Miesiąc do Grand Slam w Olsztynie. To będzie święto siatkówki

- W tym roku jeden z największych turniejów FIVB Beach Volleyball World Tour Warmia Mazury Grand Slam odbędzie się w Olsztynie, dlatego dziękujemy federacji światowej za zaufanie - mówił Paweł Papke, prezes PZPS podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 

Na konferencji, która w środę odbyła się w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej, omówiono m.in. etap przygotowań do tej prestiżowej imprezy. Czołowe siatkarki i siatkarze z całego świata już w dniach 25-30 sierpnia będą rywalizowały na piaszczystych boiskach Centrum-Sportowo Rekreacyjnego Ukiel w Olsztynie.

Co więcej, spośród 18 tegorocznych zawodów zaledwie pięć będzie miało podobną rangę Grand Slam, a więc Wielkiego Szlema. - Od wielu lat jesteśmy organizatorami turniejów siatkówki plażowej, m.in. w Mysłowicach i w Starych Jabłonkach - mówił w środę Paweł Papke, prezes PZPS. - Teraz przenieśliśmy te ostatnie rozgrywki do Olsztyna. Stąd też podziękowania dla władz miasta i regionu za przychylność przy organizacji turnieju. Od wielu lat cieszymy się w FIVB dużym poważaniem, a przykładem tego może być choćby organizacja ubiegłorocznych halowych mistrzostw świata mężczyzn. Organizowaliśmy także mistrzostwa świata w siatkówce plażowej w 2013 roku. W tym także jeden z największych turniejów FIVB Beach Volleyball World Tour Warmia Mazury Grand Slam odbędzie się w Olsztynie, dlatego dziękujemy federacji światowej za zaufanie.

Przenosiny Pucharu Świata, który w minionych latach z powodzeniem odbywały się w mazurskiej wsi Stare Jabłonki, to dla organizatorów największe wyzwanie. - Możemy już potwierdzić przybycie wszystkich najlepszych par, mamy też informację od wszystkich par brazylijskich, m.in. trzech kobiecych, które stanęły na podium ostatnich mistrzostw świata w Holandii - mówił podczas konferencji Rafał Pośpiech, dyrektor turnieju w Olsztynie. - Nie zabraknie oczywiście polskich zespołów. Będą wszyscy najlepsi, możemy więc być pewni widowisk sportowych na najwyższym poziomie.

Dyrektor zaznaczył też, że wszystkie przygotowania idą zgodnie z planem, a zainteresowanie polską edycją Grand Slam wśród kibiców jest coraz większe. - Wszystko jest poukładane od A do Z - podkreślał Pośpiech. - Obecnie mamy duże zaangażowanie teamów animacyjnych, a z każdym dniem przybywa rozrywki spodziewanej w czasie turnieju. Możemy zdradzić, że wystąpi m.in. Jerzy Kryszak. Na plaży nr 1 postanowiliśmy postawić telebim, będzie on pięknie wkomponowany w infrastrukturę boisk.

I dodał: - Na prośbę wielu osób z Polski zrobiliśmy strefę 800 miejsc rezerwacyjnych. Obecnie jest ona wypełniona na poziomie 60-proc., a z każdym dniem maleje liczba miejsc. Jest ona skierowana do osób, który przybędą z najdalszych zakątków Polski.

Olsztyński turniej rozpocznie się 24 sierpnia od rozgrywek country quota, czyli prekwalifikacji do turnieju kwalifikacyjnego. Mecze finałowe kobiet odbędą się w sobotę, a turniej męski zakończy się w niedzielę. - Jesteśmy stosunkowo młodą parą, co świetnie obrazuje fakt, że znana brazylijska para Ricardo/Emanuel ma dłuższy staż grania na boiskach plażowych niż my żyjemy - mówi Jagoda Gruszczyńska, reprezentantka Polski w siatkówce plażowej. - Ostatnio brałyśmy udział w seniorskich mistrzostwach świata, w których zajęłyśmy, wysokie dla nas, 17. miejsce.

- Zapraszam wszystkich na Grand Slam w Olsztynie. Na pewno będzie to najlepszy turniej w siatkówce plażowej w Polsce, a o wysoki poziom organizacyjny i sportowy zawodów jestem spokojna - kończy Karolina Baran, która występuje w parze z Gruszczyńską.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o: