Esportowe igrzyska zapowiedziane. Niestandardowe gry

Już w 2023 roku odbędzie się inauguracyjna edycja Olympic Esports Week. Inicjatywa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego to efekt skłonienia się w kierunku wirtualnej rywalizacji. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu, zaś jego gospodarzem będzie Singapur.

Od wielu lat w środowisku esportowym toczy się zażarta dyskusja, czy zjawisko rywalizacji na płaszczyźnie gier komputerowych powinno być określane sportem. Swoje stanowisko w sprawie zabrał Międzynarodowy Komitet Olimpijski, ogłaszając Olympic Esports Week. Pilotażowa edycja wydarzenia odbędzie się już w przyszłym roku.

Zobacz wideo Sport.pl na EA Sports Women's Football Summit

Nadchodzi Olympic Esports Week

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił, że już w czerwcu 2023 roku odbędzie się pilotażowa edycja wydarzenia Olympic Esports Week. Gospodarzem wydarzenia ma być Singapur, a jego organizacja jest efektem wspólnych działań komitetu oraz tamtejszego rządu.

To może być jednak inny esport, niż sobie wyobrażamy. Olympic Esports Week ma być zwieńczeniem wydarzenia Olympic Esports Series. Rozgrywki te w 2021 roku przyciągnęły ponad 250 tys. uczestników z ponad 100 różnych krajów z całego świata. Ci nie grali jednak w League of Legends czy CS-a, lecz wirtualne odpowiedniki sportów olimpijskich - motorsporty, koszykówkę, żeglugę i inne.

Jacek GóralskiGóralski w FIFA 23 taki jak w rzeczywistości. Statystyka agresji przebija wszelkie standardy

Esport pojawił się już na igrzyskach

Dodanie esportu do regularnego planu Igrzysk Olimpijskich byłoby przełomowe, w rzeczywistości esport pojawiał się już na igrzyskach. Igrzyska Azjatyckie z 2018 roku, tak jak przyszłoroczny przystanek, zawierały zmagania w League of Legends. Wyjątkiem nie będą także Igrzyska Azji Południowo-Wschodniej.

Do ciekawego zdarzenia doszło jednak w 2018 roku. Wówczas przy okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich zorganizowano turniej Intel Extreme Masters w Pjongczangu. Wówczas osiemnastu zawodników z całego świata rywalizowało w StarCrafta II. W turnieju udział brał Mikołaj "Elazer" Ogonowski, jednak najlepsza okazała się zawodniczka z Kanady, Sasha "Scarlett" Hostyn.

Zmiany w europejskim League of LegendsZmiany w europejskich rozgrywkach LoL-a. Nowy format i regiony

Więcej o: