Marek Tronina: Dwa maratony w Warszawie? To ewenement na skalę światową

- Na pewno jest to ewenement na skalę światową, żeby w jednym mieście organizowano dwa maratony. Ale trudno porównywać obydwa biegi - maraton Orlenu to czysto komercyjna impreza, nasz bieg ma zupełnie inną formułę - komentuje pojawienie się w kalendarzu biegowym drugiego maratonu w stolicy Marek Tronina, prezes fundacji ?Maraton Warszawski?.

W przyszłym roku w Warszawie odbędą się dwa maratony. Oprócz tradycyjnego wrześniowego Maratonu Warszawskiego w kwietniu po raz pierwszy maraton zorganizuje Orlen. W poniedziałek organizatorzy Orlen Warsaw Marathonu podali szczegóły imprezy. Odbędzie się ona 21 kwietnia 2013 roku, czyli w tym samym dniu, co największa w Polsce sztafeta maratońska Accreo Ekiden, organizowana przez fundację "Maraton Warszawski".

- Kalendarz biegów w Polsce jest tak napięty, że każda nowa impreza będzie kolidowała z jakimś biegiem w Warszawie lub w Polsce. Ale dla nas w sumie to nie ma znaczenia, bo zapisy na Accreo Ekiden są już praktycznie zamknięte. Mamy zarejestrowanych 380 drużyn na 400 miejsc - mówi Marek Tronina, prezes "Maratonu Warszawskiego".

Czy drugi maraton w Warszawie jest potrzebny? - Trudno powiedzieć. Na pewno jest to ewenement na skalę światową, żeby w jednym mieście organizowano dwa maratony. Ale trudno porównywać obydwa biegi - maraton Orlenu to czysto komercyjna impreza, nasz bieg ma zupełnie inną formułę - twierdzi Tronina.

Organizatorzy już zapowiedzieli, że w kwietniowym biegu weźmie udział m.in. Henryk Szost - najlepszy z Europejczyków podczas maratonu olimpijskiego w Londynie. Za zwycięstwo w swoim biegu Orlen zapłaci zwycięzcy 70 tys. złotych. - Taka kwota ma ograniczony wpływ na to, czy Pan czy ja weźmiemy udział w maratonie. Nawet gdyby za zwycięstwo dawali i 7 mln zł, to nie ma to znaczenia dla przeciętnego biegacza - mówi prezes.

Według Troniny maraton organizowany przez Orlen nie jest zagrożeniem dla Maratonu Warszawskiego, ponieważ jesienne maratony w Polsce mają taką przewagę nad wiosennymi, że łatwiej się do nich przygotować i tym samym przyciągnąć do nich biegaczy.

Blog Running Warsaw: I PKN Orlen Maraton Warszawski vs 35. Maraton Warszawski czyli o dwóch maratonach w Warszawie

Czy Warszawie potrzebne są dwa maratony?
Więcej o: