Śląska mapa biegowa. Oto wasze wizytówki!

Śląsk biegnie i ani myśli się zatrzymać! Poznajcie "Cidry Lotajom", "mafię", "zarażoną rodzinę" i wielu, wielu innych. Oto "Śląska mapa biegowa"

Dwa tygodnie temu "Wyborcza: i portal ŚLASK.SPORT.PL zaproponowali wam udział w projekcie, który nazwaliśmy "Śląską mapą biegową". Tak dla uproszczenia, bo przecież wiadomo, że biega też Zagłębie Dąbrowskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, czy Podbeskidzie.

To nie miała być mapa ulic, dróg, miast i wsi, ale mapa waszych biegowych ścieżek, ulubionych miejscówek. Mapa ludzi, którzy lubią się zmęczyć. Liczyliśmy na waszą pomoc i jak zwykle nas nie zawiedliście. Odezwało się do nas kilkanaście grup biegowych, a do kilku następnych dotarliśmy z pomocą PKO Silesia Marathonu, bowiem największa biegowa impreza w naszym regionie jest patronem naszej akcji.

Skierowaliśmy do was siedem pytań:

1. Jak się nazywacie?

2. Gdzie i kiedy spotykacie się na wspólne treningi?

3. Gdzie najczęściej biegacie?

4. Ile osób należy do grupy i ile uczęszcza na treningi?

5. Jak do was dołączyć?

6. Może są jakieś ciekawostki o grupie, którymi chcecie się podzielić?

7. Gdzie was namierzyć - strona internetowa, profil na Facebooku?

Jedni odpowiadali na nasze pytania zwięźle i na temat. Inni barwnie i długo. Jak to biegacze, cenicie sobie wolność i widocznie nie wszystkie pytanie wam pasowały. Jakie to jednak ma znaczenie? Grunt, że daliście się poznać. Oto wasze wizytówki!

PKO Silesia Marathon i Pure Jatomi Fitness Katowice - oficjalne treningi

- Treningi odbywają się w każdą sobotę o 10. Zbiórka przed wejściem do klubu Pure Jatomi w Silesia City Center. Treningi trwają zwykle nieco ponad godzinę i większa ich część odbywa się w Parku Śląskim.

- Grupa liczy od 10 do 30 osób

- Treningi są otwarte dla wszystkich, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki

- Nieważne, czy zaczynasz dopiero biegać czy chcesz wystartować w Mini Silesia Marathonie, w PKO Silesia Półmaratonie czy w PKO Silesia Marathon - Michał Król, mistrz Polski w biegach przełajowych, prowadzący treningi zaopiekuje się i poprowadzi odpowiednio trening dla każdego z was.

https://silesiamarathon.pl/strefa-zawodnika/trening#pure

Night Runners Śląsk

- Treningi nocnych biegaczy odbywają się w wielu miastach Polski, w naszym regionie są to: Chorzów - każdy poniedziałek o 20.30, zbiórka w Parku Śląskim na parkingu przy stacji kolejki linowej przy Wesołym Miasteczku, Zabrze - każdy czwartek o 20.20, zbiórka przy wejściu do Planet Club ul. Gdańska 27, Gliwice - każdy wtorek o 20, zbiórka na parkingu w Nowych Gliwicach, ul. Bojkowska 37.

- Na wspólne bieganie przychodzi nawet 100 osób

- Jak przystało na nocnych biegaczy, po ciemku są dobrze rozpoznawalni po swoich oficjalnych "odblaskowych" koszulkach. Treningi odbywają się na stałych trasach i są zróżnicowane pod względem trudności, więc każdy może wziąć w nich udział.

Biegaj z nami na Stadionie Śląskim

- Trenujemy w każdy wtorek godz. 18- 20. Miejsce spotkań: pawilon hotelowo-sportowy WOKiS "Stadion Śląski" w Chorzowie. Biegamy na bieżni boiska treningowego Stadionu Śląskiego oraz w Parku Śląskim.

- Na treningi uczęszcza regularnie 100 osób.

- Bezpłatne zajęcia zarówno dla wytrawnych jak i początkujących biegaczy prowadzimy od 2010 roku. Prowadzone są one przez doświadczonego i utytułowanego biegacza Augusta Jakubika. Udostępniamy bezpłatnie szatnie z prysznicami.

www.stadionslaski.pl, https://www.facebook.com/StadionSlaski

HRmax Żory

- Treningi odbywają się: we wtorek - godz. 20.30 na rynku miasta - "Babskie bieganie" - trening tylko dla kobiet oraz w czwartek o godz. 20.30 na rynku miasta - dla wszystkich chętnych.

- Najczęściej wybieramy ścieżki w lesie "Gichta" oraz ulicami miasta.

- Obecnie liczymy 75 członków.

- Dołączyć można poprzez wypisanie deklaracji członkowskiej, która znajduje się na stronie internetowej klubu.

- Biegamy na wszystkich dystansach od 5 km po ultra 100 km, biegi 12- i 24-godzinne.

www.hrmax.zory.pl oraz www.facebook.com\HRmax.Żory.

W pogoni za duchem

W Pogoni za duchemW Pogoni za duchem Mat. prasowe

- Grupa spotyka się raz w tygodniu. Zawsze jest to środa, godz. 19. w Dąbrowie Górniczej na molo na Pogorii III.

- Grupa istnieje od sierpnia 2014 roku. Nie jesteśmy organizacją, lecz grupą przyjaciół, którzy mają wspólną pasję i lubią się dzielić doświadczeniami.

- Na trening może przyjść każdy, kto ma ochotę. To samo dotyczy przynależenia do naszej grupy. Nikogo do niczego nie zmuszamy. Mamy również koszulki klubowe, ale te również nie są obowiązkowe.

- Jeździmy wspólnie na zawody, gdzie się wspieramy i sobie pomagamy. Uczestniczymy w różnych zawodach - od tych po asfalcie po ultramaratony. Kierujemy się hasłem: "Bieganie jest fajne" - to ma być zabawa i przyjemność.

https://www.facebook.com/pages/W-pogoni-za-duchem/777955328909965

Ambitni Amatorzy

- Miejsca naszych treningów obejmują całą północną Jurę Krakowsko-Częstochowską, tj. Żarki, Złoty Potok, Mirów, Bobolice, Podlesice, Rzędkowice, Morsko, Olsztyn, Biskupice itd.

- Najczęściej biegamy po ścieżkach leśnych, których na Jurze nie brakuje.

- Jesteśmy podzieleni na dwie grupy biegaczy, tj. Ambitnych Amatorów i Początkujących Ambitnych. Pierwsza grupa, która liczy ok. 40 osób, pokonuje podczas treningu od 15 do 20 km. Spotykamy się zazwyczaj w środy o 18 i soboty o 8. Grupa "Początkujących" to osoby, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z bieganiem. Grupa obejmuje ok. 30 osób. Spotkania tej grupy odbywają się czwartki ok. godz. 18.

- Cokolwiek organizujemy, gdziekolwiek się spotykamy, cokolwiek robimy, gdziekolwiek byliśmy - WSZYSTKO to opisujemy na naszej stronie na FB. Ogólnie - Ambitni Amatorzy to grupa przyjaciół dzielących ze sobą wspólną pasję jaką jest sport. Nie tylko biegamy, ale także pływamy, jeździmy na rowerach MTB, szosowych, wspinamy się, morsujemy, jeździmy na rolkach i organizujemy REWELACYJNE imprezy integracyjne.

www.facebook.com/ambitniamatorzy

40-latek Tychy

40-latek Tychy40-latek Tychy Mat. prasowe

- Treningi odbywają się w soboty i niedziele o godz. 10. Polanka przy drodze na Kobiór.

- W zajęciach uczestniczy ok. 50 osób.

http://www.40latek.tychyinfo.pl

Grupa Jura'PL

- Trenujemy w we wtorki i czwartki w Zawierciu i okolicach. W soboty odbywa się Jurajska Turystyka Biegowa plus "spontany".

- Do grupy biegowej należy około 70 osób. Poza tym mamy również grupę Nordic Walking - 50 osób, morsów - 120 oraz motocyklową - 100.

- Organizujemy zawody biegowe, nordic walking, wypady górskie, morsowania, imprezy motocyklowe i inne

- Obecnie pracujemy nad I Jurajskim Półmaratonem Zawierciańskim.

Rozbiegamy To Miasto - Czechowice-Dziedzice

- Spotykamy się w poniedziałki na rondzie przy ulicy Traugutta, godz. 19, dystans 5 i 10 km. We wtorki mamy "The long run" na dystansie ok. 15 km. W środy "Nie tylko dla orłów" - treningi dla początkujących. Sobota i niedziela - wspólne wyjazdy na bieganie po górach.

- Wykorzystujemy urokliwą okolicę. Staramy się wybiegać poza miasto w kierunku Goczałkowic-Zdroju, Zabrzega. Trasy są częściowo asfaltowe, leśne, biegamy wałami lub wyjeżdżamy w góry (Szyndzielnia, Wapienica, Klimczok itp.).

- Do grupy - na FB - należy 250 osób. Jest to grupa zamknięta. Weryfikacją przed przyjęciem jest parę pytań dotyczących zaawansowania w bieganiu. Jednak najaktywniejszy rdzeń to ok. 50 osób, które biegają, spotykają się na treningach, jeżdżą na zawody, organizują imprezy biegowe, na orientację.

Grupa skupia ludzi od: najszybszego w Czechowicach-Dziedzicach (10,58 sekundy na 100 m) po najwytrwalszego - uczestnika ultramaratonów górskich, np. Łemkowyna Ultra Trail - 150 km.

- Organizowaliśmy również, biegi (NOC - Nocna Orientacja Czechowicka, cykl biegów na orientację) oraz zabawy na orientację (dla dzieci). W grupie mamy również właściciela siłowni, który organizuje dla naszej grupy dwa razy w tygodniu "treningi biegacza" - ćwiczenia wspierające sprawność i siłę biegową. Od niedawna do kalendarza spotkań dopisaliśmy wycieczki rowerowe w niedzielne poranki.

http://www.rozbiegamytomiasto.pl/, https://www.facebook.com/groups/RozbiegamyToMiasto/

Miechowicka Grupa Biegowa - Bytom Miechowice

Miechowicka Grupa BiegowaMiechowicka Grupa Biegowa Mat. prasowe

- Treningi: Grupa początkująca - wtorek i czwartek godz. 18.15; Grupa zaawansowana: wtorek i czwartek godz. 18.15, sobota godz. 9.

- Zbiórka zawsze obok przychodni przy ul. Stolarzowickiej 108.

- Najczęściej biegamy po miechowickich i sąsiednich lasach: Miechowicka Ostoja Leśna, Rezerwat Segiet. Odwiedzamy też naszych biegowych przyjaciół w Radzionkowie, Dąbrowie Górniczej, w Gliwicach. Czasem wypuszczamy się do Świerklańca i nad Chechło.

- W zajęciach uczestniczy ok. 40 osób.

- Jesteśmy bardzo zżytą i świetnie zorganizowaną grupą. Grupa nieformalna powstała w kwietniu 2014 roku. Od tego czasu zorganizowaliśmy osiem wydarzeń biegowych w naszej dzielnicy. Na zawody wyjeżdżamy zawsze dużą ekipą - wspólnie świętujemy własne sukcesy. Na zawodach Grand Prix City Trail w Katowicach byliśmy najliczniejszą drużyną, w całej Polsce - trzecią najliczniejszą drużyną. Angażujemy się w działania charytatywne, jeśli możemy komukolwiek pomóc przy okazji czerpania radości z pasji - to tym lepiej.

W naszej grupie jest mnóstwo pomysłów, zaangażowania i wzajemnego wsparcia. W tym roku wzięliśmy na siebie organizację w Bytomiu akcji Honorowy Dawca Energii Fortum. Zbieramy kilometry, by pomóc Bytomskiemu Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej.

http://www.mgb.bytom.pl/ lub https://www.facebook.com/mgb.bytom

Mafia Team Lubliniec

- Jesteśmy biegową familią, w której odnajdzie się każdy biegacz, bez względu na to, czy "łamie" 40 minut na 10 km czy dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem.

- Na wspólne wybiegania wybieramy się w niedzielne poranki. Zbiórka przy rondzie Śląskim, w okolicy marketu Kaufland.

- Biegamy zarówno po trasach leśnych, jaki i asfaltowych na terenie całego powiatu lublinieckiego.

- Do teamu należy ponad 30 osób.

- Do naszego teamu należy Marcin Grabiński - mistrz Polski osób słabowidzących i niewidzących z 2013 roku. To inicjator akcji "Biegnę, bo nie widzę przeszkód", podczas której wraz z innymi zawodnikami Mafii Team Lubliniec - Andrzejem Zyskowskim oraz Markiem Kapela - pokonali trasę z Berlina do Poznania, chcąc zwrócić uwagę na problemy podopiecznych poznańskiego Stowarzyszenia "Na Tak".

www.mafiateam.pl oraz https://www.facebook.com/MafiaTeamLubliniec

START Koszwice

- Wszystko zaczęło się na przełomie 2007 i 2008 roku, kiedy to w rodzinie Wrzycielów bieganiem zaraził się Artur, potem w ślad za nim poszła mama Karina, a końcu zarazili się Teodor - tata i drugi syn Mateusz. Dziś klub jest oficjalnie zarejestrowany, a prezesem jest Mateusz Wrzyciel.

- Treningi przeprowadzamy w przepięknych sceneriach Koszwickich lasów (Nadleśnictwo Lubliniec), gdzie mamy oznaczone trzy trasy. Nie mamy sztywnych godzin treningów.

- Klub liczy 21 członków, którzy nie tylko biegają, ale również jeżdżą na rowerach oraz uprawiają nordic walking.

- Od 2009 roku organizujemy cykliczne imprezy sportowo-rekreacyjne podczas, których promujemy aktywny tryb życia oraz aktywny wypoczynek na łonie natury. A oto nasze sztandarowe imprezy: Polska Biega w Koszwicach - bieg na dystansie 5 km w ramach ogólnopolskiej akcji Polska Biega, marsz nordic walking na dystansie 7 km, Bieg Kamienny na dystansie 10 km.

www.start-koswice.pl

Grupa Biegowa Radzionków i Cidry Lotajom

rupa Biegowa Radzionków i Cidry Lotajomrupa Biegowa Radzionków i Cidry Lotajom Mat. prasowe

- Treningi odbywają się w każdy czwartek o godz. 19.15 w okresie wiosna - lato - jesień.

- Spotykamy się w parku Księża Góra w Radzionkowie (ul. Księżogórska).

- Biegamy po parku Księża Góra. Park charakteryzuje się pięknymi alejkami z podłożem asfaltowym, część trasy biegnie ścieżkami Ogrodu Botanicznego. Rozpoczynamy intensywną rozgrzewką. Biegamy około 10 km. Park Księża Góra posiada również siłownię pod chmurką, gdzie także możemy odpowiednio rozgrzać się przed biegiem.

- W każdą niedzielę organizujemy tzw. Klasyk Radzionkowski. Zbiórka o godz. 6.30 lub 7 na mostku pomiędzy ulicami Sobieskiego i Orzechowskiej w Radzionkowie. Dystans do pokonania to około 24 km.

- Grupa czwartkowa - mniej zaawansowana - liczy sobie od 10 do 20 osób i ciągle nas przybywa. Grupa niedzielna to około 10 osób, które już przebiegły w swoim życiu niejeden maraton czy półmaraton.

https://www.facebook.com/grupabiegowaradzionkow lub https://www.facebook.com/pages/Cidry-lotajom/749388528473551

Grupa Biegowa BTM RUNNERS

- "Ćwiartki Biegowe", czyli trening dla każdego, który odbywa się w każdy czwartek w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu o godz. 18.30, "Ustawki Biegowe" - organizowane przynajmniej raz w miesiącu w "zielonych" miejscach (parki, lasy) z dala od miejskiego zgiełku, nieoficjalne treningi, na które umawiamy się przez nasze forum internetowe.

- Na co dzień biegamy głównie w Bytomiu i miastach ościennych. Zdarza się jednak, że organizujemy wycieczki biegowe w bardziej odległe regiony naszego województwa i nie tylko.

- W tej chwili Grupa Biegowa liczy 30 oficjalnych BeTeeMsów. Oprócz tego biegają z nami osoby niezrzeszone. Średnia liczba uczestników "Ćwiartków Biegowych" wynosi ok. 20 osób.

- Biegać z nami może każdy. Żeby zostać oficjalnym członkiem Grupy Biegowej BTM RUNNERS należy wyrazić chęć przystąpienia i zaakceptować nasz prosty, czytelny regulamin.

http://btmrunners.pl, http://btmrunners.pl/index.php/forum oraz http://facebook.com/btmrunners

Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec

- Spotkacie nas w Sosnowcu Stawikach - koło kas Stadionu Ludowego; co wtorek - godz. 19.30

- Biegami na Stawikach, ale również pojawiamy się na Górce Środulskiej, czasem dłuższe wybiegania na terenie miasta... wszystko do ustalenia i do zgrania w mniejszych grupach

- Do grupy należy 52 zadeklarowanych członków, a na treningi przychodzi mniej lub więcej osób - każdy jest serdecznie przyjmowany i znajdzie swoje "tempo" w grupie, a na pewno nie zostanie sam...

- Jak do was dołączyć? Przyjść na spotkanie treningowe, pobyć z nami - pośmiać się - pobiegać - porozciągać... a potem decyzja należy do ciebie - biegasz na luzaka albo zostajesz członkiem, każdy mile widziany!

- Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec jest organizatorem Harpagańskiej Dychy w Sosnowcu - biegu ulicznego na 10 km. Do tej pory odbyły się dwie edycje tego biegu, cieszące się dużym zainteresowaniem biegaczy z naszego i nie tylko regionu, ale również z zagranicy. Jesteśmy również organizatorem Biegu Smyka dla dzieci - cieszącego się olbrzymim zainteresowaniem zarówno dzieciaków, jak również ich rodziców wyznajemy zasadę: czym skorupka za młodu nasiąknie...

http://harpagansosnowiec.pl lub profil na FB https://www.facebook.com/HarpaganSosnowiec

Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe BIEGATON Mikołów

- Wspólne treningi w każdy wtorek i czwartek o godz. 18 na stadionie w Mikołowie przy ul. Zawilców oraz niedzielne wybiegania (różne miejsca z terenu powiatu mikołowskiego oraz okolice jeziora Paprocany w Tychach).

- Stowarzyszenie liczy 27 członków - często organizujemy imprezy wspólnie z BBL Mikołów, dlatego liczba osób na treningach waha się od kilku do kilkudziesięciu. Największa frekwencja bywa na wspólnych niedzielnych wybieganiach.

- Można przyjść na trening i po prostu z nami pobiegać bez żadnych zobowiązań. Członkiem stowarzyszenia można zostać poprzez wypełnienie deklaracji. Spotykamy się zazwyczaj w każdy ostatni piątek miesiąca w kawiarni Malowana Kawa w okolicy mikołowskiego rynku. Informacja o spotkaniu zawsze podana jest na FB.

- Co roku organizujemy biegi dla dzieci oraz pikniki dla naszych członków i sympatyków. Spotykamy się na imprezach integracyjnych: karaoke, club itp.

www.biegaton.pl oraz https://www.facebook.com/biegaton

Pogoria Biega - Dąbrowa Górnicza

Pogoria Biega Dąbrowa GórniczaPogoria Biega Dąbrowa Górnicza Mat. prasowe

- Spotkania: wtorek - godz. 19, molo, Pogoria III.

- Biegamy wokół zbiorników Pogoria II, III i IV.

- Do stowarzyszenia należą 44 osoby, a w treningach regularnie bierze udział od 15 do 50 biegaczy.

- Jesteśmy organizatorami kilku imprez biegowych, które przyciągają w kolejnych edycjach coraz więcej uczestników. Mają ciekawą, niespotykaną formułę: Bieg Walentynkowy - cztery edycje - bieg parami na dystansie ok. 5,5 kilometra, również dla zakochanych, pary muszą minąć linię mety związane wstążką; Szóstka Pogorii - pięć edycji - indywidualny bieg na czas na atestowanej

5-kilometrowej trasie; Cross Czwórki - trzy edycje - 15-kilometrowy bieg terenowy w trudnym piaszczysto-leśnym terenie. Wszystkim naszym biegom towarzyszą zawody nordic walking, a także, co jest naszą największą dumą, zabawy biegowe dla dzieci - Biegi Przedszkolaka.

http://www.pogoriabiega.pl/ lub https://www.facebook.com/groups/223323111170986/

PKO Biegajmy razem

- Zaangażowanie banku w tych imprezach, to nie tylko wsparcie sponsorskie, ale także aktywne uczestnictwo w biegach jego pracowników. Bankowa sekcja biegowa istnieje od 2009 r. Na początku liczyła 50 osób, obecnie jest ich ponad 350. Startują we wszystkich większych imprezach biegowych w Polsce. W naszym regionie na Śląsku w biegach aktywnie uczestniczy 27 osób.

- Biegacze bankowi to osoby z różnych części Polski, co uniemożliwia wspólne treningi. Dlatego też, aby poczuć siłę i jedność swojej drużyny, nasi pracownicy trenują w ramach programu "BiegamBoLubię", którego partnerem strategicznym jest PKO Bank Polski. W ten sposób Bank wspiera aktywnych pracowników i motywuje ich do osiągania coraz lepszych wyników. W każdą sobotę o godz. 9.30, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych, na miłośników biegania czekają profesjonalni trenerzy, z których wielu ma na swoim koncie liczne sukcesy. Stadiony, na których odbywają się w naszym regionie bezpłatne treningi, znajdują się w Bielsku-Białej, Kędzierzynie-Koźlu, Mikołowie, Opolu, Raciborzu. Lokalizację pozostałych stadionów można znaleźć na stronie www.biegambolubie.com

Wszystko o bieganiu znajdziecie na polskabiega.sport.pl

Więcej o: