Pieniądze od Polsatu do dzielenia. Ile dostanie Stomil?

W poniedziałek spotyka się 18 prezesów klubów pierwszej ligi, żeby zadecydować o podziale 5 mln zł, które Polsat przekazuje za prawa do transmisji. Będzie spór, jak je podzielić

Od tego sezonu mecze pierwszej ligi będzie pokazywał na swoich sportowych antenach Polsat. Wcześniej relacjonował je Orange Sport. Ze zmiany nadawcy szefowie klubów w pierwszej lidze są zadowoleni. - Na tej antenie widzów będzie więcej niż na kodowanym Canal+ - mówi Radosław Osuch, właściciel bydgoskiego Zawiszy, który spadł z ekstraklasy.

Pieniędzy jednak Polsat daje wielokrotnie mniej. Kluby ekstraklasy będą miały do podziału 150 mln zł na sezon. Polsat, który podpisał umowę na trzy lata, zapłacił za prawa do transmisji po 5 mln zł za sezon, a więc 30 razy mniej.

Przypomnijmy, że wpływy z telewizji są dla większości drużyn ekstraklasy podstawą finansowania. W pierwszej lidze już tak nie jest.

Gdyby pierwszoligowcy rozstrzygnęli, żeby pieniądze z Polsatu podzielić po równo, na każdy klub pierwszoligowy przypadłoby po 277 tys. zł. To w żaden sposób nie może być fundament finansowania. Zespoły walczące o awans deklarują budżet przekraczający 5 mln zł. Tyle w kasie będzie mieć np. Zawisza Bydgoszcz.

W ekstraklasie pieniądze z Canal+ nie są jednak dzielone równo. W pierwszej lidze także trwa podobna dyskusja. Część klubów chce podział powiązać np. z liczbą relacji telewizyjnych z meczów poszczególnych drużyn wg zasady: im więcej transmisji, tym więcej pieniędzy.

Rozstrzygnięcie w tej sprawie powinno zapaść w poniedziałek. Pierwsza kolejka na zapleczu ekstraklasy zostanie rozegrana w weekend 1-2 sierpnia, a w niej spotkania: GKS Katowice - Wigry Suwałki, Arka Gdynia - Zawisza Bydgoszcz (ten mecz będzie prawdopodobnie transmitowany), MKS Kluczbork - Chrobry Głogów, Pogoń Siedlce - Dolcan Ząbki, Miedź Legnica - Chojniczanka, GKS Bełchatów - Stomil Olsztyn, Sandecja Nowy Sącz - Bytovia Bytów, Olimpia Grudziądz - Rozwój Katowice, Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock.

Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl .

Więcej o: