Śladami Justyny Kowalczyk. Jak i gdzie zacząć biegać na nartach w Warszawie? [ŚCIĄGA]

Warunki do uprawiania narciarstwa biegowego w Warszawie i okolicach są bardzo dobre, śniegu na trasach nie brakuje. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z biegówkami w Warszawie.

Rusz się. Co jeszcze w Warszawie oprócz biegówek? Łyżwy, półmaraton i rowery górskie

Krok 1 - Widziałem w telewizji Justynę Kowalczyk, też chcę biegać na nartach. Co mam zrobić?

- Najlepiej wejść na stronę tnbiegowki.pl , gdzie znajduje się kalendarz z informacjami o wszystkich inicjatywach biegowych w Warszawie i wybrać najbliższy rejon. Wszyscy organizatorzy mają swoje strony internetowe lub profile na Facebooku. Następnie trzeba sprawdzić informacje o wypożyczalni i dowiedzieć się, kiedy są najbliższe zajęcia z instruktorem - radzi Łukasz Kacprzak, prezes Towarzystwa Narciarskiego Biegówki.

Krok 2 - Wybrałem miejsce i termin zajęć. Muszę wcześniej rezerwować sprzęt?

Warto wcześniej zarezerwować sprzęt, ale nie zawsze. Na przykład wypożyczalnia na Młocinach ma ponad 200 kompletów biegówek, więc w tygodniu nie ma problemu z dostępnością sprzętu. Natomiast na weekend, a w mniejszych wypożyczalniach również w tygodniu warto wcześniej zarezerwować biegówki i buty w odpowiednim rozmiarze.

Krok 3 - Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu i zajęcia z instruktorem?

Wypożyczenie całego kompletu na dwie godziny to koszt ok. 15-25 złotych, na całą dobę od 25-40, a na cały weekend 50-80 zł. Niektóre wypożyczalnie stosują zniżki rodzinne. Nie wszystkie zajęcia z instruktorami narciarstwa biegowego są płatne, na stronach organizatorów można czasem znaleźć informacje o darmowych lekcjach. Płatne zajęcia zwykle kosztują ok. 20-30 złotych. Dla klientów niektórych wypożyczalni udział w lekcji jest darmowy.

Krok 4 - Biegam już regularnie, chciałbym mieć własny komplet, gdzie mogę kupić sprzęt i ile to kosztuje?

Podstawowy zestaw, czyli narty, wiązania, buty i kije kosztuje ok. 700 złotych. Warto sprawdzić specjalistyczne sklepy z biegówkami w Warszawie, na przykład przy ul. Rusieckiej na Targówku, By The Way na Kabatach, sklepy z sieci Podróżnik, w Centrum Narciarstwa Biegowego Moczydło czy w wypożyczalni na Młocinach. W weekendy obok lodowiska na Stegnach działa giełda narciarska (w godz. 9-14) gdzie również można kupić biegówki.

Macie informacje lub pytania dotyczące biegówek? Piszcie na adres wawasport@agora.pl.

Więcej o: