W sobotę Lonigo, w niedzielę Leszno. "Trzy imprezy w 24 godziny? Żal"

Najpierw pierwszy finał mistrzostw świata juniorów we Włoszech, zaraz po ostatnim wyścigu do pokonania ponad 1100 km i w niedzielę kolejne, aż dwie imprezy żużlowe - walka o tytuł najlepszego młodzieżowca w Polsce i wyłonienie złotej żużlowej pary. We wszystkich tych imprezach awizowany jest Bartek Zmarzlik ze Stali Gorzów. - Mówi się o bezpieczeństwie zawodników, a robi coś zupełnie odwrotnego - powiedział prezes gorzowskiego klubu Ireneusz Maciej Zmora.

Gorzów.sport.pl i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

Pierwszy turniej finałowy o żużlowe mistrzostwo świata juniorów był zaplanowany dużo wcześniej. Najlepsi młodzieżowcy będą rywalizować dziś we włoskim Lonigo, 15 sierpnia w Lublinie oraz 19 września w czeskich Pardubicach. W biało-czerwonych barwach pojadą Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów i Paweł Przedpełski z KS Toruń. Obaj są uznawani za jednych z głównych kandydatów do miejsc na podium. - Oczywiście, że chciałbym pojechać jak najlepiej, zabrać jeden z medali, ale na jakieś typy mnie nie namówicie, bo jakakolwiek presja i planowanie w żużlu nie pomagają - powiedział Zmarzlik przed wyjazdem do Włoch, od ostatniej niedzieli wicemistrz Polski seniorów. - Jesteśmy dobrze przygotowani, motocykle nie zawodzą, oby tak samo było w Lonigo, gdzie potrafiłem być już szybki.

Finał Mistrzostw Polski Par Klubowych miał się odbyć 29 marca, ale wtedy udało się tylko przeprowadzić prezentację. Żużlowcy zakwestionowali jakość pierwszego wirażu i zawody odwołano. Ostatecznie zostały one przełożone na 12 lipca. I w ten sposób mamy w niedzielę w Lesznie dwie mistrzowskie imprezy - o godz. 15 finał młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski, a o godz. 19.45 finał MPPK. - Bartek Zmarzlik ma stawić się na kontrolę techniczną w Lesznie o godz. 12.45, po czym startuje w zawodach MIMP. A wieczorem z Krzysztofem Kasprzakiem mają bronić tytułu Mistrza Polski Par Klubowych. Oznacza to, że Bartek ma wystąpić w trzech imprezach w ciągu 24 godzin. O kilometrach, które musi w pośpiechu przejechać też warto wspomnieć. Tyle mówi się o bezpieczeństwie zawodników, a robi się coś zupełnie odwrotnego. Żal - tak całą sytuację skomentował prezes Stali Ireneusz Maciej Zmora.

W rozmowie z nami prezes przyznał, że rozkład jazdy na sobotę i niedzielę w tej chwili zależy od decyzji Bartka i jego teamu, a nie klubu, który widząc co się dzieje, nie ma zamiaru na zawodnika naciskać. Żużlowiec Stali zapowiedział jednak, że chce pojechać we wszystkich trzech imprezach. - Te starty są dla niego ważne i nie możemy mu tego zabronić. Mam jednak nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i taka kumulacja ważnych terminów już się nie powtórzy. Przecież Bartek we Włoszech reprezentuje Polskę, w niedzielę też są starty, w których marzą mu się medale. Rozmawiamy o tym, że kalendarze żużlowców są przeładowane, a sami fundujemy im zupełnie niepotrzebne, nieco karkołomne wyzwania - zakończył Zmora.

Kibice, którzy nie wybiorą się do Leszna osobiście, znajdą transmisje z finałów MIMP i MPPK na oficjalnej stronie GKSŻ i reprezentacji Polski www.polskizuzel.pl.

Więcej informacji sportowych szukajcie na Gorzów.sport.pl

PIERWSZY FINAŁ INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW, Lonigo, sobota godz. 21:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska), 2. Mikkel Michelsen (Dania), 3. Wiktor Kułakow (Rosja), 4. Brady Kurtz (Australia), 5. Nicolas Vicentin (Włochy, dzika karta), 6. Nikolaj Busk Jakobsen (Dania), 7. Stefan Nielsen (Wielka Brytania), 8. Paweł Przedpełski (Polska), 9. Aleksandr Łoktajew (Ukraina), 10. Mikkel Bech (Dania), 11. Andrzej Lebiediew (Łotwa), 12. Michele Paco Castagna (Włochy, dzika karta), 13. Emil Grondal (Dania), 14. Max Fricke (Australia), 15. Victor Palovaara (Szwecja), 16. Anders Thomsen (Dania).

MŁODZIEŻOWE INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POLSKI, Leszno, niedziela godz. 15:

1. Kamil Wieczorek (ROW Rybnik), 2. Rafał Malczewski (Włókniarz Częstochowa), 3. Kacper Woryna (ROW Rybnik), 4. Damian Dąbrowski (Unia Tarnów), 5. Adrian Cyfer (Stal Gorzów), 6. Damian Dróżdż (Sparta Wrocław), 7. Oskar Polis (Włókniarz Częstochowa), 8. Bartosz Smektała (Unia Leszno), 9. Oskar Fajfer (KS Toruń), 10. Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra), 11. Paweł Przedpełski (KS Toruń), 12. Marcin Nowak (GKM Grudziądz), 13. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów), 14. Maksym Drabik (Sparta Wrocław), 15. Piotr Pawlicki (Unia Leszno), 16. Ernest Koza (Unia Tarnów).

MISTRZOSTWA POLSKI PAR KLUBOWYCH, Leszno, niedziela godz. 19.45:

Unia Tarnów - 1. Janusz Kołodziej, 2. Artur Mroczka

Ostrovia Ostrów - 3. Rune Holta, 4. Michał Szczepaniak

Orzeł Łódź - 5. Borys Miturski, 6. Stanisław Burza

Stal Gorzów - 7. Krzysztof Kasprzak, 8. Bartosz Zmarzlik

Stal Rzeszów - 9. Dawid Lampart, 10. Mirosław Jabłoński

Falubaz Zielona Góra - 11. Krzysztof Jabłoński, 12. Krystian Pieszczek

Unia Leszno - 13. Piotr Pawlicki, 14. Tobiasz Musielak, 21. Grzegorz Zengota

Więcej o: