Olsztyn. Biega! Udany debiut 19-letniej zawodniczki

Miłośnicy biegania z całej Polski wystartowali w niedzielę na 10-kilometrowej trasie nad jeziorem Krzywym. - Przyjechały do nas nawet osoby z Górnego Śląska oraz Wielkopolski - mówi Mateusz Kownacki, organizator cyklu ?Olsztyn Biega!?.

Biegacze rywalizowali na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel oraz ścieżkach usytuowanych nad największym w mieście jeziorem. Co ciekawe, dopiero po raz drugi w tegorocznym cyklu "Olsztyn Biega!" uczestnicy mieli okazję sprawdzić się na dłuższym, 10-kilometrowym dystansie. - Do głównych zmagań przystąpiło 250 osób - mówi Mateusz Kownacki, organizator z Warmińskiego Klubu Rowerowego "Fan". - Z kolei we wszystkich konkurencjach łącznie [dodatkowo biegi na 0,2; 0,95 oraz 1,76 km - red.] wzięło udział ponad 300 śmiałków.

Na liście startowej nie zabrakło także zawodników z odleglejszych rejonów kraju. - Przyjechały do nas nawet osoby z Górnego Śląska oraz Wielkopolski - podkreśla Kownacki. - Zapewne przebywali na Warmii i Mazurach na urlopach i przy okazji się zapisali. Bardzo się z tego cieszymy, ale oczywiście jak zawsze najważniejsza jest dobra zabawa oraz popularyzacja aktywnego trybu życia.

I dodaje: - Pierwsze miejsce wśród mężczyzn zajął Paweł Pszczółkowski z Olsztyna, który do mety dotarł z czasem 34.46 min. Nie powiedziałbym, że był murowanym faworytem, ponieważ specjalizuje się raczej w maratonach. Jego najbardziej wymagającym rywalem był Dawid Worobiec, który ostatecznie ukończył bieg na drugiej pozycji.

Bez niespodzianki nie obyło się za to w rywalizacji pań. Najszybsza okazała się Martyna Budziłek z Kadzidła w województwie mazowieckim (43.05 min). - Ma dopiero 19 lat i wystartowała w naszych zawodach po raz pierwszy - zaznacza Kownacki. - Pokonała m.in. utytułowaną olsztyńską biegaczkę Krystynę Pieczulis, która na mecie przyznała, że lato jest dla niej czasem biegowego odpoczynku i raczej szykuje formę na jesień.

Jak podkreśla organizator akcji, uczestnikom w niedzielę nie przeszkodziły wysokie temperatury. - Dwie osoby zeszły z trasy, ale to z powodu drobnych kontuzji - mówi Mateusz Kownacki. - Już jednak zdecydowaliśmy, że w kolejnym biegu na 10 km zapewnimy zawodnikom dodatkowy punkt uzupełniania płynów [do tej pory był jeden - red.].

A następną okazję do startu na tym dystansie biegacze będą mieli już 16 sierpnia. Przypomnijmy, że wydarzenie "Olsztyn Biega!" to seria obejmująca dziewięć imprez, które odbywają się w ciągu siedmiu miesięcy.

Sponsorami ekipy Pszczółkowski Team, której patronem jest "Gazeta Wyborcza Olsztyn" są: Klucze Górko, Apteka Sokrates, rowerysportowy.pl, Personal Trainers i New Balance.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o: