Polonia Warszawa. III, IV, a może I liga? Gdzie "Czarne Koszule" rozpoczną nowy sezon? Możliwe scenariusze

Brak licencji na występy w ekstraklasie oznacza wiele możliwych scenariuszy dalszych losów warszawskiego klubu. Naprawdę trudno dziś stwierdzić, w której lidze zagrają "Czarne Koszule" w przyszłym sezonie.

Rusz się w Warszawie. Zaplanuj aktywny tydzień i weekend

Klamka zapadła. Ekstraklasy na Konwiktorskiej nie będzie. Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych wydała we wtorek ostateczny werdykt. Polonii zostały do rozegrania dwa mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej - z Piastem Gliwice na Konwiktorskiej (czwartek, godz. 18) i Pogonią Szczecin na wyjeździe (niedziela, godz. 16). Z Piastem mimo zagrożenia mecz się odbędzie. Wczoraj kibice w trzy godziny zebrali pieniądze potrzebne na opłacenie firmy ochroniarskiej - około 13 tys. zł. Prezes Polonii Ireneusz Król nie chciał dopełnić tego obowiązku, wynajął za to osobistą ochronę.

Realnie patrząc, klub z Konwiktorskiej zajmie w najgorszym wypadku szóste miejsce w lidze. I tak to zostanie zapisane w statystycznych annałach, ale po sezonie nastąpi degradacja. Do której ligi?

Bez szans na jakąkolwiek ligę dla KSP Polonia

"Będę się starał o ewentualną licencję na grę w I lidze, może wtedy znajdzie się sponsor dla Polonii" - napisał na końcu wydanego we wtorek oświadczenia prezes "Czarnych Koszul" Ireneusz Król. To najlepiej pokazuje jego kompletny brak wyczucia biznesowego.

Każdemu klubowi łatwiej jest znaleźć sponsora w ekstraklasie, gdzie część budżetu zapewniają prawa telewizyjne i łatwiej znaleźć innych wspólników oraz reklamodawców. Ale najważniejsze, że w świetle przepisów sytuacja KSP Polonia w I lidze się nie zmienia. Z tymi długami spółka nie ma szans na licencję nie tylko klasę niżej niż ekstraklasa, lecz także w II i III lidze. Wymagania finansowe są wszędzie takie same, a ligi centralne nadzoruje PZPN. Co więcej, obecna Polonia również nie ma czego szukać w IV lidze, A klasie, B klasie.

- Kilka lat temu pozwoliliśmy wystartować od IV ligi Radomiakowi, bo jego sponsor przejął wszystkie długi RKS. Spółka była czysta. Niedawno musieliśmy wycofać z IV ligi HKS Hutnik, który zbankrutował, powstała nowa spółka i Hutnik gra dziś w B klasie - tłumaczy Zdzisław Łazarczyk, prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Nikt nie odkupi od Króla spółki z długiem wynoszącym - według prezesa - 8 milionów złotych, ale tak naprawdę dużo wyższym. KSP Polonia zmierza więc ku bankructwu.

Nowa Polonia w III lidze

Polonia, aby istnieć w którejkolwiek z lig, zmieni szyld. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby przekształcenie prężnej młodzieżowej sekcji MKS Polonia i stworzenie na jej bazie zespołu seniorskiego, ale wtedy MKS zostałby pozbawiony miejskich dotacji.

Zanosi się więc na to, że nową Polonię stworzy stowarzyszenie Klub Sportowy Polonia Warszawa. Klub przyjmie nazwę "KPP Polonia", dawne logo i herb od sponsora w latach 1996-2004 Janusza Romanowskiego. Człowiek, za którego czasów Polonia osiągała największe sukcesy, osobiście zadeklarował pomoc stowarzyszeniu. Obecne logo znajduje się w posiadaniu Króla, ale nikt nie chce już prowadzić z nim rozmów.

Taki klub może wystartować w IV bądź III lidze. Istnieje nieformalna tradycja pomocy bankrutującym klubom i umożliwienie im wznowienia działalności w możliwie najwyższej lidze. Tak działo się w przypadku Pogoni Szczecin i GKS Katowice. Zezwolenia na grę w IV lidze wydaje MZPN. - Nie można gnoić takiego klubu, o wszystkim decyduje zarząd i jeśli powstanie nowa spółka, to ją zaprosimy do IV ligi - mówi Łazarczyk.

Ale Polonia może występować też w ulegającej reorganizacji III lidze. Na to musi się zgodzić i mazowiecki, i łódzki związek. Obie lokalne federacje mają wspólny interes, bo dwa znane kluby z regionu popadły w tarapaty - Polonia i ŁKS Łódź.

Stowarzyszenie nie bierze już pod uwagę wykupu licencji od klubu I ligi, co zapowiadało tydzień temu. Deklaracja była formą nacisku na Ireneusza Króla, by oddał za symboliczną złotówkę obecną spółkę. Po wtorkowej decyzji komisji ta taktyka negocjacyjna straciła rację bytu.

Więcej o: