Esportowy mistrz świata ma problem. Ustawianie spotkań w cieniu triumfu

Esportowy trener zdobył jeden z najbardziej prestiżowych tytułów w CS:GO. Jest na szczycie, ale jego osoba wcale nie ma krystalicznie czystej reputacji. Swego czasu zarzucono mu ustawianie spotkań.

Outsiders zostali mistrzami IEM Rio 2022. Skład budzi sporo skrajnych uczuć i zdaniem sporej części esportowej społeczności rosyjski zespół w ogóle nie powinien brać udziału w rozgrywkach ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. To kwestia sporna, za to dużo kontrowersji budzi już sama osoba trenera Outsiders. Swego czasu Dastan "dastan" Akbajew był zamieszany w skandal związany z ustawianiem spotkań. Sprawa nie została wyjaśniona.

Zobacz wideo Praca marzeń naszych dzieci, żyła złota, a zarobki? "Polska w światowej czołówce"

Szemrana przeszłość esportowego trenera

Afera, z którą powiązana jest osoba "dastana", wyszła na jaw w kwietniu obecnego roku. Były profesjonalny gracz CS:GO, Rustam "5TRYK#R" Alimkulow, publicznie przyznał, że brał udział w ustawianiu spotkań. Wraz z nim w proceder miało być zaangażowanych kilku innych kazachskich esportowców. Najgłośniejsze nazwisko z nich należy do Abaya "HObbita" Gasenowa, grającego obecnie w Cloud9. W gronie wymienionych osób był też właśnie "dastan".

Gasenow, krótko po publikacji zarzutów, zaprzeczył oskarżeniom. Choć Alimkulow dostarczył dowody, włącznie ze zdjęciami wiadomości i rejestrem połączenia z głosowego, tak sprawa nie poszła w żadnym kierunku i nie wobec podejrzanych nie wyciągnięto żadnych konsekwencji. "HObbit" jak gdyby nigdy nic kontynuuje swoją karierę, a temat został wręcz zamieciony pod dywan. Niewiele w kierunku rozwikłania problemu zrobiła sama Komisja Integralności Esportowej (ESIC), której zadaniem jest wyrokowanie w takich sporach.

Outsiders, CS:GOOgromne przetasowanie w światowym rankingu CS:GO. Były lider na skraju pierwszej dziesiątki

Więcej treści esportowych na Gazeta.pl.

O ile na Gasenowa dostarczono kilka poważnych dowodów, o tyle osoba Akbajewa została niemal pominięta. Kazach z pewnością miał kontakt z zamieszanymi zawodnikami w momencie, kiedy ci mieli ustawiać wyznaczone mecze. Rozmawiał z nimi w tych dniach, czemu dowodzą dostarczone rejestry. Mimo wszystko nick "dastana" nie przewija się w żadnej konkretnej wypowiedzi. Wszystko opiera się więc w tym przypadku tylko na podejrzeniach.

Mimo wszystko cała sprawa jest wyjątkowo śmierdząca i budzi sporo kontrowersji. Temat wypłynął na jaw siedem miesięcy temu, a nadal nie ma niego jednoznacznej odpowiedzi. Czy Kazachowie rzeczywiście oszukiwali i kto dokładnie dopuścił się korupcji? Naprawdę nie dało się zrobić więcej, by rozwikłać ten problem? Co jeśli od kilku lat esportowcy pozostają w aktywnej rywalizacji, choć już dawno powinni zostać surowo ukarani i zdyskwalifikowani? Zbyt wiele pytań, zbyt mało odpowiedzi. Tak czy inaczej osoby "dastana" jak i "HObbita" budzą dużo wątpliwości, a obydwaj mają już na swoim koncie tytuły Majora w CS:GO. Trofea, które zdobyli lata po wspomnianym skandalu.

Team Brazil, IEM Rio 2022Wielki esport wróci do Brazylii. Zdania kibiców podzielone

Więcej o: