Mistrzostwa Polski w Olsztynie. Przepłynąć 10 km to dla nich pestka

Trzecia edycja mistrzostw Polski w pływaniu długodystansowym na wodach otwartych odbędzie się już w sobotę w Olsztynie. - Możemy mówić o międzynarodowej obsadzie, ponieważ przyjedzie do nas Australijczyk oraz 12 reprezentantów Rosji - podkreśla Mariusz Gabiec, współorganizator.

Areną zmagań będzie Jezioro Krzywe. Wiadomo już, że w najbliższy weekend na plaży miejskiej w Olsztynie zagości wiele znanych nazwisk polskiego pływania. - Przyjedzie do nas m.in. Paweł Furtek z MKP Szczecin, który na co dzień trenuje w Stanach Zjednoczonych - mówi Jacek Puciło, trener AZS UWM Olsztyn i współorganizator imprezy. - Oprócz niego do zmagań stanie Jan Urbaniak. To zawodnik Warty Poznań, a zarazem mistrz Polski na 10 km z ubiegłego roku. Nie zabraknie także dobrej obsady wśród kobiet. Ode mnie z klubu wystartują siostry Joanna i Paulina Zachoszcz. Zobaczymy też Justynę Burską z UKS Piątki Konstantynów Łódzki, która na niedawnej Uniwersjadzie w Gwangju [Korea Południowa - red.] zajęła piąte miejsce na 400 metrów stylem dowolnym.

Polska czołówka indywidualnie rywalizować będzie w niedzielę na czterech dystansach - 2,5; 5; 7,5 oraz 10 km. Dzień wcześniej odbędą się zmagania sztafet na 3 km. - Ugościmy dokładnie 59 uczestników z 25 klubów - informuje Puciło. - To pierwsza tego typu impreza, która odbędzie się w Olsztynie, więc moim zdaniem frekwencja jest wysoka.

W minionych dwóch latach mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym na wodach otwartych odbywały się w Kryspinowie (Małopolska). - To dla miasta duża promocja - uważa Joanna Zachoszcz, która wystartuje na 10 km. - Pływanie na wodach otwartych stopniowo staje się coraz popularniejsze, więc na Warmii i Mazurach nie mogło zabraknąć takich zawodów. Krajowy związek przyznał Olsztynowi prawo do organizacji dlatego, że wcześniejsze zawody w Aquasferze zawsze wypadały bardzo dobrze.

Pływaczka zapewnia, że występ przed własną publicznością nie przysparza jej dodatkowego stresu. - Trzykrotnie płynęłam w mistrzostwach Polski, które odbywały się w Olsztynie i zawsze dobrze mi szło - zaznacza Zachoszcz. - Z kolei na wodach otwartych przed rokiem byłam pierwsza, więc teraz chciałabym obronić tytuł. Najtrudniejszymi rywalkami będą dla mnie Monika Czerniak z MTP Kormoran Olsztyn oraz właśnie Justyna Burska.

W weekend swoich sił spróbuje również inny reprezentant Kormorana Krzysztof Pielowski. Na wspomnianej Uniwersjadzie w Gwangju na 10 km zajął bardzo wysokie, piąte miejsce. - W tym sezonie mam za sobą już cztery starty na tym dystansie, więc zdobywam coraz więcej doświadczenia - zauważa zawodnik. - W tej konkurencji przepłynięte wcześniej kilometry są bardzo ważne, ponieważ zapewniają spokój i pewność. Jeśli chodzi o najtrudniejszych rywali, będą to na pewno Jan Urbaniak i Paweł Furtek. Wielką niewiadomą jest zwłaszcza drugi z nich. Ja do tej pory na wodach otwartych zawsze byłem drugi, więc teraz chciałbym wywalczyć złoto. Zdaję jednak sobie sprawę, że nie będzie to takie proste.

Pielowski popłynie także w sztafecie na 3 km wspólnie z Moniką Czerniak oraz Bartłomiejem Kubkowskim. Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym na wodach otwartych nie będą jednak jedyną imprezą, która w ten weekend odbędzie się przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. A to za sprawą mistrzostw Polski Masters, a także mistrzostw Olsztyna. - To łącznie 100 zawodników z 60 klubów - tłumaczy Mariusz Gabiec, współorganizator. - Możemy mówić o międzynarodowej obsadzie, ponieważ przyjedzie do nas Australijczyk oraz 12 reprezentantów Rosji.

Na każdy z dystansów, który zawodnicy będą mieli do przepłynięcia, przypada określona ilość pętli (jedna ma 833 metry). Będzie ona zlokalizowana między kapitanatem CRS Ukiel a plażą przy boiskach do siatkówki.

Program imprezy:

- sobota: mistrzostwa Polski sztafet (godz. 11), I mistrzostwa Olsztyna w pływaniu długodystansowym na wodach otwartych (13.30), mistrzostwa Polski Masters (15); - niedziela: III mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym (15).

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.