Powiat Poznański Open 2015. Katarzyna Piter odpadła z turnieju, nie ma w nim już Polek

Kiki Bertens, Jelena Ostapienko, Barbora Krejeikova i Ons Jabeur awansowały w środę do ćwierćfinału gry pojedynczej drugiej edycji Powiat Poznański Open. Z turnieju odpadły wszystkie Polki, w tym Katarzyna Piter.

Pierwsza w 1/4 turnieju zameldowała się rozstawiona z numerem drugim Bertens, która nie bez problemów pokonała Węgierkę Rekę-Lucę Jani - 7:5, 7:6 (7-1). - To były dwa bardzo trudne sety. W obu rywalka miała już piłki setowe, dlatego cieszę się, że potrafiłam je obronić. Sporym utrudnieniem był z pewnością silnie wiejący wiatr. Przyjechałam do Soboty za namową mojej przyjaciółki Richel Hogenkamp, która była tutaj w ubiegłym roku. Chwaliła organizację turnieju i miejsce, dlatego zdecydowałam się zgłosić do PPO - powiedziała Kiki Bertens.

Bardzo zacięte było także spotkanie turniejowej czwórki Jeleny Ostapenko z Terezą Mrdezą z Hiszpanii. 18-letnia Łotyszka

(w ubiegłym roku wygrała juniorski Wimbledon) pokonała rywalkę w trzech setach - 3:6, 6:3, 6:4.

W trzecim meczu dnia na kort centralny wyszły Barbora Krejeikova i Katerina Stewart. Czeszka pokonała przeciwniczkę

7:6 (7-4), 6:2. Początek tego spotkania należał zdecydowanie do Amerykanki, która prowadziła już 5:1. Jak po meczu mówiła Czeszka, trudno jej było przy silnym wietrze odbierać topspinowe piłki posyłane przez rywalkę.

Jednak od tego momentu podopieczna Jany Novotnej zaczęła grać dokładniej i błyskawicznie odrobiła straty. Wprawdzie Stewart doprowadziła jeszcze do tie-breaka, ale w nim Krejeikova potwierdziła, że opanowała sytuację na korcie, pewnie wygrywając pierwszego seta. Druga partia tylko do stanu 2:2 była wyrównana, potem Czeszka zdecydowanie przeważała.

- Kluczem do zwycięstwa była walka o każdy punkt. Warunki pogodowe, podobnie jak we wtorek, były trudne. Granie przy takim wietrze sprawia mnóstwo problemów - powiedziała Barbora Krejeikova.

W ostatnim środowym spotkaniu gry pojedynczej Ons Jabeur (Tunezja) zwyciężyła Greczynkę Marię Sakkari 7:5, 6:1. Początek meczu należał do Sakkari, która prowadziła nawet 5:2. Jabeur, która była faworytką tego meczu (jest rozstawiona z numerem szóstym), od tego momentu zaczęła grać pewniej. Z kolei tenisistka z Grecji z każdym gemem popełniała coraz więcej niewymuszonych błędów.

Ostatnimi środowymi meczami turnieju Powiat Poznański Open były ćwierćfinałowe pojedynki deblowe, w których zobaczyliśmy cztery Polki. Żadna nie awansowała do półfinału. Kibice bardzo liczyli na dobry występ Katarzyny Piter i Barbory Krejeikovej. Polka i Czeszka były rozstawione w turnieju z numerem drugim. Obie panie zawiodły i przegrały z Tatianą Bua (Argentyna) i Georginą Garcią-Perez (Hiszpania) 4:6, 6:3, 9:11. W pierwszej partii Piter i Krejeikova prowadziły już 4:2. Zabrakło jednak koncentracji i przegrały kolejne cztery gemy. Obie tenisistki miały spore problemy z dokładnym returnem po serwisach leworęcznej Tatiany Bua. Drugi set padł łupem polsko-czeskiej pary. O wygranej decydował super tie-break. Piter i Krejeikova prowadziły w nim 4:1 i 8:6. Więcej zimnej krwi zachowały rywalki i to one zagrają w półfinale PPO.

Przeciwko holenderskiej parze Kiki Bertens i Richel Hogenkamp zagrały z kolei Aleksandra Buczyńska i Joanna Dobrowolska. Spotkanie od początku przebiegało pod dyktando bardziej doświadczonych Holenderek. Rozstawione z czwórką Bertens i Hogenkamp wygrały 6:2, 6:2. Mecz trwał 50 minut. Z turniejem w Sobocie pożegnała się także Agata Barańska. Grała ona razem z Natalie Suk. Lepsze od polsko-amerykańskiej pary okazały się Ysaline Bonaventure (Belgia) i Janette Husarova (Słowacja), zwyciężając 6:2, 6:3. Wcześniej kibice mogli zobaczyć cztery mecze singla drugiej rundy turnieju. Awans do ćwierćfinału wywalczyły: Kiki Bertens (Holandia), Jelena Ostapienko (Łotwa), Barbora Krejeikova (Czechy) i Ons Jabeur (Tunezja).

W czwartek początek gier o godz. 11. Odbędą się pozostałe pojedynki drugiej rundy singla i dwa spotkania półfinałowe gry podwójnej. W pierwszym meczu dnia zmierzą się Petra Cetkovska (Czechy) z Rominą Oprandi (Szwajcaria). Pozostałe pary tworzą: Sesil Karatanczeva (Bułgaria) - Martina Borecka (Czechy), Richel Hogenkamp (Holandia) - Sorana Cirstea (Rumunia), Nicole Vaidišova (Czechy) - Stephanie Vogt (Liechtenstein).