Zawisza chwalony przez Ekstraklasę. Są też zagrożenia

Ekstraklasa SA zaprezentowała raport pokazujący stan finansów klubów w 2014 roku. W podsumowaniu o Zawiszy czytamy: ?klub jest jednym z lepiej zarządzanych w Polsce?.

Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz

12,5 mln zł wpływów w roku 2014 - taki był stan kasy bydgoskiego klubu w całym poprzednim roku. Firma Ernst & Young, która przygotowała raport dla Ekstraklasy SA, sklasyfikowała Zawiszę na 8. miejscu w rankingu biznesowym. Pierwszy w tym rankingu jest Lech Poznań, a druga - Legia Warszawa.

Autorzy raportu w części o Zawiszy napisali: "Chyba nikt się nie spodziewał, że po zdobyciu Pucharu Polski i dobrej postawie w sezonie 2013/14 zespół rok później spadnie z Ekstraklasy. Zawisza pokazuje jednak, że niezależnie od wyników sportowych jest wyróżniającym się klubem, jeśli chodzi o zarządzanie finansami. Bydgoszczanie zajęli ósme miejsce w klasyfikacji finansowej rankingu biznesowego, ale biorąc pod uwagę okoliczności trzeba podkreślić, że klub jest jednym z lepiej zarządzanych w Polsce. Zawisza był jedynym klubem, któremu udało się po raz drugi z rzędu osiągnąć zysk netto. W roku 2014 był to 1 mln zł netto, a wskaźnik rentowności wyniósł 8,7 proc.".

W roku 2013 zysk poza Zawisza wypracowały tylko Legia i Lech. W 2014 było to już siedem klubów.

W raporcie E&Y mowa także o zagrożeniach dla klubu. Czytamy w nim: "Niestety sezon 2014/15 upłynął pod znakiem konfliktu z kibicami, co znajduje odzwierciedlenie w wysokości i strukturze przychodów i w konsekwencji rzutuje na miejsce klubu w klasyfikacji finansowej. 12,5 mln zł wpływów za rok 2014 to wprawdzie wynik o 21 proc. lepszy niż rok wcześniej i aż o 300 proc. niż dwa lata wcześniej, jednak jest to nadal rezultat zaledwie trzeci od końca w Ekstraklasie.

Najsłabsza frekwencja w lidze przełożyła się na zmniejszenie przychodów dnia meczu z 2 mln do 650 tys. zł. Oczywiście rekompensatą były wyższe przychody z transmisji telewizyjnych - 8 mln zł w porównaniu z 3.5 mln w roku 2013".

Według raportu sporządzonego przez E&Y Zawisza wydał na pensje zawodników pierwszej drużyny w roku 2014 7.6 mln zł. Mniej płaciły PGE GKS Bełchatów, Górnik Łęczna, Jagiellonia Białystok i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Koszt zdobycia jednego punktu przez bydgoską drużynę został obliczony na 180 tys. zł - to 9. wynik w ekstraklasie.

Więcej o: