Toruń będzie miał nową przystań dla wioślarzy [WIZUALIZACJA]

Rusza budowa nowej przystani sportów wodnych w Toruniu.

29 lipca 2015 r. miasto podpisało umowę z wykonawcą. Inwestycja będzie kosztowała 10 mln zł, ale połowę sfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, które przyznało Toruniowi 5 mln zł.

- Będzie to jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce: nowoczesne zaplecze treningowo-szkoleniowe dla wioślarzy i miejsce rekreacji dla wodniaków przypływających do Torunia - mówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Budowa nowej przystani stała się możliwa dzięki zawartej przez miasto i UMK w 2014 r. umowie użyczenia na 25 lat nieruchomości, na której znajduje się stara przystań. Nowy obiekt posłuży zarówno wioślarzom AZS UMK i uczniom toruńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, jak i wioślarzom oraz żeglarzom przypływającym do Torunia. Będą z niej także korzystać reprezentanci kadry narodowej realizujący program szkolenia wojewódzkiego i centralnego, prowadzony przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich - w 2013 r. inwestycja uzyskała rekomendację PZTW, a 27 marca 2014 r. miasto zawarło ze związkiem porozumienie o współpracy na okres 20 lat.

Stara przystań AZS przy ul. Popiełuszki jest już w opłakanym stanie. Istniejące budynki i baraki zostaną rozebrane, a jedynym elementem, który uwzględniono w nowym projekcie, jest niecka basenu wioślarskiego. Dokumentację projektową inwestycji opracowała firma "GEOTECHNICA" Sp. z o.o. w oparciu o koncepcję Mirosława Strzeleckiego z Zielonej Góry.

Nowa przystań będzie obiektem wielofunkcyjnym, wolno stojącym, o nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle bez podpiwniczenia. W części parterowej znajdą się hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie oraz szkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieścić się będzie także ogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów, m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze i wioślarze pływający Wisłą.

Druga część budynku będzie trzykondygnacyjna i pomieści biura, zaplecze sanitarne i szatniowe dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni i ergometrów oraz salę konferencyjno-szkoleniową dla 60 osób wraz z zapleczem. W poziomie parteru we wschodniej części budynku trzykondygnacyjnego zostanie zaadaptowana istniejąca niecka basenu wioślarskiego.

Budynek będzie w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych - dojścia piesze ukształtowane są w sposób umożliwiający dostęp osobom poruszającym się na wózkach z poziomu terenu. Wszystkie pomieszczenia projektowane są bez progów, do pomieszczeń znajdujących się na I i II piętrze można będzie wjechać windą.

Przy obiekcie zaprojektowano też parkingi na 31 miejsc łącznie oraz miejsce postojowe dla autokaru.

Parametry techniczne przystani:

Powierzchnia zabudowy - 1972,00 m kw.

Powierzchnia użytkowa - 2112,39 m kw.

Powierzchnia garażowa hangarów - 979,85 m kw.

Kubatura - 15238,4 m sześc.

Wysokość maksymalna budynku - 11,96 m

W ogłoszonym 22 czerwca br. przetargu na realizację inwestycji wystartowało 11 firm. Najkorzystniejszą ofertę, spełniającą wymogi formalne, złożyło Przedsiębiorstwo Budowlane PREFABET - BIAŁE BŁOTA SA, które zaproponowało wykonanie zadania za niespełna 9,88 mln zł brutto. Umowa z wykonawcą została podpisana 29 lipca 2015 r. Ze strony MOSiR sygnowali ją: dyrektor Aleksander Dybiński i p.o. księgowej Iwona Wiercińska, a ze strony Przedsiębiorstwa Budowlanego PREFABET - BIAŁE BŁOTA SA prezes Dariusz Kaczmarek i wiceprezes Grzegorz Brzykcy.

PREFABET to firma sprawdzona, która wielokrotnie dostarczała elementy prefabrykowane na toruńskie inwestycje. Uczestniczyła m.in. w budowie toruńskiej Motoareny i hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema.

- Dotychczasowe doświadczenie pracy dla Torunia ośmieliło nas do wystartowania w tym przetargu. Myślę, że dzięki współpracy ze sprawdzonym inwestorem odniesiemy sukces - stwierdził prezes PREFABETU Dariusz Kaczmarek.

Przedmiotem umowy jest wykonanie pełnego zakresu robót budowlanych w zakresie zadania inwestycyjnego realizowanego przez Gminę Miasta Toruń pn.: "Budowa budynku przystani sportów wodnych - bazy treningowej szkoły mistrzostwa sportowego przy ul. Popiełuszki 1-3 w Toruniu wraz z zagospodarowaniem terenu". Termin zakończenia budowy i oddania obiektu do użytku to 15 października 2016 r. Koszt inwestycji - 10 mln zł brutto - zostanie w połowie sfinansowany przez miasto, a w połowie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zakwalifikowało to zadanie do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i przyznało Toruniowi na jego realizację 5 mln zł.

Więcej o: