Przełom w FIFA 23. "To kolejny etap dla kobiecej piłki"

Gra od EA Sports okazała się przełomowa dla kobiecej piłki nożnej. Do żeńskich reprezentacji dołączyły żeńskie drużyny klubowe z ligi angielskiej oraz francuskiej. Na glównej okładce gry koło Kyliana Mbappe znalazła się piłkarka Chelsea, Sam Kerr. Podczas EA Sports Women's Football Summit w Londynie rozmawialiśmy na ten temat z Laure Boulleau, francuską byłą piłkarką PSG, a obecnie komentatorką Canal+.

Podczas wydarzenia w Londynie były najważniejsze media gamingowe i esportowe z całego świata. W tym gronie nie zabrakło Sport.pl, gdzie jako jedyne polskie medium mieliśmy okazję porozmawiać z Laure Boulleau. Oprócz tematów związanych z grą, zapytaliśmy o dwie polskie piłkarki - Paulinę Dudek oraz Katarzynę Kiedrzynek.

Zobacz wideo Historia serii FIFA - od Świerczewskiego do Mbappe

"Jeszcze 10 lat temu kobieca piłka raczkowała"

Pierwszy raz w historii na głównej okładce gry znalazła się kobieta - Sam Kerr. - Kiedy zobaczyłam Sam Kerr koło Kyliana Mbappe to pomyślałam, że to coś wielkiego - mówi w rozmowie ze Sport.pl Laure Bolleau. - To kolejny etap w kobiecej piłce nożnej. To nie było to samo jak w przypadku Alex Morgan, która trafiła na regionalną okładkę siedem lat temu. W męskim świecie piłki kobiecy futbol jest gdzieś obok, dlatego myślę, że to znakomita promocja dla kobiecego futbolu. Jestem dumna z EA Sport, że to zrobiło. FIFA to gra, która dociera w najdalsze zakątki świata, więc ta okładka dotrze do ogromnej liczby odbiorców.

- Mam nadzieję, że to pomoże w zmianie świadomości i podejściu do piłki kobiecej na całym świecie. Myślę, że ważne też było, aby do gry wprowadzić trochę nowości. Futbol kobiecy był już w wydaniu reprezentacyjnym, a teraz dodano ligę angielską i francuską. Dzięki temu w grze oczywiście będzie więcej zawodniczek i więcej osób będzie mogło je poznać oraz odkrywać rożne ligi. Chociaż nasza rozpoznawalność się zmienia, to nadal jest bardzo duża grupa zawodniczek, które są dla kibiców anonimowe. Taka inicjatywa pomoże to zmienić. Na pewno tak się stanie w Anglii, Francji czy USA.

Sentymentalne piłki w FIFA 23. Nostalgiczny powrót do minionych Mistrzostw ŚwiataSentymentalne piłki w FIFA 23. Nostalgiczny powrót do minionych Mistrzostw Świata

Jak przebiega rozwój kobiecej piłki na świecie? - Myślę, że następuje coraz szybciej i idzie w dobrą stronę. 10 lat temu ta piłka niemal raczkowała. Teraz mamy profesjonalne kluby, transmisje naszych meczów są w telewizji, a my jesteśmy w grze FIFA. Liga angielska wygląda fantastycznie i myślę, że może być przykładem dla innych krajów również jeśli chodzi o rozwój medialny. Jeśli chcemy, aby męski i kobiecy futbol był na tym samym poziomie, potrzebujemy na to jeszcze czasu. Trzeba poprawić ekonomię kobiecej piłki i uczynić ją bardziej autonomicznym sportem. Myślę, że jak się spotkamy za 10-15 lat to futbol kobiecy będzie już wtedy całkiem autonomicznym sportem. Pewnie wtedy w grze będzie już tryb kariery w wersji żeńskiej. Wszystko co najlepsze dla kobiecej piłki jeszcze przed nami.

"Kiedrzynek? To szalona dziewczyna!"

Laure Boulleau grała długo w PSG z polską bramkarką, Katarzyną Kiedrzynek. - Jako koleżanka to była szalona dziewczyna, ale bardzo przywiązana do ludzi - mówiła Francuzka. - Uczyła się francuskiego, a gdy tu przyjeżdżała nikt jej nie znał. Dużo czasu spędzała z Francuzkami i myślę, że dlatego tak szybko i dobrze nauczyła się języka. Jako zawodniczka przeszła olbrzymią ewolucję. Na boisku była jak kot. Bardzo zwinna, przebiegła, zawsze miałam olbrzymią przyjemność, grając z nią w jednej drużynie. To jedna z najlepszych bramkarek na świecie.

Trymbi zawiedziony rezultatemKoniec nadziei Europy. Rogue odpada z mistrzostw świata

W PSG gra obecnie Paulina Dudek, która w grze doczekała się wysokiej oceny na poziomie 86 punktów. Zapytaliśmy francuską komentatorkę czy uważa, że ta ocena jest prawidłowa. - To mój kompan. Myślę, że mogłaby mieć nawet jeszcze większy rating jeśli chodzi o defensywę. Paulina to prawdziwy żołnierz, który nie boi się pojedynków. Ma również znakomitą lewą nogę, dlatego mogłaby mieć jeszcze wyższą ocenę. Może po prostu jeszcze ludzie jej tak dobrze nie znają. Myślę, że za rok jej ocena będzie wyższa. Znam również jej mentalność, bo wiem co się działo po tym jak doznała kontuzji kolana. Wiem, że wróci po tym silniejsza, bo to bardzo profesjonalna dziewczyna, która też bardzo dużo pracuje. Czasem może zbyt dużo. Myślę, że za jakiś czas wróci i będzie gdzieś na szczycie - zakończyła.

Marcin 'Jankos' Jankowski, zawodnik G2 Esports w League of LegendsJankos może odejść z G2 Esports. Zespół szykuje się do zmian

Więcej o: