Ile pieniędzy Stomil otrzyma od telewizji? Już wiemy

W poniedziałek prezesi klubów pierwszej ligi decydowali o podziale 5 mln zł, które Telewizja Polsat przekaże im za prawa do transmisji meczów. - Pieniądze, które mamy dostać, są równe miesięcznym wydatkom naszego klubu - mówi Emil Wojda, dyrektor Stomilu Olsztyn.

Od tego sezonu mecze na zapleczu ekstraklasy będzie pokazywał na swoich sportowych antenach Polsat, a nie jak do tej pory stacja Orange Sport. Ze zmiany nadawcy szefowie klubów pierwszej ligi są zadowoleni. - Na tej antenie widzów będzie więcej niż na kodowanym Canal+ - mówił Radosław Osuch, właściciel bydgoskiego Zawiszy, zespołu, który spadł z ekstraklasy.

Już wiadomo, na jakie pieniądze z tytułu transmisji telewizyjnych będzie mógł liczyć klub z Olsztyna. - Fundusze od Polsatu zostaną podzielone równo pomiędzy wszystkie pierwszoligowe zespoły - wyjaśnia Emil Wojda, dyrektor Stomilu. - Oznacza to, że otrzymamy najprawdopodobniej ok. 270 tys. zł. Nie jest to jeszcze do końca sprecyzowane, ponieważ trzeba wciąż pod uwagę różne potrącenia. Nie będą to jednak znaczące kwoty.

Stomilowi taki zastrzyk gotówki bardzo się przyda. Przypomnijmy, że zadłużenie olsztyńskiego klubu aktualnie sięga blisko 800 tys. zł. - Pieniądze, które mamy dostać, są równe miesięcznym wydatkom naszego klubu - podkreśla Wojda. - To dla nas poważne wzmocnienie budżetu. Cała suma najprawdopodobniej wpłynie do nas w kilku transzach.

Jeszcze przed poniedziałkowym spotkaniem wiele osób spodziewało się, że wśród prezesów wywiąże się dyskusja, co do sposobu podziału środków otrzymanych za prawa do transmisji. Część klubów chciała bowiem uzależnić wysokość dofinansowania od liczby transmitowanych spotkań. A więc według zasady: im więcej transmisji, tym więcej pieniędzy. Ostatecznie wszyscy jednak zaakceptowali proponowane warunki. - Wszystko odbyło się na zasadzie głosowania - zaznacza dyrektor Stomilu. - Z podjęciem decyzji nie było więc żadnych problemów.

Pierwsza kolejka na zapleczu ekstraklasy zostanie rozegrana już w weekend 1-2 sierpnia. Zmierzą się wówczas: GKS Katowice - Wigry Suwałki, Arka Gdynia - Zawisza Bydgoszcz (ten mecz będzie prawdopodobnie transmitowany), MKS Kluczbork - Chrobry Głogów, Pogoń Siedlce - Dolcan Ząbki, Miedź Legnica - Chojniczanka, GKS Bełchatów - Stomil Olsztyn, Sandecja Nowy Sącz - Bytovia Bytów, Olimpia Grudziądz - Rozwój Katowice, Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock.

Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o: