomiast najlepsze okazały się Monika Kobylińska i Katarzyna Kozłowska. W decydującej rozgrywce okazały się lepsze od Moniki Rogińskiej i Dominiki Bartkowkiej. Brązowe medale powędrowały do Julii Gach i Magdaleny Krogulskiej.

Więcej o: