Młodzi płoccy wioślarze na wielkich regatach w Kruszwicy

W weekend na Gople w Kruszwicy odbyły się największe regaty wioślarskie w kraju - Centralne Wiosenne Regaty Juniorów. W zawodach startowała cała wioślarska Polska, w kategoriach: młodzików, juniorów młodszych i juniorów. Wśród nich 60 zawodników Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Płock - sport.pl również na facebooku! Polub nas i bądź z informacjami na bieżąco!"

Dla młodzików były to starty po naukę i zbieranie doświadczeń w walce na torze wioślarskim, a dla juniorów i juniorów młodszych odbywały się biegi kontrolne pod kątem budowy reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów (17-18 lat) oraz Puchar Młodzieży - Cup de la Jeunesse (16-17 lat).

Stąd też najwyższe obłożenie, jak i najwyższy poziom był w biegach kontrolnych juniorów. Pierwszego dnia w jedynkach i dwójkach bez sternika, drugiego dnia w dwójkach podwójnych i czwórkach bez sternika. W regatach, dzięki wsparciu płockiego urzędu miasta oraz PKN Orlen, uczestniczyło 60 zawodników Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, w większości uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ZST.

Wśród juniorów najlepiej wypadli reprezentanci Polski, którzy przed tygodniem wystąpili na mistrzostwach Europy w Mińsku. Podopieczni trenera Krzysztofa Kalińskiego Łukasz Krajewski i Michał Iskra pierwszego dnia wygrali biegi kontrolne w dwójce bez sternika, zostawiając w pokonanym polu 26 osad. Drugiego dnia, w towarzystwie swych kolegów z Torunia, zdecydowanie zdystansowali przeciwników w swojej koronnej konkurencji - czwórce bez sternika.

- Szczególnie to drugie zwycięstwo nie powinno być zaskoczeniem, bowiem w tym składzie zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy przed tygodniem, a w Kruszwicy tylko potwierdzili swój prymat w kraju. Ich start w sierpniowych mistrzostwach świata jest raczej pewny - mówi prezes PTW Jacek Karolak. - W biegach kontrolnych również bardzo wartościowy wynik uzyskała osada dwójki bez sternika, w składzie: Piotr Szczepański i Kamil Kamiński. Podopieczni Piotra Sałkowskiego zajęli trzecią pozycję. Jako najmłodsi w finale mają duże szanse wyjechać z reprezentacją kraju na regaty Cup de la Jeunesse, które odbędą się 2-4 sierpnia w szwajcarskiej Lucernie. W pozostałych konkurencjach płoccy wioślarze zajmowali następujące miejsca: pierwsze w ósemce męskiej, drugie w jedynce wagi lekkiej Aleksandry Osędowskiej.

Juniorzy pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium; dwukrotnie byli na miejscu drugim, a trzy razy zajmowali trzecią pozycję.

A juniorzy młodsi, którzy w sumie wystawili siedem osad, w sześciu konkurencjach m.in. dwukrotnie wygrali, raz skończyli wyścig na drugim miejscu i raz byli na trzeciej pozycji. Najlepsze wyniki odnotowały osady:

-- ósemka: Bartłomiej Donarski, Arkadiusz Dobies, Igor Wojda, Sebastian Smoliński, Patryk Zajączkowski, Mateusz Cywiński, Marcin Krysiński, Adam Dybiec, sternik Konrad Kalack, trenerzy: Jerzy Podsędek, Bogdan Zalewski (pierwsze miejsce)

-- czwórka ze sternikiem: Bartłomiej Donarski, Damian Rutkowski, Konrad Pawlak, Marcin Krysiński, sternik Adrian Wiśniewski (pierwsze miejsce)

-- dwójka podwójna: Michał Sobiecki i Sebastian Graczyk (czwarte miejsce)

Wśród młodzików na uznanie zasługuje start czwórki ze sternikiem chłopców: Sylwester Kaczmarek, Marcin Makowski, Adrian Strzeszewski, Dawid Karpiński i sternik Łukasz Gołębiewski. Dla podopiecznych Andrzeja Petrykowskiego był to drugi start w życiu.

Więcej o: