14 zawodników ukaranych za ustawianie meczów. Ich region wkrótce dołączy do Europy

Riot Games zidentyfikowało i wyciągnęło konsekwencje wobec czternastu zawodników, którzy dopuścili się między innymi ustawiania wyników spotkań ligowych. Wszyscy pochodzą z regionu Turcji, który wkrótce dołączy do Europy w ramach stworzenia regionu EMEA.

Wszędzie, gdzie jest możliwość zarobku, pojawi się ktoś, kto próbuje to wykorzystać. Nie inaczej było w przypadku rozgrywek Turkish Academy League, czyli rozgrywek League of Legends niższego szczebla dedykowanym regionowi Turcji. Riot Games, po dokładnym śledztwie wskazało 14 osób, które były zamieszane w ustawianie wyników oficjalnych spotkań. Kary są dotkliwe.

Zobacz wideo Riot Games zidentyfikowało i wyciągnęło konsekwencje wobec czternastu zawodników, którzy dopuścili się między innymi ustawiania wyników spotkań ligowych. Wszyscy pochodzą z regionu Turcji, który wkrótce dołączy do Europy w ramach stworzenia regionu EMEA.

Ukarano aż 14 osób

Zgodnie z najnowszym oświadczeniem wydanym na oficjalnej stronie LoLEsports, Riot Games zidentyfikowało czternaście osób, które wzięły udział w aferze opartej na ustawianiu spotkań w ramach Turkish Academy League. O sytuacji firma dowiedziała się po raz pierwszy wraz zakończeniem zmagań wiosennego splitu TAL. Wówczas ruszyło śledztwo z pomocą zewnętrznej firmy partnerskiej, która specjalizuje się w monitorowaniu działań bukmacherskich.

Wielomiesięczne śledztwo ujawniło, że aż czternastu zawodników z Turcji było zamieszanych w ustawianie meczów celem wzbogacenia się. Nie zawsze jednak obstawiano dokładny wynik starcia. Czasem o pieniądze zakładano się w ramach wydarzeń wewnątrz danej rozgrywki - za przykład podano zdobycie Pierwszej Krwi.

Dodatkowo wskazano, że dochodziło do zjawiska "ringingu". W skrócie oznacza to udostępnienie swojego konta, aby oficjalny mecz rozegrał inny - potencjalnie bardziej doświadczony zawodnik. Pod wykroczenie wchodzi nie tylko udostępnienie lub zagranie na czyimś koncie, lecz także namawianie do takiego procederu.

Nałożone kary są niezwykle dotkliwe i w większości polegają na czasowym wyłączeniu ze wszystkich aktywności esportowych organizowanych przez Riot Games. Te zależnie od indywidualnych przewinień, nałożono na różny czas. Najmniej dotkliwą karą było zwyczajne upomnienie, zaś najbardziej - wykluczenie na pięć lat począwszy od 30 maja 2022 roku. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia ze wschodzącymi gwiazdami esportu, ktoś mógł postawić na szali dalszy rozwój swojej kariery.

Neeko, postać w League of LegendsTa postać niszczyła League of Legends. Twórcy gry z reakcją

Turcja wkrótce dołączy do Europy

Przed kilkoma dniami Riot Games ogłosiło plany na nadchodzący sezon LEC, którego pełne rozwinięcie począwszy od 2023 roku będzie brzmieć League of Legends EMEA Championship. Zmiany, poza sporymi rotacjami w formacie, dotkną przede wszystkim regiony. Do dotychczasowej Europy dołączone zostanie CIS, Turcja oraz kraje Afryki Północnej.

Dla dobra sceny pozostaje mieć nadzieję, że wraz z powołaniem regionu EMEA, nie będzie dochodzić do podobnych procederów. Te mogłyby zakłócić rozgrywki zarówno lig regionalnych, jak i najwyższego poziomu - LEC. 

MAD Lions, Irfan Berk 'Armut' Tukek, Worlds 2021Esportowy dom spokojnej starości. Zespół postawił wyłącznie na weteranów sceny

Więcej o: